polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 12 maja 2013

Sikorski: Gdy Europa się kruszy, Polska pozostaje silna

Radosław Sikorski w rozmowie z Gregiem Sheridanem dla "The Australian" Fot. K.Bajkowski
"Teraz Europa zmusza kraje do reform, które Polska wprowadziła wiele lat przed kryzysem". O polskim sposobie na transformację ustrojową i reformach gospodarczych, które pozwoliły na uniknięcie kryzysu mówi minister Radosław Sikorski w wywiadzie dla największego australijskiego dziennika “The Australian” w czasie swojej oficjalnej wizyty w Australii i Nowej Zelandii.
 
W rozmowie z australijskim dziennikarzem Gregiem Sheridanem minister Radosław Sikorski tłumaczy, jak wyglądała polska droga do wolności i jak Polsce udało się uniknąć podziałów społecznych charakteryzujących wiele innych postkomunistycznych państw. “Dziś Polska jest krajem, od którego inni chcą się uczyć. Naszą specjalnością jest technologia transformacji” - mówi minister.
 
Szef polskiej dyplomacji podkreśla rolę, jaką w tym procesie odegrał m.in. Jan Paweł II i Kościół Katolicki. Na pytanie dziennikarza o porównanie skali krzywd, jakie w Polsce wyrządził nazizm i komunizm, minister Sikorski odpowiada: “Komunizm zniszczył więcej istnień, nie dlatego, że był gorszy ale dlatego, że rządził dłużej. Podobny był sposób, w jaki te ideologie odczłowieczały swoich wrogów. W Polsce obie zebrały swoje smutne żniwo”.

Przypominając o znaczeniu transformacji w budowaniu polskiego wizerunku, minister dodaje, że ważne jest również patrzenie w przyszłość: “Myślę, że jesteśmy znani jako naród, który kocha wolność. To przydatny wizerunek. Oczywiście, w przyszłości chcielibyśmy też być znani z osiągnięć naszych przedsiębiorców, naszych naukowców i naszych sportowców”.
 
W wywiadzie dla australijskiego dziennika minister spraw zagranicznych podkreśla fenomen polskiej skutecznej ucieczki przed kryzysem ekonomicznym ostatnich lat. Przy tej okazji dziennikarz Greg Sheridan  zaznacza, że Polska, kraj z  38 mln mieszkańców, jest przykładem sukcesu na skalę europejską. Dodaje, że od globalnego kryzysu finansowego polska gospodarka wzrosła, łącznie aż o 19 procent, podczas gdy średni wzrost w strefie euro w tym czasie jest zerowy
 
Minister Sikorski w rozmowie jako czynniki, które pozwoliły ustrzec się gospodarczych problemów wymienia pozostawanie Polski poza strefą euro i ekonomiczne reformy wprowadzone w naszym kraju jeszcze przed czasami kryzysu. “Teraz Europa zmusza inne kraje, by wprowadzały te same regulacje. Grecja zaczyna, o wiele za późno ograniczanie liczby urzędników. To kraj jednej czwartej wielkości Polski, a ma dwa razy więcej urzędników” – ocenia minister.
 
Szef polskiej dyplomacji podkreśla jednak, że rozwiązaniem na kryzys jest wzrost, a nie pomniejszanie roli Europy. “Kryzys wybuchł zanim Europa była instytucjonalnie przygotowana do radzenia sobie z nim. Musieliśmy więc jednocześnie radzić sobie kryzysem i rozwijać instytucje unijne” – mówi minister Sikorski. I dodaje, że to się udało: “Mamy unię bankową, mechanizm likwidacji niewypłacalnych banków, możliwość wzajemnej oceny budżetów”. W tym kontekście minister podkreśla rolę przystąpienia Polski do strefy euro za klika lat, gdy wspólna waluta będzie wystarczająco stabilna.
 
W rozmowie dla “The Australian” minister zaznacza również, że chciałby, aby Unia Europejska działała bardziej spójnie w kwestii bezpieczeństwa i handlu, zwłaszcza w kontaktach z Azją.
 
Cały artykuł dostępny jest w The Australian (język angielski, dostęp limitowany)
 Info prasowe MSZ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy