polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 8 czerwca 2013

Paweł Śpiewak: Dlaczego możliwy jest sojusz PiS z SLD?

Prof. Paweł Śpiewak podczas wykładu w Sydney,7.06.2013.
Fot. K.Bajkowski
Platforma Obywatelska traci poparcie wyborców w sposób gwałtowny. Sojusz PiS z SLD jest możliwy. Zarówno PiS jak PO to partie wodzowskie. Obie rozpadną się gdy odejdą ci, którzy są ich twarzami, a więc Kaczyński w przypadku PiS i Tusk w przypadku PO. Ogólnie  sytuacja jest dynamiczna i ciekawa – mówił w piątek w Sydney prof. Paweł Śpiewak, socjolog i historyk idei z Uniwarsytetu Warszawskiego podczas prelekcji  nt. blasków i cieni polskiej współczesnej sceny politycznej. 
 Prof. Śpiewak,  przyjechał do Sydney na zaproszenie Australijskiego Instytutu Spraw Polskich (AIPA).  Spotkanie odbyło się w Sali Konsulatu RP.
Paweł Śpiewak znany jest w Polsce szerokiej opinii publicznej ze swych analiz politycznych i socjologicznych  w  mainstreamowych mediach – w prasie,  radiu i telewizji.


W Bumerangu Polskim przedstawiamy pierwszą część piątkowego, niezwykle interesującego wykładu prof.Śpiewaka, w której mówi dlaczego możliwy jest sojusz dwóch pozornie różnych partii PiS i SLD w obliczu wyborów parlamentarnych mających się  odbyć  w Polsce za dwa lata.
 (Video - BumerangMedia YT Channel):




Paweł Śpiewak (ur. 17 kwietnia 1951 w Warszawie) – polski socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, poseł na Sejm V kadencji. W 2007 nie ubiegał się o reelekcję.
Zajmuje się socjologią ogólną, socjologią polityki, historią myśli i filozofii społecznej oraz politycznej. Bada i popularyzuje zachodnią filozofię i teorię polityki, zwłaszcza myśl liberalną i konserwatywną (m.in. Johna Stuarta Milla, Johna Actona, Ervinga Goffmana, Michaela Oakeshotta, Leo Straussa czy Erica Voegelina). Zajmuje się także problematyką przemian politycznych i społecznych w Polsce i Europie Środkowej. Uważany jest również za jednego z autorów hasła "IV Rzeczypospolitej". Jest autorem licznych prac naukowych z tych dziedzin. Efektem jego zainteresowania Biblią jest publikacja Midrasze. Księga nad Księgami oraz cykl komentarzy w "Tygodniku Powszechnym".

 Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Był w kolegiach redakcyjnych "Res Publiki Nowej" i "Przeglądu Politycznego". Stały współpracownik "Wprost" i "Życia Warszawy". Publikował także w "Tygodniku Powszechnym" oraz w wielu gazetach codziennych: "Dzienniku", "Fakcie", "Gazecie Wyborczej" i "Rzeczpospolitej". Współpracuje z tygodnikiem internetowym "Kultura Liberalna".
3 października 2011 otrzymał nominację na dyrektora Żydowskiego Instytut Historycznego.
Podczas 13. Dni Tischnerowskich , które odbyły się w kwietniu br. w Krakowie Paweł Śpiewak otrzymał  Nagrodę Znaku i Hestii imienia ks.Józefa Tischnera w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację "myślenia według wartości. Prof. Śpiewak został wyróżniony za całokształt twórczości, "w której przekonująco łączy socjologię, filozofię, historię, etykę, religię i politykę" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu. "Nie boi się podejmować trudnych tematów, ufając, że rzetelne i odpowiedzialne myślenie służy wspólnemu dobru".
kb/BumerangMedia/Wikipedia

1 komentarz:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy