polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

sobota, 11 maja 2013

Po raz 25. rozdano nagrody Hm Szupryczyńskiego

Tegoroczni laureaci nagród stypendialnych Fundacji Kulturalnej im. Hm Witolda Szupryczyńskiego. Fot.K.Bajkowski

W niedzielę 5 maja w Klubie Polskim w Ashfield podczas uroczystości z okazji 222 rocznicy Konstytucji 3 MAJA już po raz 25. zostały wręczone nagrody stypendialne Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego.

Dzięki Fundatorom śp Witoldowi Szupryczyńskiemu i śp. Janinie Neronowicz,  oraz  corocznym dotacjom prywatnych osób  Fundacja  kontynuje  tradycje nagradzania wyróżniającej się młodzieży za naukę języka polskiego i utrzymanie tradycji i kultury polskiej.  
Nagrody pieniężne otrzymali:
 Sylvia Bożym z Ashfield,  Grzegorz Dąbrowski z Mount Pritchard,  Monika Kubiak z Granville,  Marek Skorut z Menai,  Patrick Eryk Sprycha z Green Valley i Filip Stempień  z Padstow.










W imieniu nagrodzonych przemawiał Filip Stempień

Nagrody wręczała pani Małgorzata Kwiatkowska wiceprezes Koła Akademików Polskich a w imieniu nagrodzonych podziękował Filip Stempień.
Następnie ksiażki i dyplomy dla najlepszych uczniów polskich szkół sobotnich wręczyła pani Marysia Nowak Przewodnicząca Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW.
Nagrody te otrzymali: Natalia Grodek z Polskiej Szkoly Sobotniej Dzielnic Północnych w North Ryde, Jeck  Majewski z Polskiej Szkoly Sobotniej z Liverpool,  Emily Pisanie z Polskiej Szkoly Sobotniej z Marayong,  Filip Pluter z Polskiej Szkoly Sobotniej w Randwick,  Izabella Zdunek z Polskiej Szkoly Sobotniej z Ashfield.

 W ciągu 25 lat rozdano nagrody na sumę $43,950 dolarów dla 141 osób.
W imieniu powierników Fundacji dziękujemy za finansowe wsparcie wszystkim  ofiarodawcom, a w szczególności pani Natalii Kułakowskiej, która przez wiele lat wspierała Fundację.
Dziękujemy  młodzieży, rodzicom, wszystkim nauczycielom, wychowawcom,  harcerstwu i zespołom za wieloletnią pracę w nauczaniu  języka polskiego, tradycji  i kultury polskiej.
Dziekujemy  wszystkim polskim mediom:  Exspress  Wieczorny, Tygodnik Polski, Puls Polonii, Bumerang Polski,  Radio SBS i 2000 za ogłaszanie konkursu.
Wszytkim nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów w nauce języka polskiego i poczucia dumy z polskich korzeni.

Elżbieta Cesarski
W imieniu Powierników Fundacji Kulturalnej
im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego

Zdjęcia: Krzysztof Bajkowski

3 komentarze:

  1. Nagrody rozdawane sa po znajomości, szefowie szkol nominuja wedlug wlasnego uznania w ramach wewnwtrznych powiazan, z reguly dostaja je dzieci z tych samych rodzin. Moj syn chodzi do szkoly w Randwick, nigdy nikt nie oglaszal ze nagroda taka będzie nadawana, nie bylo oficjalnych nominowanych dzieci z każdej klasy (a tych co znaja jezyk polski doskonale i dobrze sie ucza i kultywuja kukture polska jest duzo wiecej niz ta jedna rodzina, zreszta bardzo nie zauwazalna w szkole). Brak jawnych i przejrzystych kryteriow to to co smuci i wymaga zmiany

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. /odpowiedz ze szkoly/

      Szanowny Anonimie,
      Jestem szefem szkoły w Randwick. Nagrody nie rozdaję po znajomości ani w ogóle nie rozdaję. Nagrody są przyznawane przez grono pedagogiczne według jasnych kryteriów postepów w nauce, frekwencji, wyników nauczania , zaangażowania w szkole i w organizacjach polonijnych.
      Nie jest to konkurs (jak inne konkursy, które są ogłaszane ) na który można startować i wygrać nagrodę. Nominacja ( a nie nagroda !) jest przyznawana za całokształt dokonań dlatego też nauczyciele ( a nie szefostwo) z reguły typują uczniów z klas starszych, które mogą się pochwalić dorobkiem i to z dłuższego okresu .
      Pisze Pan(i?), że „jedna rodzina dostaje nagrody zresztą bardzo nie zauważalna w szkole”. Gdyby nauczycielki rozdawały „zauważalnym” rodzinom byłoby to po znajomości a tego chyba jak rozumiem Pan(i?) nie chce. Nagroda jest przyznawana uczniom a nie rodzinom „zauważalnym” ani żadnym innym rodzinom. Zresztą w przypadku tej rodziny jest to krzywdzący osąd; od wielu lat cała rodzina pomaga szkole i np w tą niedzielę będzie o 5.30 rano przy pomocy w half marathon- zapraszamy wszystkich. Tak się zdarzyło, że kilka lat wcześniej uczeń z tej samej rodziny dostał nagrodę. W historii szkoły był to jedyny przypadek mimo że jest kilka rodzeństw a nie jak Pan(i) pisze „dzieci z tych samych rodzin”. Decyduja tylko przejrzyste kryteria wymienione przeze mnie wcześniej. Gdyby nauczycielki zadecydowały, że uczeń nie dostaje nagrody ponieważ ktoś już z jego rodziny dostał nagrodę byłoby to chyba niesprawiedliwe dla tego ucznia i całego sensu nagradzania ? To byłoby właśnie „według własnego uznania” co Pan(i?) piętnuje a nie według kryteriów zasług i osiągnięć indywidualnego ucznia.
      Jestem rodzicem „zauważalnym”; wraz z innymi rodzicami od 10 lat prowadzimy szkołę do ktorej chodzą lub chodziły nasze dzieci. Rzadko albo wcale dostawały jakiekolwiek nagrody.
      Pan(i?) cały wywód jest niesprawiedliwy i krzywdzący dla mnie, całego „szefowstwa” i zaangażowanego grona pedagogicznego. Dlaczego oprócz czasu idącego już w tysiące godzin i poświeconego szkole należy nam jeszcze odpisywać na anonimowe podejrzliwości.
      Czy musimy żyć w schizofrenicznych oparach absurdu i podejrzeń, że nic nie jest normalne a wszędzie spisek i knowania i rozdawania „wg wewnętrznych powiązań”. Zapraszamy do Komitetu Szkolnego, zapraszamy do pracy , zapraszamy do otwartej dyskusji z imieniem i nazwiskiem no i wreszcie zapraszamy do „szefowania”. Pracy wiele a robotników mało.
      Tylko w jednym ma Pan(i?) rację: jest wiele osób i uczniów, które na takie nagrody zasługują. Reguła,że tylko jeden uczeń jest typowany z danej szkoły ustanowiona jest przez Kapitułę Nagrody Szupryczyńskiego i na to nasza szkoła ani żadna inna nie ma wpływu.
      Zbigniew Sobota
      Kierownik Szkoły w Randwick
      www.polishschool.org.au
      email:[email protected]

      Usuń
    2. Gratulacje dla WSZYSTKICH wspanialych laureatow - z WSZYSTKICH szkol!!
      Piekny przyklad dla dzisiejszej mlodziezy.

      WSTYD !!! pan/pani Anonimowy - z 11 Maja - ale ohydne pomowienia!!!

      Usuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy