polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 8 lipca 2013

Cięcia w australijskim górnictwie

Największe kompanie górnicze w Australii likwidują miejsca
 pracy . Fot. W.Gałązka
Około 7 tys. miejsc pracy w branży górniczej zniknęło w australijskim stanie Queensland w ciągu roku - donosi gazeta Courier-Mail.

Nowe uwarunkowania rynkowie, spadek cen surowców, spowolniony popyt w Azji i malejące zyski zmuszają tuzów światowego górnictwa do szybkiego, drastycznego cięcia kosztów w programach oszczędnościowych.
Cięcia dokonane przez komapanie Vale, Peabody i Glencore Xstrata rozeszły się falami w przemyśle i do wielu sektorów usług, skutkując likwidacją tysięcy dotychczasowych miejsc pracy.

Nic dziwnego, że kompanie górnicze stały się obecnie celem rosnącej wrogości i krytycyzmu, szczególnie ze strony związków zawodowych. Liderzy związkowi z Queensland nazywają agresywne programy cięć kosztów "krótkowzrocznym rozwiązaniem".
- Od kiedy Glencore przed miesiącem połączył się z Xstrata, kompania demonstruje drakońskie i krótkowzroczne podejście do kosztów - uważa wiceprzewodniczący związku CFMEU (skupia pracowników budownictwa, leśnictwa, górnictwa i energetyki).
Tylko w zeszłym tygodniu w Australii i Nowej Zelandii zlikwidowano ponad tysiąc etatów.
Ceny węgla energetycznego dla elektrowni spadły o 30 proc. w ciągu ostatnich dwóch lat do poziomu ok. 80 dol za t. Węgiel koksujący, najważniejszy półprodukt w hutnictwie stali, potaniał o prawie 40 proc. przez ostatni rok do 130 dolarów za tonę - pisze portal mining.com.
nettg.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy