polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do premiera Donalda Tuska o wyjaśnienie sprawy przesłuchania zmarłej w sobotę Barbary Skrzypek -byłej sekretarki Jaroslawa Kaczyńskiego. Zapaść zdrowia, która ostatecznie doprowadziła do śmierci pani Barbary Skrzypek, miała miejsce kilkadziesiąt godzin po przesłuchaniu, w którym brała udział w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, wezwana tam przez prokurator Ewę Wrzosek. - mówił Duda. * * * AUSTRALIA: Rosja wystosowała ostre ostrzeżenie pod adresem władz Australii przed "poważnymi konsekwencjami", ponieważ premier Anthony Albanese rozważa wysłanie "wojsk pokojowych" na Ukrainę. Rosyjska ambasada w Canberze ostrzegła, że taki plan jest "nie do przyjęcia" i że premier powinien "uniknąć kłopotów", odrzucając ten pomysł. W niedzielę Albanese potwierdził, że odbył nowe rozmowy z brytyjskim premierem na temat przyłączenia się Australii do sił pokojowych w przypadku zawieszenia broni w wojnie na Ukrainie. * * * SWIAT: W tym roku tego samego dnia, 20 kwietnia, kościoły chrześcijańskie obrządków zachodniego i wschodniego obchodzą Wielkanoc. Wcześniej rosyjskie media podały, że właśnie w tym terminie może dojść do spotkania przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 28 października 2013

Tadeusz Mazowiecki nie żyje. Odszedł architekt polskich przemian.

Tadeusz Mazowiecki 1927 - 2013 Fot.ProjektPolska (cc)
W wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier Polski po 1989 roku. Mazowiecki zmarł po dlugiej chorobie dziś, 28 października ok. 6 nad ranem.

Mazowiecki był znanym dzialaczem katolickim, współtwórcą i przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności; posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji oraz posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001). W 1989 roku stanął na czele rządu utworzonego przez Obywatelski Klub Parlamentarny (posłowie wywodzący się z opozycji związanej z "Solidarnością" Lecha Wałęsy) a także Stronnictwo Pracy i Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Był to pierwszy po 1945 roku rząd bez udziału partii komunistycznej. 

Mazowiecki znany był jako twórca tzw. polityki grubej kreski (dosłownie "grubej linii") - a więc przejścia z PRL do III RP bez dokonywania rozliczeń przedstawicieli władz z czasów rządów komunistów. Taka polityka miała uchronić Polskę przed niepokojami społecznymi i rewanżyzmem zwycięskiego obozu.
W 1990 roku Mazowiecki ubiegał się o urząd prezydenta - w I turze przegrał jednak z Lechem Wałęsą i Stanem Tymińskim. W 2012 roku Mazowiecki został uhonorowany Nagrodą Kisiela przyznawanej pod patronatem tygodnika "Wprost".
Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Jest Kawalerem Orderu Orła Białego.

Prezydent Bronisław Komorowski "z głębokim żalem" przyjął wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Przed Belwederem i Kancelarią Premiera flagi opuszczono do połowy masztów. We wszystkich miastach Polski wystawiono księgi kondolencyjne.

- Tadeusz Mazowiecki to mądra, odważna postać, która narzuciła kierunek rozwoju naszego kraju - mówił prezydent Bronisław Komorowski, wspominając zmarłego dziś byłego premiera. Komorowski podkreślił, że wielką zasługą Mazowieckiego było m.in. polepszenie stosunków polsko-niemieckich.                 

– Jeśli miałbym znaleźć jedno słowo, które kojarzyć mi się będzie nierozerwalnie z Tadeuszem Mazowieckim, byłaby to "Solidarność" – powiedział Michał Boni na antenie TVN24. – To Mazowiecki nauczył nas charakteru i mądrości, która pozwalała mu rozumieć inne zdanie i przeciwników, łagodnie, ale stanowczo protestować, nie zgadzać się i realizować swoje – dodał.

- Wielki smutek, wielki żal, wielki szacunek, ale też poczucie wielkiej wdzięczności za wszystko co dla nas i dla Polski zrobił - tą są pierwsze myśli jakie przychodzą mi do głowy na wieść o śmierci Tadeusza Mazowieckiego - pisze na porlatu NaTemat Tomasz Lis.

 - To był naprawdę jeden z porządnych ludzi, którzy byli na mojej drodze - powiedział  Lech Wałęsa na wieść o śmierci Tadeusza Mazowieckiego. - Demokracja szwankuje, problemy wielkie, przydałby się nam. I prof. Geremek, i pan Tadeusz Mazowiecki - dodał.

- Odszedł od nas twórca Polski demokratycznej i niepodległej. Był tylko niespełna półtora roku premierem, ale był tym najważniejszym i pierwszym w pełni demokratycznej Polsce. Przeprowadził bardzo szybko państwo polskie od dyktatury do demokracji, od systemu gospodarki komunistycznej do gospodarki wolnorynkowej. Zrobił to w bardzo trudnej i tragicznej sytuacji, w jakiej wówczas znajdowała się Polska. - powiedział Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, wspóltwórca pierszej Solidarności.
 

- Na pewno był człowiekiem wybitnym [...]. Nigdy nie udawał, nie tworzył wrażenia, nie wprowadzał nikogo w błąd - powiedział o zmarłym Tadeuszu Mazowieckim Antoni Macierewicz. Poseł przyznał, że nie we wszystkim zgadzał się z byłym premierem, ale ten "był bardzo uczciwy" w tym co robił.

- Tadeusz Mazowiecki pozostanie symbolem wolnej Polski; w swojej działalności kierował się dobrem społecznym - powiedział były sekretarz episkopatu bp Tadeusz Pieronek.

- Przyjmuję wiadomość o jego śmierci ze smutkiem i żalem, że odchodzi człowiek, którego głos ciągle był ważny i potrzebny na scenie publicznego życia w Polsce, i z którym liczyli się także ludzie nieżyczliwi Kościołowi. Był to zawsze głos człowieka sumienia. - powiedział  przewodniczący KEP, abp Józef Michalik.

   - Z polskich polityków w ostatnim 25-leciu nie znaleźlibyśmy żadnego, który byłby stale obecny (w polityce) ze swoją wiedzą, odpowiedzialnością, urokiem - wspominał Tadeusza Mazowieckiego były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Za największe sukcesy byłego premiera Kwaśniewski uzał sformowanie pierwszego rządu, reformę gospodarczą i samorządową, współtworzenie Konstytucji i zwycięskie referendum ws. wejścia do Unii Europejskiej, które Mazowiecki aktywnie wspierał.

  - Mazowiecki jest jednym z ojców naszej wolności, niepodległości - mówił w Poranku Radia TOK FM Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. - Mówię to, mimo że się z nim wtedy nie zgadzałem - zaznaczył.

  - Odszedł pierwszy mąż stanu Polski Niepodległej. Objął rząd w imieniu opozycji, nie przygotowanej do władzy – otwierając nowy rozdział w historii Polski. Nadał tej nowej historii ton przyzwoitości, mądrości i… poczucia humoru, także na swój własny temat. Intelektualista, umiejący słuchać innych, umiejący zawierać niezbędne kompromisy, nie ulegał jednak chwilowym nastrojom i naciskom. Trudno zapomnieć, jak chronił reformę Balcerowicza przed próbami jej zdeformowania i zahamowania. - wspomina na lamach Studia Opinii weteran dziennikarstwa Stefan Bratowski .                  
kb/BumerangMedia/KAI/gazeta.pl/wprost.pl

Specjalne serwisy poświęcone Tadeuszowi Mazowieckiemu:

Polskie Radio: Zmarł Tadeusz Mazowiecki
Tvn24: Zmarl Tadeusz Mazowiecki
Gazeta.pl: Tadeusz Mazowiecki nie żyje

Nie był  jednak ponurakiem, o co go wielu podejrzewało – potrafił śmiać się i żartować. Najczęściej wieczorami – im później tym lepiej – przy szklance whisky czy kieliszku koniaku, zapalając papierosa rozluźniał się i żartował. Lubił na przykład swój wizerunek żółwia, miał nawet w domu pokaźną kolekcję różnych żółwików. Nie wiem, dlaczego pisząc o nim w tym momencie podkreślam to, że Tadeusz Mazowiecki miał poczucie humoru, ale zależy mi, aby nie został zapamiętany tylko jako poważny mąż stanu z wiecznie zatroskaną miną. - pisze Andrzej Brzeziecki redakto naczelny "Nowej Europy Wschodniej" w "Tygodniku Powszechnym" (Bóg testował go niczym biblijnego Hioba) .

W wywiadzie sprzed dziesięciu lat dla "Tygodnika Powszechnego" Tadeusz Mazowiecki przytoczył napisany z wnuczką Martą na kolanach "trochę dla żartu, a trochę na serio" taki manifest:
Dekalog Mazowieckiego

A oto ostatni wielki wywiad Tadeusza Mazowieckiego dla Polskiego Radia z okazji wydania jego ksiązki "Rok 1989 i lata następne":




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • Kulisy rozmowy z Zełenskim w Białym Domu
     Biały Dom ogłosił w poniedziałek, że zawiesił wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy — w tym tą będącą w drodze do kraju i w magazynach w Polsce —  "by upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania" konfliktu. — Jeśli prezydent Ukrainy zadzwoni i przedstawi poważną propozycję, jak zamierza zaangażować się w proces pokojowy, możemy wrócić do rozmów — powiedział w poniedziałek wiceprezydent J.D. Vance w wywiadzie dla telewizji Fox News. Stwierdził przy tym, że USA "już pracują" nad szczegółami porozumienia z Rosjanami.Na kanale Bednarski z polskimi tłumaczeniami najważniejszych politycznych wystąpień, możemy wysluchać wywiadu wiceprezydenta J.D. Vance ktory był świadkiem i uczestnikiem historycznej konfrontacji z Wolodymyrem...
    MAR-05 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kończy się proxy wojna z Rosją. USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy
     Dziś ogłoszono decyzję o zawieszeniu pomocy amerykańskiej dla Ukrainy i o – być może – rozpoczęciu zwalniania Rosji z sankcji przez stronę amerykańską - mówił rozpoczynając posiedzenie rządu premier Donald Tusk.Tusk odniósł się do informacji, która pojawiła się w nocy z 3 na 4 marca – amerykańskie media, powołując się na urzędników Białego Domu podały, że Donald Trump podjął decyzję o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie Reuters informował, że USA szukają możliwości złagodzenia sankcji nałożonych na Rosję.  Wg Tuska meldunki, które napływają z granicy, z podrzeszowskiego hubu przerzutowego broni w Jasionce potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej Z tego wynika, że na Ukrainę nie dotrze też amerykańskie...
    MAR-04 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Trump: Zelenski nie jest gotowy na pokój
    Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie jest gotowy na pokój, ponieważ postrzega zaangażowanie Waszyngtonu w negocjacje w sprawie konfliktu na Ukrainie jako kartę przetargową - powiedział prezydent USA Donald Trump po gorącym i bezprecedensowym spotkaniu w piątek w Bialym Domu. Obaj przywódcy mieli podpisać umowę przyznającą Waszyngtonowi dostęp do zasobów naturalnych Ukrainy. Wizyta Zełenskiego została przerwana po tym, jak wdał się w gorącą wymianę zdań z Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vance'em przed kamerami i na oczach całego świata, co doprowadziło do oskarżenia Zełenskiego o "lekceważące" zachowanie w Gabinecie Owalnym. Wymiana zdań doprowadziła do napiętej kłótni. Trump oskarżyl Żelenskiego o to, ze igra o...
    MAR-01 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Łukasz Jastrzębski: Kolejny rok wojny
    Trzy lata temu nasiliła się wojna na Ukrainie, której korzenie sięgają roku 2014. Setki tysięcy ofiar po stronie ukraińskiej i rosyjskiej. Tych po ukraińskiej jest zdecydowanie więcej.Ukraina stała się państwem praktycznie upadłym. Utraciła zapewnię bezpowrotnie wschodnie terytoria, z większością bogactw naturalnych kryjących się w ziemi. To co pozostało zostało posłuży do spłaty pożyczek dla Stanów Zjednoczonych. Lukratywny majątek jest już w znacznej części w łapach rodzimych „ukraińskich” oligarchów i zachodnich biznesmenów. Zmaga się z katastrofą demograficzną, której nie da się odwrócić przez wiele dziesięcioleci. Setki miliardów euro realnej i urojonej pomocy zostało zmarnowanych. Były to również nasze polskie pieniądze, które mogły...
    LUT-25 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Ukraiński okręt tonie. Analiza historyka Włodzimierza Osadczego
     Ukraina, jako państwo upada. I nie chodzi tu jedynie o wojnę, którą bez wsparcia Zachodu nasi wschodni sąsiedzi ewidentnie przegrają. Nawet nie w tym rzecz, że po 3 latach konfliktu między Ukrainą a Rosją świat zdaje się być już znudzony i zmęczony płynącymi z Kijowa notorycznymi żądaniami większego zaangażowania i finansowania walki, którą Ukraińcy mieli rzekomo wziąć na siebie w imieniu wszystkich wolnych ludzi. Chodzi o to, że sami Ukraińcy mają już dość tej wojny, która ostatnio z frontu zdaje się przenosić na salony władzy, gdzie czołowe figury kijowskiego reżimu zaczynają sobie skakać do gardeł, by wyrwać resztki tego, co zostało po wsparciu Zachodu. Oto dwaj byli prezydenci Ukrainy, z których jeden wciąż uzurpuje sobie prawo...
    LUT-23 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • P. Lisiecki: Iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Dni Zelenskiego są policzone
     Redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy Paweł Lisiecki merytorycznie wyjaśnia obecną sytuację w sprawie Ukrainy, opisuje jak doszło naprawdę do kryzysu i dlaczego nagle iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Obnaża też błędy i wytyka bezmyślność polskich polityków poprzedniej i obecnej ekipy rządzącej.  O tym wszystkim pisaliśmy w Bumerangu Polskim w ostatnich latach. Teraz temat przebija się nagle do mediów głównego nurtu.
    LUT-22 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Leszek Sykulski: Jaka strategia dla Polski?
     Leszek Sykulski – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce (w specjalności: geopolityka i geografia polityczna), historyk, nauczyciel akademicki, publicysta komentuje w na Podkaście Geopolitycznym  najnowszą sytuację miedzynarodową  w kontekście kryzysu ukraińskiego,  i negocjacji  USA z Rosją. Proponuje jaką rozsądną strategię powinna przyjąć Polska. 
    LUT-21 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->