polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 5 czerwca 2013

Sydnejskie występy aktorów Teatru Rampa z Warszawy

Dawno nie gościlismy w Australii artystów scen warszawskich. Polonia sydnejska będzie mogła obejrzeć dwa różne występy  aktorów Teatru Rampa: Katarzyny Kozak, Roberta Kowalskiego i Daniela Zawadzkiego.

Towarzyszyć im będą członkowie sydnejskiego kabaretu " Vis a Vis": Jolanta Komincz , Dariusz Plust oraz Wieslw Rogolinski.
Artyści z Warszawy zaprezentują w Sydney "Balladynę 68" Jaremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego oraz wiazankę piosenek biesiadnych.

Terminy występów:
Klub Polski  w Ashfield dnia 23 czerwca 2013  godz.15.00 - spektakl "Balladyna 68" cena biletu $ 25.

Klub Polski  w Bankstown dnia 29 czerwca 2013   godz.18.00  - "Wieczór z Piosenką Biesiadną". Cena biletu $ 18.

Klub Polski w Bankstown dnia 30 czerwca 2013  godz.15.00 -  spektakl "Balladyna 68" . Cena biletu $ 25.

Sylwetki aktorów:


DANIEL ZAWADZKI

W 1999 roku ukończył Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu. Tego samego roku debiutował na deskach Teatru Rampa, rolą Yvana w komedii Art Yasminy Rezy w reż. Krzysztofa Miklaszewskiego.
14 lat w Rampie zaowocowało wieloma rolami, z których warto wymienić następujące: 
Syn w Życiu na poczekaniu wg Wisławy Szymborskiej w reż. Jarosława Witaszczyka, Czarny w Clownach w reż. Piotra Furmana i wspomniany wcześniej Yvan w spektaklu Art. Grał też w przedstawieniu Sztukmistrz z miasta Lublina. Obecnie gra w spektaklach: Mistrzi Małgorzata Bułhakowa w adaptacji i reżyserii Michała Konarskiego, (niezapomniana kreacja Kota Behemota) A my do Betlejem... w reż. Piotra Furmana oraz w Latającym Cyrku Monty Pythona w reż. Adama Opatowicza. Występuje również w musicalach familijnych Tajemniczy ogród, Pinokio czyli świerszczowe opowieści, W pogoni za bajką w reż. Cezarego Domagały.

Oprócz pracy w teatrze, na koncie ma kilka epizodów filmowych, m.in. w Egoistach reż. M.Treliński, Klasie na obcasach reż. M.Potocka, M jak miłość reż. N. Koryncka-Gruz. W latach 2000 - 2002 był prezenterem młodzieżowego Roweru Błażeja (TVP 1).
Od grudnia 2004 roku gra rolę Michała Chojnickiego w serialu Klan (TVP 1).


ROBERT KOWALSKI

Ukończył wydział aktorski Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (1991). Był aktorem Operetki Wrocławskiej (1991-2002) i Teatru Żydowskiego (2002-2004), a od 1 grudnia 2003 jest zatrudniony w Teatrze Rampa w Warszawie. Ma na swoim koncie kilkanaście ról teatralnych, m.in. rolę Jaszy Mazura w Sztukmistrzu z Lublina (inscenizacja Jana Szurmieja w Operetce Wrocławskiej, 1998), Mistrza Ceremonii w Chicago Freda Ebba i Boba Fosse'a (Operetka Wrocławska, 2000), rolę Fiedki w Skrzypku na dachu Josepha Steina z muzyką Jerryego Bocka (Teatr Żydowski, 2002). Występował także w Teatrze TV m.in. w spektaklach: Człowiek, który był czwartkiem Gilberta Keitha Chestertona w reż. Piotra Cieplaka w roli Anarchisty (1997), Miłość na Madagaskarze Petera Turriniego w reż. Waldemara Krzystka jako Członek Konsorcjum (2000). Wziął udział w filmach - m.in. zagrał Andżulina w Marcowych migdałach w reż. Radosława Piwowarskiego (1989), Magistra w serialu Świat według Kiepskich w reż. Okiła Khamidowa (1999) i Zalewskiego w serialu Złotopolscy w reż. Radosława Piwowarskiego (2003, 2004).
W Teatrze Rampa grał w spektaklach: Oskary, Oskary... czyli piosenki ze statuetką (reż. J. Satanowski) Awantura w piekle,Pińska szlachta (w reż. M. Pinihina), Krzyk Słonia Farida Nagima, a także kreował tytułowego bohatera w spektaklu: Sztukmistrz z miasta Lublina (w reż. J. Szurmieja). Obecnie występuje w roli tytułowej w komediodramacie Mistrz i Małgorzata (adapt. i reż. M. Konarski. Występuje również w spektaklach Nie uchodzi, nie uchodzi czyli damy i huzary (w reż. M. Wojtyszko), w spektaklu kolędowo-pastorałkowym  
A my do Betlejem... (w reż. P. Furmana),  oraz musicalach familijnych w reżyserii C. Domagały: Złota Kaczka, Pinokio czyli świerszczowe opowieści, Tajemniczy ogród, W pogoni za bajką oraz najnowszym - Awantura o Basię.


KATARZYNA KOZAK

Trzecie pokolenie aktorskie. Wszechstronnie uzdolniona aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, czego dowodem jest ogromnie zróżnicowany gatunkowo dorobek zawodowy. W 1985 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Przedstawienie dyplomowe: Złe zachowanie, przeniesione z PWST do Teatru Ateneum, było wielokrotnie nagradzane oraz grane z ogromnym sukcesem przez wiele sezonów w kraju i za granicą.
Od 1987 roku jest na stałe związana z Teatrem Rampa, w którym zagrała m.in. w przedstawieniach: Czerwony stoliczek, Cabaretro, Chopin w Ameryce, Krótkie jest życie, krótkie czyli kabaret Oberiutów, Brassens, Awantura w piekle, Zwierzęta Doktora Dolittle, Król Maciuś Pierwszy, Złota Kaczka,Życie na poczekaniu, Siódme - mniej kradnij, Wielka woda, Sztukmistrz z miasta Lublina, Kandyd, czyli optymizm, Sześć w jednej i Babskie party. Obecnie można ją zobaczyć w komediodramacie Mistrz i Małgorzata, musicalu komediowym Nie uchodzi, nie uchodzi... czyli damy i huzary,  oraz w musicalach familijnych: Awantura o Basię, W pogoni za bajką, Tajemniczy ogród, Pinokio czyli świerszczowe opowieści, bajce muzycznej Wielka wyprawa i w spektaklu kolędowo-pastorałkowym A my do Betlejem... 
Na swoim koncie ma również udział w wielu koncertach i recitalach (m.in. u boku Jana Kobuszewskiego i Wojciecha Młynarskiego).
Filmografia: 1978 - Okruch lustra (reż. A. Zajączkowski), 1980 - Rycerz (reż. L.J. Majewski), 1981 - Moja rosyjska dziewczyna (TV RFN, reż. T. Metzer), 1984 - Dzień czwarty (reż. L. Niedbalska), 1985 - Diabelskie Szczęście (reż. F. Trzeciak), Podróże Pana Kleksa (reż. K. Gradowski), 1986 - Bohater roku (reż. F. Falk), 1987 - Nowy Jork - czwarta rano (reż. K. Krauze), 1988 - Retour d'Arsen Lupin (serial TV Francja reż. M. Boisrond).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy