polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: We wtorek w stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się szczyt klimatyczny COP29 pod hasłem "w solidarności dla zielonego świata". W konferencji biorą udział przywódcy z całego świata. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. * W środę, kilka godzin po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, koalicja rządowa w Niemczech rozpadła się, gdy kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów i utorował drogę do przedterminowych wyborów, wywołując chaos polityczny w największej gospodarce Europy.* prezydent-elekt Donald Trump mianował kongresmena Mike'a Waltza swoim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Elon Musk i Vivek Ramaswamy staną na czele nowego Departamentu Efektywności Rządu USA.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 8 maja 2013

Święto 3 Maja w Ashfield


Pamięć o najważniejszych momentach w historii Polski wsród dzieci i młodziezy polonijnej w Sydney nieustannie podtrzymuje Polska Macierz Szkolna. W niedzielę 5 maja po południu ta najstarsza polonijna organizacja oświatowa  zorganizowała uroczystość Trzeciomajową.  Koordynatorką programu była Elżbieta Cesarski, nauczycielka ze Szkoły  Polskiej w North Ryde.

 Święto ustanowienia Konstytucji 3 Maja to jedno z nielicznych radosnych świat w polskim kalendarzu. W Polsce coraz więcej  wagi przykłada się do obchodzenia narodowych  świąt w sposób radosny. Raczej dość już mamy martyrologii i smutnych rocznic. Młodzi Polacy szukają pozytywnych elementów w historii swego narodu.  Taką okazją do radosnych inspiracji jest właśnie Dzień Konstytucji 3 Maja.

Wracamy przy tej okazji do tamtych majowych dni sprzed 222 lat  z poczuciem radości i wielkiej dumy z dokonań naszych przodków, którzy przy powjawiającym się zagrożeniu państwowości polskiej, potrafili odłożyć na bok swary i kłótnie, wznosząc się ponad urazy, zaszłości, sympatie i podziały polityczne, aby wspólnymi siłami ustanowić – ustawę rządową, regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Dzieci z sydnejskich polskich szkół i zespoły taneczne   wspólnie przygotowały program artystyczny w Klubie Polskim w Ashfield dla upamiętnienia tamtych wydarzeń.
swoje refleksje historyczne wygłosili  konsul ds. polonijnych  RP w Sydney - Dominika Mosek, prezes Federacji Polskich Organizacji w NPW - Jerzy Krajewski oraz przewodnicząca Polskiej Macierzy Szkolnej - hm. Marysia Nowak, która  w pewnym momencie zachęciła zgromadzonych na sali do podania sobie rąk na znak tej jedności ponad podziałami jak panowała w Polsce 222 lata temu  przy ogłoszeniu pierwszej polskiej konstytucji.

 Uroczystość była też okazją do wręczenia jedenastu uczniom polskiego pochodzenia ze szkół podstawowych i średnich, nagród  stypendialnych Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego.
(O tym wkrotce  oddzielna relacja w Bumerangu Polskim)
BumerangMedia

Fotoreportaż Krzysztofa Bajkowskiego z uroczystości w Ashfield:

Wystapily zespoły: Kujawy, Lajkonik, Podhale, Syrenka, Monika Paźniewska (piano), dzieci ze szkół w Ashfield, Liverpool, Marayong i North Ryde. Przygotowanie programu: Marysia Nowak i Elżbieta Cesarski.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy