polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 9 lipca 2013

Pożegnalny wieczór z konsulami w Sydney - fotoreportaż

Czlonkowie Stowarzyszenia i  redakcji Bumeranga Polskiego wręczyli kończącym misję konsulom  symboliczne
 redakcyjne bumerangi.  Fot.B.Filip
Mijają cztery lata odkąd polską  placówkę konsularną  w Sydney  objął Konsul Generalny - Daniel Gromann. Za kilka tygodni wraz z małżonką, Małgorzatą Gromann , która pełniła funkcję konsula ds. paszportowych, wraca do Polski.
Swą misję australijską jako  konsulowie kończą również Ewa Krajewska i Dominika Mosek. W minioną niedzielę w konsulacie w Sydney odbyło się miłe, wzruszające, jednocześnie z dużym ładunkiem humoru  pożegnalne spotkanie z Polonią sydnejską.

Wieczór urozmaicony muzyką Chopina  w fenomenalnym wykonaniu  Krzysztofa Małka , śpiewem Michała Maciocha i satyrycznym wierszem podsumowującym działalność konsularną ostatnich czterech lat autorstwa Eli Chylewskiej, wypełniły oficjalne i nieoficjalne podziękowania zarówno ze strony konsula Gromanna jak i przedstawicieli Polonii. W imieniu Rady Naczelnej mówiła Małgorzata Kwiatkowska, Federacji NPW – Jerzy Krajewski,  Australijskiego Insytutu Spraw Polskich – Marek Burdajewicz, Macierzy Szkolnej – Ela Cesarska oraz na zakończenie  Elżbieta Tatara w imieniu – jak to sama określiła – „szarej polskiej publiczności” przychodzącej na niezliczoną ilość wydarzeń kulturalnych organizowanych w ostatnich latach w konsulacie.

Pożegnalne spotkanie  było okazją do miłej ceremoni wręczenia przez konsula Gromanna dyplomu uznania  od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego dla Margarety Bowen z Darwin - polonijnej działaczki za promocję muzyki Chopina w stolicy Terytorium Północnego. (O tym napiszemy w oddzielnym materiale -red) .
Poza częścią oficjalną członkowie Stowarzyszenia Bumerang Polski podziękowali za poparcie i wsparcie jakie konsul Gromann i cały zespół udzielał przy powstaniu i w dalszym rozwoju naszego polskiego magazynu internetowego w Australii. Dużo publikacji, które ukazały się w Bumerangu Polskim stanowią relacje, fotoreportaże i nagrania wideo z pokaźnej ilości  imprez, koncertów, spotkań z artystami, naukowcami i politykami zarówno z Polski jak i z różnych zakatków Australii organizowanych właśnie w konsulacie. A tu na tym skrawku polskiej ziemi w Australii przy tych okazjach czuliśmy się jak w domu.  Na pamiątkę od redakcji wręczyliśmy odlatującym wkrótce do Polski konsulom symboliczne redakcyjne bumerangi jako talizmany zachęcające do ponownego przylotu do Krainy Kangurów.
kb/BumerangMedia
Fotoreportaż Krzysztofa Bajkowskiego. (wkrótce nasz specjalny reportaż wideo)




 



1 komentarz:

  1. Swietne zdjecia Krzys, szkoda ze wiekszosc Polonijnych wydarzen dzieje sie w Sydney, daleko!!

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy