polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 28 października 2013

Tadeusz Mazowiecki nie żyje. Odszedł architekt polskich przemian.

Tadeusz Mazowiecki 1927 - 2013 Fot.ProjektPolska (cc)
W wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier Polski po 1989 roku. Mazowiecki zmarł po dlugiej chorobie dziś, 28 października ok. 6 nad ranem.

Mazowiecki był znanym dzialaczem katolickim, współtwórcą i przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności; posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji oraz posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001). W 1989 roku stanął na czele rządu utworzonego przez Obywatelski Klub Parlamentarny (posłowie wywodzący się z opozycji związanej z "Solidarnością" Lecha Wałęsy) a także Stronnictwo Pracy i Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Był to pierwszy po 1945 roku rząd bez udziału partii komunistycznej. 

Mazowiecki znany był jako twórca tzw. polityki grubej kreski (dosłownie "grubej linii") - a więc przejścia z PRL do III RP bez dokonywania rozliczeń przedstawicieli władz z czasów rządów komunistów. Taka polityka miała uchronić Polskę przed niepokojami społecznymi i rewanżyzmem zwycięskiego obozu.
W 1990 roku Mazowiecki ubiegał się o urząd prezydenta - w I turze przegrał jednak z Lechem Wałęsą i Stanem Tymińskim. W 2012 roku Mazowiecki został uhonorowany Nagrodą Kisiela przyznawanej pod patronatem tygodnika "Wprost".
Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Jest Kawalerem Orderu Orła Białego.

Prezydent Bronisław Komorowski "z głębokim żalem" przyjął wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Przed Belwederem i Kancelarią Premiera flagi opuszczono do połowy masztów. We wszystkich miastach Polski wystawiono księgi kondolencyjne.

- Tadeusz Mazowiecki to mądra, odważna postać, która narzuciła kierunek rozwoju naszego kraju - mówił prezydent Bronisław Komorowski, wspominając zmarłego dziś byłego premiera. Komorowski podkreślił, że wielką zasługą Mazowieckiego było m.in. polepszenie stosunków polsko-niemieckich.                 

– Jeśli miałbym znaleźć jedno słowo, które kojarzyć mi się będzie nierozerwalnie z Tadeuszem Mazowieckim, byłaby to "Solidarność" – powiedział Michał Boni na antenie TVN24. – To Mazowiecki nauczył nas charakteru i mądrości, która pozwalała mu rozumieć inne zdanie i przeciwników, łagodnie, ale stanowczo protestować, nie zgadzać się i realizować swoje – dodał.

- Wielki smutek, wielki żal, wielki szacunek, ale też poczucie wielkiej wdzięczności za wszystko co dla nas i dla Polski zrobił - tą są pierwsze myśli jakie przychodzą mi do głowy na wieść o śmierci Tadeusza Mazowieckiego - pisze na porlatu NaTemat Tomasz Lis.

 - To był naprawdę jeden z porządnych ludzi, którzy byli na mojej drodze - powiedział  Lech Wałęsa na wieść o śmierci Tadeusza Mazowieckiego. - Demokracja szwankuje, problemy wielkie, przydałby się nam. I prof. Geremek, i pan Tadeusz Mazowiecki - dodał.

- Odszedł od nas twórca Polski demokratycznej i niepodległej. Był tylko niespełna półtora roku premierem, ale był tym najważniejszym i pierwszym w pełni demokratycznej Polsce. Przeprowadził bardzo szybko państwo polskie od dyktatury do demokracji, od systemu gospodarki komunistycznej do gospodarki wolnorynkowej. Zrobił to w bardzo trudnej i tragicznej sytuacji, w jakiej wówczas znajdowała się Polska. - powiedział Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, wspóltwórca pierszej Solidarności.
 

- Na pewno był człowiekiem wybitnym [...]. Nigdy nie udawał, nie tworzył wrażenia, nie wprowadzał nikogo w błąd - powiedział o zmarłym Tadeuszu Mazowieckim Antoni Macierewicz. Poseł przyznał, że nie we wszystkim zgadzał się z byłym premierem, ale ten "był bardzo uczciwy" w tym co robił.

- Tadeusz Mazowiecki pozostanie symbolem wolnej Polski; w swojej działalności kierował się dobrem społecznym - powiedział były sekretarz episkopatu bp Tadeusz Pieronek.

- Przyjmuję wiadomość o jego śmierci ze smutkiem i żalem, że odchodzi człowiek, którego głos ciągle był ważny i potrzebny na scenie publicznego życia w Polsce, i z którym liczyli się także ludzie nieżyczliwi Kościołowi. Był to zawsze głos człowieka sumienia. - powiedział  przewodniczący KEP, abp Józef Michalik.

   - Z polskich polityków w ostatnim 25-leciu nie znaleźlibyśmy żadnego, który byłby stale obecny (w polityce) ze swoją wiedzą, odpowiedzialnością, urokiem - wspominał Tadeusza Mazowieckiego były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Za największe sukcesy byłego premiera Kwaśniewski uzał sformowanie pierwszego rządu, reformę gospodarczą i samorządową, współtworzenie Konstytucji i zwycięskie referendum ws. wejścia do Unii Europejskiej, które Mazowiecki aktywnie wspierał.

  - Mazowiecki jest jednym z ojców naszej wolności, niepodległości - mówił w Poranku Radia TOK FM Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. - Mówię to, mimo że się z nim wtedy nie zgadzałem - zaznaczył.

  - Odszedł pierwszy mąż stanu Polski Niepodległej. Objął rząd w imieniu opozycji, nie przygotowanej do władzy – otwierając nowy rozdział w historii Polski. Nadał tej nowej historii ton przyzwoitości, mądrości i… poczucia humoru, także na swój własny temat. Intelektualista, umiejący słuchać innych, umiejący zawierać niezbędne kompromisy, nie ulegał jednak chwilowym nastrojom i naciskom. Trudno zapomnieć, jak chronił reformę Balcerowicza przed próbami jej zdeformowania i zahamowania. - wspomina na lamach Studia Opinii weteran dziennikarstwa Stefan Bratowski .                  
kb/BumerangMedia/KAI/gazeta.pl/wprost.pl

Specjalne serwisy poświęcone Tadeuszowi Mazowieckiemu:

Polskie Radio: Zmarł Tadeusz Mazowiecki
Tvn24: Zmarl Tadeusz Mazowiecki
Gazeta.pl: Tadeusz Mazowiecki nie żyje

Nie był  jednak ponurakiem, o co go wielu podejrzewało – potrafił śmiać się i żartować. Najczęściej wieczorami – im później tym lepiej – przy szklance whisky czy kieliszku koniaku, zapalając papierosa rozluźniał się i żartował. Lubił na przykład swój wizerunek żółwia, miał nawet w domu pokaźną kolekcję różnych żółwików. Nie wiem, dlaczego pisząc o nim w tym momencie podkreślam to, że Tadeusz Mazowiecki miał poczucie humoru, ale zależy mi, aby nie został zapamiętany tylko jako poważny mąż stanu z wiecznie zatroskaną miną. - pisze Andrzej Brzeziecki redakto naczelny "Nowej Europy Wschodniej" w "Tygodniku Powszechnym" (Bóg testował go niczym biblijnego Hioba) .

W wywiadzie sprzed dziesięciu lat dla "Tygodnika Powszechnego" Tadeusz Mazowiecki przytoczył napisany z wnuczką Martą na kolanach "trochę dla żartu, a trochę na serio" taki manifest:
Dekalog Mazowieckiego

A oto ostatni wielki wywiad Tadeusza Mazowieckiego dla Polskiego Radia z okazji wydania jego ksiązki "Rok 1989 i lata następne":




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy