polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 8 września 2013

Australia wybrała: Liberałowie wracają do władzy

Premier-elekt Tony Abbott
Opozycyjna konserwatywna koalicja Partii Liberalnej Tony'ego Abbotta i Partii Narodowej  pokonała w wyborach parlamentarnych rządzącą od sześciu lat centrolewicową Australijską Partię Pracy premiera Kevina Rudda.  Tony Abbott będzie 28. premierem Australii.

Koalicja liberalno – narodowa może liczyć na co najmniej 88 miejsc w 150-mandatowej Izbie Reprezentantów (niższej izbie parlamentu) – wynika z dotychczasowych obliczeń wyników wyborów, ktore zakończyły się wczoraj wieczorem.

-  Chciałbym poinformować, że Australia ma zmianę władzy po raz siódmy. Partia Pracy odniosła największą porażkę od ponad 100 lat - powiedział w pierwszych słowach premier-elekt Tony Abbott zaraz po tym jak dotychczasowy szef rządu Kevin Rudd uznał swą przegraną w wyborach powszechnych.





Rząd Rudda  ma niskie notowania mimo dość dobrej sytuacji gospodarczej kraju. Gospodarka Australii przeżywa 22. z kolei rok wzrostu, w latach 2011-12 wyniósł od 2,4-3,4 proc.; stopa bezrobocia jest stosunkowo niska (5,7 proc.). Pod rządami Partii Pracy Australia szczęśliwie przeszła bez większych wstrząsów światowy kryzys finansowy w roku 2008 r., m.in. dzięki wszechstronnej współpracy gospodarczej z Chinami – swym największym partnerem handlowym.

Tony Abbott oskarża jednak laburzystów o marnotrawstwo i nagromadzenie rekordowego deficytu budżetowego i długu publicznego. Zapowiedział cięcia wydatków rządowych na sumę 31 mld dolarów australijskich i zniesienie podatku od emisji  CO2, który drastycznie podniósl koszty energii.  Za to Rudd przestrzegał przed cięciami wskazując, że doprowadzą one do utraty miejsc pracy.
20-miliardowa nadwyżka budżetowa zgromadzona za czasów konserwatywnego premiera Johna Howarda, za rządów laburzystów zmieniła się w deficyt szacowany na 18 mld dol. – pisze agencja Kyodo.

Najważniejszy problem Australii  stanowią jednak nielegalni imigranci i kontrola granic. Podczas kampanii opozycja i rząd rywalizowały ze sobą w kwestii polityki imigracyjnej. Każda z partii chce być bowiem postrzegana jako ta, która będzie w stanie powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów, przeprawiających się do kraju łodziami z Indonezji. Za czasów laburzystów od 2008 r. do Australii przybyło 50 tys. osób ubiegających się o azyl.
kb/ABC/TVP info/Aljazeera

Live Results - ABC

Anthony John Abbott (ur. 4 listopada 1957 w Londynie, znany jako Tony Abbott) - australijski polityk, członek Liberalnej Partii Australii (LPA), w latach 2003-2007 minister zdrowia i osób starszych w gabinecie Johna Howarda. Od 1 grudnia 2009 pełni funkcję przywódcy LPA i zarazem federalnego lidera opozycji.
Abbott przyszedł na świat w Wielkiej Brytanii, choć oboje jego rodzice byli rodowitymi Australijczykami. Rodzina powróciła na Antypody, gdy był kilkuletnim dzieckiem. Uzyskał podwójny licencjat z prawa i ekonomii na University of Sydney. W czasie studiów odnosił sukcesy w zawodach bokserskich, był też jednym z przywódców prawicowych środowisk studenckich. Studia magisterskie odbył na University of Oxford, po czym powrócił do Australii i wstąpił do katolickiego seminarium duchownego. Ostatecznie nie zdecydował się jednak na życie duchownego. Zamiast tego został dziennikarzem i komentatorem prasowym, znanym ze swych antylewicowych poglądów, w szczególności niechęci do tradycyjnie silnych w Australii związków zawodowych. Po krótkim epizodzie pracy w biznesie, w 1990 został rzecznikiem prasowym ówczesnego lidera liberałów Johna Hewsona. Następnie, w latach 1993-94, był dyrektorem wykonawczym Australians for Constitutional Monarchy, organizacji pozarządowej lobbującej na rzecz utrzymania unii personalnej między Australią i Wielką Brytanią.
W 1994, w czasie wyborów uzupełniających w okręgu wyborczym Warringah, został wybrany do Izby Reprezentantów. W 1998 trafił do rządu, gdzie w randze ministra nie zasiadającego w gabinecie (co można porównać z polskim sekretarzem stanu) odpowiadał głównie za kwestie zatrudnienia. W 2003 został awansowany na członka gabinetu i stanął na czele resortu zdrowia i osób starszych, którym kierował aż do czasu wyborczej klęski LPA, jesienią 2007 roku. Po rezygnacji Johna Howarda był wymieniany w gronie jego potencjalnych następców jako lider LPA, lecz ostatecznie wycofał swoją kandydaturę.
Nowy przywódca partii Brendan Nelson powołał go w skład swojego gabinetu cieni, gdzie zajmował się sprawami rodzin, służb socjalnych i ludności rdzennej. Pozostał na tym stanowisku również po przejęciu władzy w partii przez Malcolma Turnbulla. W listopadzie 2009, podobnie jak kilku innych członków gabinetu cieni, zrezygnował ze współpracy z Turnbullem. Powodem buntu była sprawa ustawy, w wyniku której australijski przemysł musiałby w ciągu najbliższych lat ograniczyć emisję trujących gazów o 25%. Turnbull zgodził się poprzeć to forsowane przez gabinet Rudda rozwiązanie, co wywołało rozłam w partii. Doprowadził on do wyborów nowego lidera, w których Abbott jednym głosem pokonał dotychczasowego przywódcę[. Dzień później Senat głosami LPA zablokował wejście w życie kontrowersyjnej ustawy.
wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy