polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 8 maja 2013

Święto 3 Maja w Ashfield


Pamięć o najważniejszych momentach w historii Polski wsród dzieci i młodziezy polonijnej w Sydney nieustannie podtrzymuje Polska Macierz Szkolna. W niedzielę 5 maja po południu ta najstarsza polonijna organizacja oświatowa  zorganizowała uroczystość Trzeciomajową.  Koordynatorką programu była Elżbieta Cesarski, nauczycielka ze Szkoły  Polskiej w North Ryde.

 Święto ustanowienia Konstytucji 3 Maja to jedno z nielicznych radosnych świat w polskim kalendarzu. W Polsce coraz więcej  wagi przykłada się do obchodzenia narodowych  świąt w sposób radosny. Raczej dość już mamy martyrologii i smutnych rocznic. Młodzi Polacy szukają pozytywnych elementów w historii swego narodu.  Taką okazją do radosnych inspiracji jest właśnie Dzień Konstytucji 3 Maja.

Wracamy przy tej okazji do tamtych majowych dni sprzed 222 lat  z poczuciem radości i wielkiej dumy z dokonań naszych przodków, którzy przy powjawiającym się zagrożeniu państwowości polskiej, potrafili odłożyć na bok swary i kłótnie, wznosząc się ponad urazy, zaszłości, sympatie i podziały polityczne, aby wspólnymi siłami ustanowić – ustawę rządową, regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Dzieci z sydnejskich polskich szkół i zespoły taneczne   wspólnie przygotowały program artystyczny w Klubie Polskim w Ashfield dla upamiętnienia tamtych wydarzeń.
swoje refleksje historyczne wygłosili  konsul ds. polonijnych  RP w Sydney - Dominika Mosek, prezes Federacji Polskich Organizacji w NPW - Jerzy Krajewski oraz przewodnicząca Polskiej Macierzy Szkolnej - hm. Marysia Nowak, która  w pewnym momencie zachęciła zgromadzonych na sali do podania sobie rąk na znak tej jedności ponad podziałami jak panowała w Polsce 222 lata temu  przy ogłoszeniu pierwszej polskiej konstytucji.

 Uroczystość była też okazją do wręczenia jedenastu uczniom polskiego pochodzenia ze szkół podstawowych i średnich, nagród  stypendialnych Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego.
(O tym wkrotce  oddzielna relacja w Bumerangu Polskim)
BumerangMedia

Fotoreportaż Krzysztofa Bajkowskiego z uroczystości w Ashfield:

Wystapily zespoły: Kujawy, Lajkonik, Podhale, Syrenka, Monika Paźniewska (piano), dzieci ze szkół w Ashfield, Liverpool, Marayong i North Ryde. Przygotowanie programu: Marysia Nowak i Elżbieta Cesarski.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy