polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

czwartek, 31 października 2013

Tematy australijskiej matury z języka polskiego

Maturzyści z Ashfield ze swoją nauczycielką
 Marianną Łacek. Fot. E.Skorut
 W środę, 16 października maturzyści z całej Australii zdawali egzamin pisemny z języka polskiego. Podobnie, jak w latach ubiegłych, do matury z języka polskiego przystąpiło w Sydney około 30 uczniów.

„Jakie były w tym roku pytania?” – zagadnęło mnie kilka osób w Klubie Polskim. Niestety, ale na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Już na samym początku trzeba bowiem podkreślić, że matura z języka polskiego w Australii niczym nie przypomina egzaminu maturalnego w Polsce.

W Australii język polski należy do grupy „Community Languages” – to znaczy jest językiem, którym posługuje się pewna grupa społeczności tego kraju. Do polskich klas Saturday School of Community Languages przyjmowani są uczniowie, którzy przynajmniej ze strony jednego z rodziców (dziadków) mają polskie pochodzenie. Matura poprzedzona jest obowiązkowym uczęszczaniem do szkoły sobotniej przynajmniej przez dwa lata (klasy 11 i 12).Nauka w klasach języka polskiego SSCL jest całkowicie bezpłatna. Uczniowie jedynie powinni posiadać własny słownik, z którego mogą korzystać podczas wszystkich egzaminów.

Co bez miłości wart jest świat? - nowy koncert Adrii Nostalgii

Adria Nostalgia. Fot.K.Bajkowski
20 nowo wybranych przedwojennych polskich szlagierów w autentycznym stylu z epoki,  sydnejska orkiestra Adria Nostalgia  Adama Wąsiela zaprezentuje publiczności polonijnej już w listopadzie.

W programie tanga, fokstroty i walce - wielkie przeboje międzywojnia jak: "Gdzie Twoje serce?", "Cztery Nogi", "Młodym być i więcej nic" i oczywiscie tytułowy utwór koncertu: "Co bez miłości wart jest świat". W tej stylowej rewii Adria Nostalgia wystąpi w siedmioosobowym składzie z udziałem solistów - Maji Kędziory i aranżera całości Adama Wąsiela.
Koncert odbędzie się w niedzielę, 17 listopada o godz. 14.00 w Klubie Polskim w Bankstown.
Więcej informacji na plakatach:

środa, 30 października 2013

Więcej uprawnień dla polonijnych dzieci

Fot. K&M Ziolkowscy (Creative Commons)
Rok 2013 może zapisać się w bieżącej polityce rządu polskiego jako rok wytężonej uwagi skierowanej w kierunku Polonii, a w szczególności w kierunku polonijnych dzieci. Widać to chociażby we wprowadzonych w tym roku zmianach ustawowych i projektach legislacyjnych zakładających udogodnienia oraz ulgi dla dzieci emigrantów odwiedzających Polskę. Zmiany i projekty legislacyjne dotyczą sektora usług medycznych oraz sektora edukacyjnego. 

Jedną z ważniejszych nowelizacji prawa polskiego dotykającą Polonię, jest zniesienie obowiązku meldunkowego wobec nieletnich korzystająch z państwowej służby zdrowia.

Od 1 stycznia 2013 r prawo do świadczeń zdrowotnych osób, które nie ukończyły 18. roku życia zależy WYŁĄCZNIE od posiadania obywatelstwa polskiego, ale już nie od zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.  Art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zniół bowiem istniejący jeszcze do końca zeszłego roku obowiązek zamieszkiwania na terytorium Polski, przez osobę niepełnoletnia, ubiegającą się o bezpłatne świadczenia zdrowotne.

wtorek, 29 października 2013

Sydney Opera House: 40 lat minęło...

Sydney Opera House podczas dorocznego Vivid Festival. Fot. K.Bajkowski
Zakończyły się tygodniowe obchody 40. urodzin Sydney Opera House - najsłynniejszego budynku operowego na świecie. 20 października 1973 roku królowa Elżbieta II uroczyście otworzyła gmach sydnejskiej opery, którego  architektura oczarowała świat. Odtąd najważniejszym punktem podrózy do Australii niemal każdego turysty było zobaczyć to budowlane cudo wpisane obecnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W ubiegła niedziele (20.10.2013) na schodach Opery podzielono gigantyczny tort urodzinowy. Obecny byl przy tym  m.in. syn twórcy budynku Joerna Utzona. Sam architect SOH nigdy nie widział na żywo dokończonego swojego dzieła.

- W oświadczeniu UNESCO przy okazji wpisania budynku na listę dziedzictwa napisano, że "decyzja podjęta w 1957 roku przez międzynarodowe jury o powierzeniu realizacji projektu duńskiemu architektowi była symbolem radykalnie nowego podejścia". Opera jest wyrazem "niezłomności i entuzjazmu, które składają się na australijską duszę" - mówił w niedzielę syn architekta, Jan Utzon.

poniedziałek, 28 października 2013

Tadeusz Mazowiecki nie żyje. Odszedł architekt polskich przemian.

Tadeusz Mazowiecki 1927 - 2013 Fot.ProjektPolska (cc)
W wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier Polski po 1989 roku. Mazowiecki zmarł po dlugiej chorobie dziś, 28 października ok. 6 nad ranem.

Mazowiecki był znanym dzialaczem katolickim, współtwórcą i przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności; posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji oraz posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001). W 1989 roku stanął na czele rządu utworzonego przez Obywatelski Klub Parlamentarny (posłowie wywodzący się z opozycji związanej z "Solidarnością" Lecha Wałęsy) a także Stronnictwo Pracy i Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Był to pierwszy po 1945 roku rząd bez udziału partii komunistycznej. 

niedziela, 27 października 2013

Busem Przez Świat: Australia Trip 2013 - przygotowania

Jeszcze tylko kilka tygodni do rozpoczęcia studenckiej wyprawy hipisowskim VW T3 po Australii. Stary , wyremontowany bus już został załadowany na statek w Gdyni i płynie do Sydney, a uczestnicy wyprawy - wrocławscy
studenci planują wylądować  tu 1 grudnia.

Wyprawa do Australii jest częścią wielkiego projektu „Busem Przez Świat”, który powstał 3 lata temu. Zakłada on objechanie świata starym kolorowym busem za 2000 zł. Bus razem z 6-osobową ekipą studentów odwiedził już 31 państw na 3 kontynentach w 4 wyprawach. W październiku ub.r.  zakończyła się 3-miesięczna wyprawa „Legalo.pl America Trip 2012″ przez Amerykę Północną.  Mając jedynie 8$ dziennie studenci przejechali ponad 25.000 km przez USA, Kanadę i Meksyk przeżywając po drodze dziesiątki przygód i poznając setki ludzi. Przejechali amerykańskie bezdroża, pustynie, góry, słynną drogę 66, piękne Parki Narodowe a nawet przeżyli Dolinę Śmierci. Całość była relacjonowana codziennie na żywo na blogu www.busemprzezswiat.pl.
Busem Przez Świat stało się też inspiracją dla wielu młodych ludzi, którzy postanowili powtórzyć ich wyczyn i rozpocząć niskobudżetowe podróże.
Projekt trwa dalej i kolorowy bus rusza tym razem na podbój Australii. Bumerang Polski jest patronem medialnym wyprawy.


O przygotowaniach do Australia Trip 2013 z szefem projektu Karolem Lewandowskim rozmawia Darek Dąbrowski:

Darek: Na jakim etapie przygotowań do „Australia Trip 2013″ aktualnie jesteście? Bus jest już w drodze do Australii, prawda?
Karol: Zgadza się, 8. października zawieźliśmy busa do Gdyni gdzie został załadowany do kontenera i na statek płynący do Hamburga a tam przeładowany na statek transoceaniczny, którym płynie prosto do Sydney. 1. grudnia lądujemy w Sydney, odbieramy busa w porcie i rozpoczynamy wyprawę.

sobota, 26 października 2013

Nobliści posadzili dąb

Z okazji 30 rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla
Lechowi Wałęsie w Warszawie odbyl się szczyt noblistów.
Miał przyjechać Michaił Gorbaczow. Jego poprzednik, Breżniew, bywał w Sali Kongresowej wielokrotnie. „Ostatni komunista” – pierwszemu komuniście”,  podpisał kiedyś Gorbaczow sam siebie na wieńcu złożonym  Jezusowi Chrystusowi na Golgocie. Kiedyś nadludzko odważny, boi się widać opinii u siebie w domu, gdzie i tak już nienawidzą go jak psa. I nie przyjechał. Zresztą reformator, ale i Wielkorus – co miał robić w Warszawie, stolicy wrednej Polski, u boku Lecha Wałęsy, który go kiedyś pokonał dlatego, że Moskwa Gorbaczowa zgodziła się na przemiany w Polsce?

Mówimy tyle o Gorbaczowie, bo to on wymyślił doroczny szczyt laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. „Szczyt” stał się organizacją. Ma stały sekretariat w Rzymie. Wędruje po świecie, urządzając przystanki w różnych miastach, które walczą o takich gości, a potem ich medialnie zaniedbują. Kogo bowiem może pasjonować zebranie klubu kilkunastu starszych panów, którzy nie mają co zrobić ze swoim – w każdym przypadku – milionem dolarów? Panowie (i kilka pań) przyznają własną nagrodę, najchętniej gwiazdom kultury masowej – w Warszawie otrzymała ją Sharon Stone – i uchwalają papier, który od poniedziałku nikogo już nie obchodzi. Sadzą drzewko, które może urośnie i odjeżdżają, do swoich zajęć. Wałęsa zaś zabiera się do lektury książki, w której go opluto od stóp do głów jako płatnego donosiciela, dziwkarza i pijaczka-złodziejaszka, ojca nieślubnego synka, po którego grobie ślad zaginął i złodzieja sukcesu Solidarności. Jest człowiekiem dumnym, nie wiadomo, czy to zniesie. Co innego znieść komunizm, jak sam się promuje, co innego – taką książkę, która zresztą jest napisana przez  habilitowanego historyka. Historykowi, choć ambitny, zdolny i płodny, daleko do Victora Hugo,  Wałęsie do Jana Valjeana a „Człowiekowi z teczki” do „Nędzników”.

piątek, 25 października 2013

Spalony Dom - specjalna relacja wideo z Yellow Rock

Przed spalonym domem w Yellow Rock. Fot. R.Brymora
- Uciekaj bo się spalisz - tak mówiła do siebie Marysia Rosiak, w momencie gdy próbowała jeszcze  cokolwiek ratować ze swojego płonącego już domu. Niestety wszystko poszło z dymem pożaru. Stracony dorobek całego życia. W Bumerangu Polskim przedstawiamy jej specjalną relację wideo, w której opowiada o okolicznościach jak to się stało. W Yellow Rock w Blue Mountains żywioł pochłonął dziesiątki domów.  

Choć temperatura nieco spadła, a wiatr osłabł, nadal płoną tereny w okolicach Sydney. Płomienie mają nawet 30 metrów wysokości. Jeden starszy  mężczyzna zginął próbując ratować swój dom. Setki osób ewakuowano.
 Wczoraj Nad parkiem narodowym Budwang spadł helikopter powodując kolejny pożar. Maszyna brała udział w akcji ratowniczej. 43-letni pilot zginął na miejscu.

 Ludzie są w szoku, ale  pomagają im  pracownicy socjalni a Centrelink przygotował specjalne zasiłki.  Firmy ubezpieczeniowe spisują straty aby szybko wypłacić odszkdowania. Poza tym pogorzelcy otrzymują pierwsze dary.
- Tradycja pomagania ofiarom pożarów jest w Australii ogromna - mówi radiu ABC profesor Margaret Alston z australijskiego Uniwersytetu Monash.

czwartek, 24 października 2013

Nauczyciele języka polskiego w NPW podnoszą swoje kwalifikacje

Con Confinas, Zofia Krzyszkowska Kingsley z polskimi nauczycielkami z NPW. Fot. L.Anda
 W sobotę, 5 października odbyła się na Uniwersytecie Sydnejskim już piąta doroczna stanowa  Konferencja Szkół  Etnicznych zorganizowana  przez Federację  Szkół Etnicznych w Nowej Południowej Walii (NSW Federation of Community Language Schools).

W Konferencji wzięło udział ponad 400 uczestników reprezentujących 44 języki z ponad 150 szkół i organizacji.  Uczestnicy Konferncji przybyli z całego stanu, w tym z Woolangong, Newcastle,  a także z Canberry. Nie zabrakło wśród nich także polskich nauczycieli - było ich aż 21, co stanowiło bardzo dużą  grupę w porównaniu z innymi narodowościami. Świadczy to dobitnie  o tym, że polscy nauczyciele  - w trosce o nasze wspólne dzieci - chcą je uczyć jak najlepiej i najnowocześniej. Byli to nauczyciele reprezentujący polskie szkoły podstawowe w Ashfield, Ryde, Liverpool, Marayong, Randwick and Newcastle:  Ewa Dubieńska, Emilia Szczerbiak, Elżbieta Purchaka, Małgorzata Jagodzińska, Bernadeta Kawa, Edyta Maria Storos, Marzena Stankiewicz, Edyta Weber, Elżbieta Cesarska,Marysia Nowak, Gosia Caputa, Gosia Vella, Kasia Loewnau, Basia Mutwicka, Joanna Mutwicka, Ela Sircelj, Agnieszka Zolek,Paulina Macianis, Ewelina Pocztarska, Monika Tejszerski, Ela Alterman.

środa, 23 października 2013

Tragiczne skutki pożaru buszu - fotoreportaż

Gościnny polski dom w górach Blękitnych. Fot. K.Bajkowski
Strażacy z Nowej Południowej Walii szósty dzień walczą z potężnymi pożarami buszu, najgorszymi od czterdziestu lat. Ogłoszono stan wyjątkowy. Wczoraj wzywano do ewakuacji mieszkańców Blue Mountains. Tamtejsze szkoły zostały zamknięte. Dziś miał być gorący dzień i silny wiatr sprzyjający rozprzestrzenianiu się ognia. Temperatura jednak nie przekraczała 30 st.C. W nocy spadł niewielki deszcz.
 
Wciąż najgorsza sytuacja panuje  na zachód od Sydney, gdzie strażacy nadal nie mogą opanować około sześćdziesięciu pożarów. Sto kilometrów na zachód od Sydney, w górach Błękitnych, szaleje najgroźniejszy z nich. Niszczy jeden z najpiękniejszych obszarów w Australii.
Ogień strawił już sto dwadzieścia tysięcy hektarów, walczą z nim tysiące strażaków, setki wozów strażackich i dziewięćdziesiąt samolotów.

Strażacy skupiają się na tym, by pożary już bardziej się nie rozprzestrzeniały, dlatego usuwają z drogi ognia łatwopalną roślinność lub nie dopuszczają do jej zajęcia.
Dotychczas zniszczonych zostało około 200 domów. Pożar, który dostał się do leśnych osiedli, trawił całe ulice. Zanieczyszczenie powietrza wzrosło do niebezpiecznych rozmiarów, dym zasnuł większą część metropolii sydnejskiej.

wtorek, 22 października 2013

"Marek Jackowski" - ostatnia płyta wyjątkowego artysty

„Marek Jackowski” to tytuł ostatniej płyty Marka Jackowskiego, zmarłego nagle 18 maja 2013 roku w swoim domu we Włoszech. Marek Jackowski bez wątpienia był jednym z najwybitniejszych rockowych twórców w historii polskiej muzyki. Ten urodzony 11 grudnia 1946 roku w Starym Olsztynie artysta, założyciel i lider legendarnego zespołu Maanam, skomponował ponad sto piosenek, z których więcej niż połowa stała się powszechnie znanymi przebojami.

Trzy dni przed śmiercią Marek ukończył nagrania swojej nowej, dziś już wiadomo, że ostatniej solowej płyty. Do współpracy zaprosił swoich przyjaciół, którzy w duetach z nim lub sami zaśpiewali dziesięć, starannie wybranych z przepastnych zasobów kompozytorskich Marka, piosenek. Na płycie „Marek Jackowski”, oprócz głównego bohatera i autora wszystkich utworów, pojawili się także: Anna Maria Jopek, Anna Wyszkoni, Ewa Prus, Maciej Maleńczuk, Piotr Cugowski i Muniek Staszczyk.
Premiera albumu zaplanowana jest na dziś.

Festyn na Bielanach - odwołany

Niestety z powodu pożarów w NSW musimy odwołać Festyn na Bielanach zaplanowany na niedzielę, 27 pażdziernika.

Pożary, które rozprzestrzeniają się w rejonie Gór Błekitnych znajdują się ponad 63km od Bielan. Według raportów departamentu Straży Pożarnej  w NPW na rejon Hawkesbury i Windsor (NSW Rular Fire Service) nie ma zagrożenia dla tego terenu.

 Ale sam fakt, że palą się lasy na przestrzeni wielu hektarów, w różnych miejscach jednocześnie, nie bedzie sprzyjał atmosferze zaplanowanego Festynu, który miał być dniem odpoczynku, śmiechu i wspólnej zabawy.
Szczególnie, po otrzymaniu wiadomości, że przyjaciele, znajomi i współorganizatorzy Festynu stracili cały dobytek.

poniedziałek, 21 października 2013

"Marysia Polonii - Polonia Marysi" - koncert charytatywny

 Trwają wielkie pożary wokół Sydney. Władze NPW ogłosiły stan wyjątkowy. W Blue Mountains, w okolicach Yellow Rock niedaleko Springwood o obszarze wielkości Sydney CBD zostało wszystko spalone. 140 rodzin straciło swoje domy. Równiez polskie rodziny pozostały bez dachu nad głową. Polonia sydnejska organizuje koncert charytatywny na pomoc pogorzelcom.
 Jedną z poszkodowanych jest znana Polonii sydnejskiej Marysia Koter-Rosiak - niezwykle aktywna ale jednocześnie cicha, nie szukająca rozgłosu polonijna działaczka, organizatorka wielu ciekawych koncertów, również członkini zarządu naszego stowarzyszenia BumerangMedia Inc.

sobota, 19 października 2013

Nowa australijska książka o polskiej kuchnii

Polski Konsulat  w Sydney serdecznie zaprasza na spotkanie z Beatą Zatorską i Simonem Targetem - autorami "Rose Petal Jam" z okazji publikacji ich nowej książki pt.: "Sugared Orange - Recipes & stories from a Winter in Poland".
 
Słowo wstępne wyglosi. Caro Baum (Editorial Director). Po prezentacji przekąski i podpisywanie książek przez autorów.
Spotkanie odbędzie się w konsulacie, 10 Trelawney St, Woollahra, 8 listopada o godzinie 18.30.
 
Przypomnijmy, ze poprzednia książka pary autorów  "Rose Petal Jam" była wystawiona na stoisku Bumeranga Polskiego podczas Polish Christmas Picnik dwa lata temu i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

piątek, 18 października 2013

Artyści z Polish Music Days powrócą jak bumerangi...

Barbara Borowicz (klarnet), Piotr Tomasz (fortepian) i Katarzyna Pasławska (wiolonczela). Fot. T.Koprowski
Seria koncertów w ramach projektu Polish Music Days na długo pozostanie w pamieci Polonii australijskiej. Ponad 20 występów młodych muzyków z Polski ale także zamieszkałych w Chinach i Chile, w sierpniu i na poczatku września zaprezentowało na najwyższym poziomie muzykę polskich kompzytorów XIX wiecznych oraz współczesnych.

 Koncerty, które odbyły się m.in. w Melbourne, Hobart, Perth, Canberze, Sydney, Brisbane, Newcastle i Woolongong były przyjmowane entuzjaztycznie przez publiczność nie tylko polonijną. Podobnie było w USA, Kanadzie i Nowej Zelandii, które to kraje obejmował cały dwumiesięczny projekt muzyczny finanowany przez polskie MSZ. Muzycy wrócili już z tournee a teraz wspominają pobyt w Austalii w internetowej rozmowie z Krzysztofem Bajkowskim.
 
 
Krzysztof Bajkowski: Czy cel projektu Polish Music Days został osiągnięty?

Wojciech S. Wocław: Celem projektu było zaprezentowanie polskiej muzyki w wykonaniu polskich artystów, przy współpracy z Polonią za granicą. Tak, cel został osiągnięty. Nieskromnie powinienem powiedzieć, że chyba nikt nie spodziewał się, że uda się to zrobić aż w takim wymiarze.

czwartek, 17 października 2013

Fala pożarów w okolicach Sydney

Okolice Wyong; zdjęcie z Budgevoi Holiday Park. Fot.Facebook

Nowa Południowa Walia ogarnięta została potężnymi pożarami nie notowanymi od ponad dekady. Wysoka temperature 34 st.C i silny wiatr (90km/h) sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia. 
 W okolicach Sydney, Lithgow, Central Coast, Southern Highlands i południowego wybrzeża NSW wybuchło ponad sto pożarów. Najbardziej zagrożony rejon to Blue Mountains - teren pokryty calkowicie lasami eukaliptusowymi podatnymi na szybkie przemieszczanie się fali ognia. W miejscowości Springwood na zachód od metropolii sydnejskiej spłonęło już 30 domostw. Fala ognia z Springwood zagraża również miejscowościom położonym bliżej Sydney:  Winmalee, Yellow Rock, Mt Riverview  i  Emu Heights. Tysiace osób zostało ewakuowanych do centrów kryzysowych.

środa, 16 października 2013

Uroda dnia po warszawskim referendum

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy  Hanny Gronkiewicz-Waltz oficjalnie nieważne. Jak podaje komisja wyborcza, frekwencja wyniosła 25,66 proc. Progiem ważności referendum było 29,1 proc.
Zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum rozpoczęła się 23 maja. Inicjatorom - Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej z burmistrzem Ursynowa Piotrem Guziałem na czele - udało się zebrać 224 tys. 97 podpisów; prawidłowo złożonych było 166 tys. 726 z nich (wymagane minimum wynosiło 133 tys. 756 podpisów).

WSS zarzuciła Gronkiewicz-Waltz m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca, a także źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji. Podpisy pod wnioskiem o referendum zbierały też partie polityczne, m.in. PiS i Ruch Palikota (obecnie - Twój Ruch).
 
Komentarz Elżbiety Misiak-Brehmer ze Studia Opinii:
 
- Zobaczysz, jak nas przywita pięknie warszawski dzień – tak słowami Czesława Niemena skomentował Donald Tusk nieoficjalne jeszcze wyniki warszawskiego referendum.
Uroda tego dnia zapowiedziała się już w przeddzień wieczorem, kiedy zwycięzca przegranego referendum z najgłębszym smutkiem na twarzy głosił wielką radość, a z boku  usłyszał podpowiedź: „uśmiechnij się”. Ale zamiast zobaczyć uśmiech, usłyszeliśmy zapowiedź „odpartyjnienia Warszawy”. I wtedy my się uśmialiśmy.

wtorek, 15 października 2013

Aborcjoniści zaatakowali marsz pro-life w Melbourne

Marsz obrońcow zycia zaatakowali  pro-aborcyjni aktywiści
Fot.Facebook
Obrońcy życia, którzy w sobotę zorganizowali w Melbourne marsz w obronie dzieci nienarodzonych, zostali pobici przez proaborcyjnych działaczy. Policja nie zareagowała na zajście. Nikogo nie aresztowano. Rzecznik policji twierdzi, że nikt nie został oskarżony o napaść i żadne informacje na ten temat nie dotarły na komisariat.
 
Kłopoty zaczęły się jeszcze przed rozpoczęciem marszu. Obrońcy życia zostali zablokowani przez około 200 osób, które popierają aborcję. - Wszyscy usiedliśmy w ramach protestu i zaczęliśmy się modlić –opowiadał jeden z uczestników marszu Bryan Kemper. – Potem policja pozwoliła im nas zaatakować – dodał.
 
Działacze pro-life chcieli ruszyć, ale ciągle byli odpychani. Po godzinie zdecydowali się zmienić trasę, ale wtedy zrobiło się jeszcze gorzej. Zwolennicy aborcji zabierali im transparenty i napisy. Zaczęli bić i zachowywać się agresywnie. – Wielu z naszych zostało pobitych, ale my się nie poddamy, daję wam moje słowo – zaznaczył Kemper.
 

poniedziałek, 14 października 2013

Quo Vadis będzie organizowane w Australii co roku

Uczestnicy konferencji Quo Vadis Sydney 2013 z ambasadorem Polski w Australii, Pawłem Milewskim i konsul RP
 w Sydney, Reginą Jurkowską. Fot. materialy prasowe
Jak już informowaliśmy w dniach od 4 do 6 października 2013 roku odbyła się w Sydney, po raz pierwszy w Australii, konferencja pod nazwą Quo Vadis 2013. Jej uczestnicy postanowili organizować ją co roku.

Zapoczątkowany w 2009 roku cykl konferencji Quo Vadis gromadzi studentów, absolwentów i młodych specjalistów polskiego pochodzenia z różnych krajów w celu stworzenia światowej sieci młodzieży polonijnej.

Tegoroczna, australijska edycja konferencji odbyła się pod hasłem “Łączymy przyszłość”.

Zorganizowane podczas konferencji wykłady, prezentacje, spotkania i warsztaty skupiały się wokół trzech tematów wiodących: przywództwa, dziedzictwa narodowego i przyszłości Polonii.

Już od pierwszego dnia ogromnym zainteresowaniem cieszyły się występienia wszystkich zaproszonych gości, którzy chętnie i w niezwykle interesujący sposób dzielili się nie tylko swoją wiedzą, ale i także bogatym doświadczeniem życiowym, a byli nimi:

Dr. Sev Ozdowski OAM, Ojciec Andrzej Kołaczkowski, pani Magda Dejneka, Podpułkownik Walter Perchał Ph.D, pan Glen Carlson, pan Mateusz Michalewicz, pan Ryszard Borysiewicz, Dr.  Zdzisław Derwiński, pan John Peacock oraz pani Joasia Borysewicz. Członkami zespołu specjalistów i dyskutantów byli również pani Teresa Borysiewicz i młodzi polscy liderzy jak pan Mateusz Konopka, pani Olivia Weiss i pani Irena Kutypa.

niedziela, 13 października 2013

Po wypowiedzi abpa Michalika: Mleko się rozlało

 Sprawa podejścia polskich hierarchów do problemu pedofilii wśród ksieży stała się tematem nr jeden  nie tylko w świeckich ale i koscielnych mediach. Punktem kulminacyjnym była wtorkowa wypowiedż abpa Józefa Michalika - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

- Ze smutkiem przeczytałem ostatnią wypowiedź abpa Józefa Michalika na temat pedofilii i dzieci, które stają się jej ofiarami. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski sugerował, że dzieci cierpią nie tylko z powodu tych karygodnych przestępstw, ale w o wiele większej skali na skutek rozpadu małżeństw i rodzin. Dodał, że o krzywdzie dzieci z rozwiedzionych rodzin nikt dzisiaj nie mówi.
 W związku z rozwodami i brakiem miłości w rodzinach arcybiskup wskazał niefortunnie na pewną "okoliczność łagodzącą" w ocenie czynów pedofilskich: "Często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga". Na szczęście z tego zdania hierarcha rychło się wycofał, choć trzeba to powiedzieć wprost - mleko się rozlało. - pisze ks. Dariusz Piórkowski SJ na portalu Deon.pl.

W ostatnich dniach media pełne byly bulwersujących informacji o pedofilii wśród polskich duchownych. Prokuratura Okręgowa w Warszawie od końca września prowadzi śledztwo ws. podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich księży.
 

sobota, 12 października 2013

Odnawialna energia finansowa USA

Spełnia się sen fundamentalisty, który marzy o doskonałym liberalizmie: w USA zanikło państwo, 800 tysięcy urzędników wylądowało na przymusowych urlopach. Zanikło jednak nie całkiem. Nie ma tam jeszcze post-liberalizmu czyli anarchii.

Państwo amerykańskie nie zanikło w Afganistanie, gdzie żołnierze dostaną wypłaty, ani na lotniskowcu w pobliżu Syrii. Ani nie przestało podsłuchiwać i podpatrywać  klientów Internetu według modułu  Snowdena. Prezydent Obama też nie zniknął. Je już drugą żabę. Pierwszą podsunęli mu kelnerzy z knajpy Lehman Brothers. Recenzenci kulinarni z agencji ratingowych wyczuwający swąd na odległość z takich kuchni jak „Grecka”, „Hiszpańska”, „Włoska”, na własny fetor są nieczuli. Gospodarka USA nadal zwyżkuje a to że banki padły, nie oznacza, że padł dolar, który ma się dobrze. Jeśli zepsuł się futerał, to nie znaczy, że na skrzypcach Stradivariusa grać już nie można.  Przypomina to dowcip kolumbijski:
- Dlaczego w USA nie było zamachów stanu?
- Bo w Waszyngtonie nie ma ambasady USA.

piątek, 11 października 2013

Wywiad z Konsul Reginą Jurkowską

Konsul Generalny RP w Sydney, Regina Jurkowska. Fot. K.Bajkowski
Od 16 sierpnia nowym Konsulem Generalnym RP w Sydney jest Pani Regina Jurkowska. W ciągu ostatnich kilku tygodni Polonia sydnejska miała okazję do bezpośrednich kontaktów z nową konsul m.in. na oficjalnej inauguracji w Sydney Opera House podczas koncertu Polish Music Days czy też nieformalnie na pikniku Bumeranga Polskiego, 31 sierpnia na Coogee Beach.

W tym tygodniu Regina Jurkowska udzieliła specjalnego wywiadu powitalnego dla Bumeranga Polskiego, w którym przedstawia swoje priorytety w kontaktach z Polonią oraz nowe inicjatywy konsularne promujące Polskę wśród Australijczyków. Mówi również o nowych sposobach finansowania projektów polonijnych oraz znaczeniu mediów polonijnych.

czwartek, 10 października 2013

Promocja książki Wandy Skowrońskiej


„To Bonegilla from Somwhere”czyli „ Do Bonegilla Skądś tam”. Książka napisana została w języku angielskim. Po angielsku prowadzona była także promocja tej cennej, nie tylko z punktu widzenia literackiego, pozycji.
Oprócz niezwykle barwnie przedstawionego życia mieszkańców obozu uchodźców w Bonegilla, Wanda Skowrońska przekazuje także anglojęzycznemu czytelnikowi obraz II Wojny Światowej. Cały jeden rozdział poświęca także Powstaniu Warszawskiemu.  Poniższe sprawozdanie jest polskim przekładem spotkania autorskiego, które odbyło się 8 września, w Klubie Polskim w Ashfield (tłum. M. Łacek). 

 „Bonegilla, to słowo, które najczęściej musiałam w swoim życiu literować. Tam się urodziłam. Tam spędziłam pierwsze 5 lat mojego życia ”, powiedziała Wanda Skowrońska, mieszkająca i pracująca w Sydney dr psychologii edukacyjnej.

Krótki fragment książki przeczytał Andrzej Siedlecki – aktor, autor a przede wszystkim koordynator nauczania języka polskiego na Macquarie University w Sydnej.

Promocję książki Wandy Skowrońskiej prowadził znany filozof, historyk a także matematyk z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (NSW University) – prof. James Frankling.

środa, 9 października 2013

Polscy uczniowie ze szkół sobotnich nagrodzeni

Nagrodzeni uczniowie: Julian Tyl, Paulina Siewicz, Olga Kryj-Bednarski i Claudia Wrzos
W poniedziałek 30 września na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii zostały wręczone nagrody Ministra Edukacji 2013 dla uczniów szkół  językowych z różnych grup etnicznych za celujące wyniki  w nauce języka i prezentowanie swojej kultury  na australijskim forum.

 Wśrod gości honorowych mieliśmy przyjemność gościć  poraz pierwszy  Panią  Reginę Jurkowską  Konsula Generalnego RP w Sydney.
W tym roku nagrodę Ministra Edukacji otrzymał Julian Tyl z Polskiej Szkoły Sobotniej Sydney z Randwick.
Nagrody wyróżniające otrzymały:
 Olga Kryj-Bednarski z z Polskiej Szkoły Sobotniej z Ashfield,
Claudia Wrzos z Polskiej Szkoły Sobotniej Dzielnic Północnych z North Ryde
i Paulina Siewicz z Polskiej Szkoły Sobotniej z Liverpool.

wtorek, 8 października 2013

Pełna widownia na premierze "Grzechów starości"

Sztuka "Grzechy starości" wystawiona w Lennox Theatre Riverside w Paramatcie przez Teatr Fantazja. Fot. B.Filip
W niedzielnę, w słoneczne popołudnie 22 września 2013 r. w Lennox Theatre Riverside Parramatta odbyła się premiera sztuki dramatycznej z elementami komediowymi pt. “Grzechy  Starości” pióra Macieja Wojtyszki, w wykonaniu aktorów teatru “ Fantazja”, w adaptacji i reżyserii Joanny  Borkowskiej – Surucic.

Tytuł spektaklu nawiązuje do żartobliwego określenia Rossiniego, tytana muzyki, który na pięć lat przed śmiercią, skomponował wielki utwór religijny “ La Petite Messe Solennelle”, nazywając Małą Mszę Uroczystą “ ostatnim grzechem śmiertelnym swojej starości”.

Gioacchino Rossini od roku 1832 do śmierci w roku 1868 komponował już bardzo niewiele. Na przestrzeni tych lat stworzył luźny zbiór utworów kameralnych i wokalnych ”Grzechy starości”, a pod koniec życia stworzył ostatnie swoje wielkie dzieło “ Małą Mszę Uroczystą” na 12 śpiewaków, fortepian i harmonię.

poniedziałek, 7 października 2013

Konferencja Quo Vadis Sydney 2013 zakończona

Maciek Fibrich - przewodniczący sydnejskiej konferencji Quo Vadis. Fot. K.Bajkowski
W Sydney w hotelu Rydges World Square zakończyła się wczoraj trzydniowa konferencja mlodych Polaków pn. Quo Vadis Sydney 2013, zorganizowana po raz pierwszy w Australii przy wsparciu polskiego MSZ. W wydarzeniu tym wzięło udzial 55 uczestników z różnych miast australijskich oraz goście z USA i Kanady.

  Seria konferencji Quo Vadis, które wcześniej organizowane były w Kanadzie  i USA gromadzi studentów, absolwentów oraz młodych specjalistów w celu stworzenia trwałej, ogólnoświatowej sieci młodzieży polonijnej. Dążeniem tego projektu jest zjednoczenie i wzmocnienie lokalnych społeczności oraz tworzenie okazji do ich współpracy poprzez dyskusje, wykłady i panele na temat przywództwa, dziedzictwa i przyszłości Polonii.
Tegoroczna konferencja Quo Vadis Sydney 2013 odbyła się pod hasłem “Connecting Tomorrow’s Future”.

niedziela, 6 października 2013

Spektakularne obchody 100 lat Royal Australian Navy

Australijskie okręty przy nabrzeżu Darling Harbour otwarte dla zwiedzajacych. Fot.K.Bajkowski
W Sydney trwają wielkie obchody 100 lat Australijskiej Marynarki Wojennej. Pierwsza flotylla okrętów wojennych Australii wpłynęła 100 lat temu do Zatoki Sydnejskiej.

Rankiem, 4 października 1913 roku tysiące sydnejczyków zgromadziło sie na nabrzeżu zatoki aby przywitać 7 okrętów na czele z HMS Australia. Miało to wielkie znaczenie dla mlodego kraju, który od zaledwie 12 lat przestał być kolonią brytyjską. W tym tygodniu po stu latach ponowinie tłumy mieszkańcow Sydney zgromadziły się nad zatoką aby uczcić to wydarzenie. Do Port Jackson wpłynęły żaglowce i okręty wojenne z 17 państw m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Francji, Chin i po raz pierwszy w historii z Nigerii. Niestety dwa kanadyjskie statki w drodze do Sydney zderzyły się i musiały zawrócić do macierzystych portów.
Polskim akcentem obchodów jest obecność jednego marynarza z Sopotu - Marcina Dobrowolskiego na angielskim żaglowcu Lord Nelson. Marcin pełni funkcję drugiego oficera nawigacyjnego.  Dziadek Marcina był kapitanem żeglugi wielkiej .

piątek, 4 października 2013

Polska Szkoła w Randwick: pożegnanie maturzystów


Warto chodzić do Polskiej Szkoly - twierdzaą maturzyści z Randwick. O zakończeniu roku szkolnego dla polskich maturzystów z Randwick pisze Gosia Vella - nauczycielka 12 klasy z SSCL, Randwick.

W sobotę, 21 września we wszystkich ośrodkach nauczania języków SSCL (Saturday School of Community Languages) odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla tegorocznych maturzystów.

Tegoroczne pożegnanie  maturzystów w Randwick było szczególnie uroczyste i wyjątkowe  z  wielu względów. Tak  polska szkoła podstawowa,  jak i średnia działają już w Randwick od dziesięciu lat i wielu z naszych tegorocznych absolwentów ma za sobą całe 10 lat nauki języka polskiego. Tak więc, pożegnanie się ze szkołą, z kolegami i koleżankami oraz  z nauczycielami nie było najłatwiejsze . Nie jednemu zakręciła się łezka w oku...Dla wielu rodzin, które  nie mają już dzieci w młodszych klasach, dzień ten był także  pożegnaniem się z polską szkołą. Mieliśmy też  absolwentkę z Newcastle , która ukończyła korespondencyjnie  klasę 12 w Randwick.

środa, 2 października 2013

Australijska konkwista

Ponieważ w najbliższą niedzielę minie równe 140 lat od śmierci jednego z najbardziej znanych polskich podróżników, Pawła Edmunda hr. Strzeleckiego, wydało mi się zasadne przypomnieć czytelnikom tę nietuzinkową postać, ze szczególnym uwzględnieniem jego przygód… po śmierci.
Ale po kolei.
„Daily News”  zamieścił w październiku 1873 roku wyjątkowo obszerny nekrolog, w którym pisał o Strzeleckim m.in. tak:
„… Z żalem donosimy, że sir Paweł Edmund Strzelecki wczoraj rano w swem mieszkaniu na Savile-row w Londynie z życiem się rozstał.  [...] Pochodził z dawnej polskiej rodziny i jak wielu rodaków jego, tak i on schronienie znalazł w naszym kraju po srogim prześladowaniu politycznym w swojej ojczyźnie.”
Małe sprostowanie. Nie ma wiarygodnych źródeł, że Strzelecki angażował się w działalność polityczną, nawet w okresie powstania listopadowego, choć niekiedy słyszy się o poszukiwaniu go przez ochranę za zabicie pułkownika armii rosyjskiej. W jakich okolicznościach miałoby dojść do owego zdarzenia? Relacje na tyle się różnią, iż żadnej nie da się traktować jako w pełni wiarygodnej.
Na pewno wiemy, że angażował się i to mocno w romans z ukochaną Adyną (Aleksandra Katarzyna Turno), której ojciec odrzucił jego kandydaturę na męża swej córki, gdyż szukał zięcia, który wyciągnie go z kłopotów finansowych. Pewnie potem pluł sobie w brodę, bo nie wiedział, że w chwili wyjazdu z Polski odrzucony dysponował całkiem poważnym majątkiem zapisanym mu przez księcia Franciszka Sapiehę z wdzięczności za zarządzanie jego majątkami.

wtorek, 1 października 2013

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII - 27 kwietnia 2014

Jan XXIII I Jan Pawel II - od kwietnia 2014 nowi święci
27 kwietnia 2014 r. odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII - ogłosił papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie, który rozpoczął się w poniedziałek rano. W konsystorzu wzięli udział kardynałowie z Rzymu i ci przybyli z innych krajów w tym purpuraci polscy - prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kardynał Stanisław Ryłko.

Papież Franciszek przypomniał , iż Jan XXIII był wielkim papieżem, który zwołał II Sobór Watykański. Natomiast mówiąc o Janie Pawle II papież Franciszek wskazał, że był to wielki misjonarz Kościoła, który niósł ogień Ewangelii podobnie jak św. Paweł.