polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 11 maja 2013

Po raz 25. rozdano nagrody Hm Szupryczyńskiego

Tegoroczni laureaci nagród stypendialnych Fundacji Kulturalnej im. Hm Witolda Szupryczyńskiego. Fot.K.Bajkowski

W niedzielę 5 maja w Klubie Polskim w Ashfield podczas uroczystości z okazji 222 rocznicy Konstytucji 3 MAJA już po raz 25. zostały wręczone nagrody stypendialne Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego.

Dzięki Fundatorom śp Witoldowi Szupryczyńskiemu i śp. Janinie Neronowicz,  oraz  corocznym dotacjom prywatnych osób  Fundacja  kontynuje  tradycje nagradzania wyróżniającej się młodzieży za naukę języka polskiego i utrzymanie tradycji i kultury polskiej.  
Nagrody pieniężne otrzymali:
 Sylvia Bożym z Ashfield,  Grzegorz Dąbrowski z Mount Pritchard,  Monika Kubiak z Granville,  Marek Skorut z Menai,  Patrick Eryk Sprycha z Green Valley i Filip Stempień  z Padstow.










W imieniu nagrodzonych przemawiał Filip Stempień

Nagrody wręczała pani Małgorzata Kwiatkowska wiceprezes Koła Akademików Polskich a w imieniu nagrodzonych podziękował Filip Stempień.
Następnie ksiażki i dyplomy dla najlepszych uczniów polskich szkół sobotnich wręczyła pani Marysia Nowak Przewodnicząca Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW.
Nagrody te otrzymali: Natalia Grodek z Polskiej Szkoly Sobotniej Dzielnic Północnych w North Ryde, Jeck  Majewski z Polskiej Szkoly Sobotniej z Liverpool,  Emily Pisanie z Polskiej Szkoly Sobotniej z Marayong,  Filip Pluter z Polskiej Szkoly Sobotniej w Randwick,  Izabella Zdunek z Polskiej Szkoly Sobotniej z Ashfield.

 W ciągu 25 lat rozdano nagrody na sumę $43,950 dolarów dla 141 osób.
W imieniu powierników Fundacji dziękujemy za finansowe wsparcie wszystkim  ofiarodawcom, a w szczególności pani Natalii Kułakowskiej, która przez wiele lat wspierała Fundację.
Dziękujemy  młodzieży, rodzicom, wszystkim nauczycielom, wychowawcom,  harcerstwu i zespołom za wieloletnią pracę w nauczaniu  języka polskiego, tradycji  i kultury polskiej.
Dziekujemy  wszystkim polskim mediom:  Exspress  Wieczorny, Tygodnik Polski, Puls Polonii, Bumerang Polski,  Radio SBS i 2000 za ogłaszanie konkursu.
Wszytkim nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów w nauce języka polskiego i poczucia dumy z polskich korzeni.

Elżbieta Cesarski
W imieniu Powierników Fundacji Kulturalnej
im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego

Zdjęcia: Krzysztof Bajkowski

3 komentarze:

  1. Nagrody rozdawane sa po znajomości, szefowie szkol nominuja wedlug wlasnego uznania w ramach wewnwtrznych powiazan, z reguly dostaja je dzieci z tych samych rodzin. Moj syn chodzi do szkoly w Randwick, nigdy nikt nie oglaszal ze nagroda taka będzie nadawana, nie bylo oficjalnych nominowanych dzieci z każdej klasy (a tych co znaja jezyk polski doskonale i dobrze sie ucza i kultywuja kukture polska jest duzo wiecej niz ta jedna rodzina, zreszta bardzo nie zauwazalna w szkole). Brak jawnych i przejrzystych kryteriow to to co smuci i wymaga zmiany

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. /odpowiedz ze szkoly/

      Szanowny Anonimie,
      Jestem szefem szkoły w Randwick. Nagrody nie rozdaję po znajomości ani w ogóle nie rozdaję. Nagrody są przyznawane przez grono pedagogiczne według jasnych kryteriów postepów w nauce, frekwencji, wyników nauczania , zaangażowania w szkole i w organizacjach polonijnych.
      Nie jest to konkurs (jak inne konkursy, które są ogłaszane ) na który można startować i wygrać nagrodę. Nominacja ( a nie nagroda !) jest przyznawana za całokształt dokonań dlatego też nauczyciele ( a nie szefostwo) z reguły typują uczniów z klas starszych, które mogą się pochwalić dorobkiem i to z dłuższego okresu .
      Pisze Pan(i?), że „jedna rodzina dostaje nagrody zresztą bardzo nie zauważalna w szkole”. Gdyby nauczycielki rozdawały „zauważalnym” rodzinom byłoby to po znajomości a tego chyba jak rozumiem Pan(i?) nie chce. Nagroda jest przyznawana uczniom a nie rodzinom „zauważalnym” ani żadnym innym rodzinom. Zresztą w przypadku tej rodziny jest to krzywdzący osąd; od wielu lat cała rodzina pomaga szkole i np w tą niedzielę będzie o 5.30 rano przy pomocy w half marathon- zapraszamy wszystkich. Tak się zdarzyło, że kilka lat wcześniej uczeń z tej samej rodziny dostał nagrodę. W historii szkoły był to jedyny przypadek mimo że jest kilka rodzeństw a nie jak Pan(i) pisze „dzieci z tych samych rodzin”. Decyduja tylko przejrzyste kryteria wymienione przeze mnie wcześniej. Gdyby nauczycielki zadecydowały, że uczeń nie dostaje nagrody ponieważ ktoś już z jego rodziny dostał nagrodę byłoby to chyba niesprawiedliwe dla tego ucznia i całego sensu nagradzania ? To byłoby właśnie „według własnego uznania” co Pan(i?) piętnuje a nie według kryteriów zasług i osiągnięć indywidualnego ucznia.
      Jestem rodzicem „zauważalnym”; wraz z innymi rodzicami od 10 lat prowadzimy szkołę do ktorej chodzą lub chodziły nasze dzieci. Rzadko albo wcale dostawały jakiekolwiek nagrody.
      Pan(i?) cały wywód jest niesprawiedliwy i krzywdzący dla mnie, całego „szefowstwa” i zaangażowanego grona pedagogicznego. Dlaczego oprócz czasu idącego już w tysiące godzin i poświeconego szkole należy nam jeszcze odpisywać na anonimowe podejrzliwości.
      Czy musimy żyć w schizofrenicznych oparach absurdu i podejrzeń, że nic nie jest normalne a wszędzie spisek i knowania i rozdawania „wg wewnętrznych powiązań”. Zapraszamy do Komitetu Szkolnego, zapraszamy do pracy , zapraszamy do otwartej dyskusji z imieniem i nazwiskiem no i wreszcie zapraszamy do „szefowania”. Pracy wiele a robotników mało.
      Tylko w jednym ma Pan(i?) rację: jest wiele osób i uczniów, które na takie nagrody zasługują. Reguła,że tylko jeden uczeń jest typowany z danej szkoły ustanowiona jest przez Kapitułę Nagrody Szupryczyńskiego i na to nasza szkoła ani żadna inna nie ma wpływu.
      Zbigniew Sobota
      Kierownik Szkoły w Randwick
      www.polishschool.org.au
      email:[email protected]

      Usuń
    2. Gratulacje dla WSZYSTKICH wspanialych laureatow - z WSZYSTKICH szkol!!
      Piekny przyklad dla dzisiejszej mlodziezy.

      WSTYD !!! pan/pani Anonimowy - z 11 Maja - ale ohydne pomowienia!!!

      Usuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy