polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

piątek, 27 września 2013

Sikorski dla "Die Zeit": Nie chcemy zimnej wojny

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Fot. K.Bajkowski
Opniotwórczy tygodnik "Die Zeit" zamieszcza w swoim najnowszym wydaniu wywiad z Radosławem Sikorskim nt. rosyjskiej inicjatywy ws. konfliktu w Syrii oraz stosunków polsko-niemieckich.

Nie chcemy zimnej wojny” – pod takim tytułem niemiecki tygodnik „Die Zeit” opublikował wywiad nt. europeizacji Rosji z szefem polskiej dyplomacji. Czasopismo przypomina, że Radosław Sikorski był korespondentem wojennym brytyjskich mediów w Afryce i Afganistanie. Na pytanie, czy byłby dziś gotów przesyłać reportaże z Syrii, Sikorski odpowiada, że to zadanie dla młodego człowieka. Poza tym diametralnie zmieniła się sytuacja w tym kraju, o czym świadczy przetrzymywanie polskiego reportera jako zakładnika. Zdaniem Sikorskiego inicjatywa ministrów spraw zagranicznych Kerry’ego (USA) i Ławrowa (Rosja) wydaje się optymistyczna, choć w opinii ekspertów zniszczenie arsenału broni chemicznej tej wielkości jest procesem „złożonym i długotrwałym”. „Znaleźliśmy się w takim momencie, który służy interesom wszystkich. Po pierwsze, sprawom Syryjczyków i ich ochronie przed użyciem broni chemicznej. Po drugie, uniknięciu ataku na syryjski reżim. Rosjanie wydają się po raz pierwszy konstruktywni w konflikcie syryjskim” – konstatuje Sikorski i podkreśla, że głównym celem jest teraz rozwiązanie podstawowego problemu, czyli wojny domowej.
W kontekście nowej polityki Kremla wobec Syrii polski minister ustosunkowuje się do relacji polsko-rosyjskich: „Mieliśmy różne doświadczenia. Obok Niemiec Rosja jest naszym drugim ważnym partnerem handlowym. Ponieważ kraj ten chce stać się alternatywnym centrum władzy do UE, zależy mu na dostosowaniu do własnej polityki państw Partnerstwa Wschodniego takich, jak Ukraina i Białoruś. Pragniemy, aby te kraje znalazły się w Europie; by na Białorusi zapanowała demokracja. Temu sprzeciwia się Rosja” – czytamy na łamach „Die Zeit”. W opinii Sikorskiego rywalizacja Rosji z UE wynika głównie z rosyjskiej polityki wewnętrznej. Europeizacja jest szansą dla Rosji na rozwój konkurencyjnej gospodarki, która nie będzie się więcej opierać tylko na zasobach naturalnych. Minister podkreśla, że ze względu na sąsiedztwo z Rosją Polsce przyniosłaby największą korzyść europeizacja Rosji: „Nie chcemy żyć na krawędzi przepaści, z wrogą cywilizacją po drugiej stronie rzeki” – podkreśla Sikorski w wywiadzie.
Inaczej – zdaniem ministra – wyglądają zaś stosunki niemiecko-polskie: „Od trzech lat Angela Merkel jest najpopularniejszym politykiem zagranicznym w Polsce”. Czasopismo przypomina, że dziadek niemieckiej kanclerz był Polakiem. Według ministra zaufanie, którym Polacy darzą Merkel, ma swoje źródła w niemieckiej polityce, która, „abstrahując od historycznej przeszłości i polskiej mniejszości w Niemczech, jest przyjazna”. Sikorski zarzuca Niemcom brak zainteresowania okrucieństwem II wojny światowej. „Wstydzicie się za Holokaust i wiecie, że zostaliście pokonani pod Stalingradem, ale nie zadajecie sobie trudu, aby się dowiedzieć, jak zachowywali się u nas wasi ojcowie czy dziadkowie. Zachowania Niemców w okupowanej Polsce nie da się porównać z żadną inną okupacją. To nie tylko był terror, lecz także codzienne upokarzanie ludzi znających swoją wartość. To wasz obowiązek dowiedzieć się więcej o sąsiedzie, który oddalony jest zaledwie o 70 kilometrów od waszej stolicy”.
W sprawie skandalu, jaki towarzyszył emisji serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” przez ZDF, drugi program niemieckiej telewizji publicznej, Sikorski określa zdecydowanie swoją postawę. Jego zdaniem ukazanie Polaków w tym filmie jest „skandalicznie przekłamane”. „Zrozumcie, że nie możemy tolerować stygmatyzowania nas przez Niemców jako antysemitów” – powiedział Sikorski w wywiadzie.
W rozmowie dziennikarze przywołują również na pamięć słowa ministra, który w swoim wystąpieniu w 2011 roku w Berlinie powiedział, że nie boi się silnych Niemiec, lecz ich bezczynności w ratowaniu strefy euro. Sikorski wyraża nadzieję, że po ostatnich wyborach do Bundestagu sytuacja zmieni się na lepsze. Od nowo wybranego niemieckiego rządu polityk oczekuje wytyczenia nowych szlaków w europejskiej polityce finansowej. Minister opowiada się za wspólnym realizowaniem finansowych zobowiązań w UE. Wówczas odsetki narzucone krajom zadłużonym będą niższe, a Europa Południowa mogłaby odzyskać utracone siły – stwierdza Sikorski.
Na pytanie, czy opowiada się za euroobligacjami, minister odpowiada: „Oczywiście, biorąc pod uwagę przyszłe projekty. Wiem, jak trudno jest przekonać do nich Niemców. Może równie ciężko, jak zmienić stosunek Polaków do wprowadzenia euro”.

Monika Skarżyńska
red. odp. Bartosz Dudek
DW, Onet.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy