polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 25 kwietnia 2013

Lech Paszkowski nie żyje


Lech Paszkowski (1919-2013)
Fot. T.Dobrostanski
W wieku 93 lat zmarł wczoraj  w Melbourne LECH PASZKOWSKI - pisarz, publicysta, autor prac historycznych i biograficznych.
 
Syn rzeźbiarza Józefa Paszkowskiego i artystki-malarki Janiny Bobińskiej, wychowanek warszawskiego gimnazjum im. A. Mickiewicza, słuchacz Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni, żołnierz 83. Pułku Strzelców Poleskich, jeniec wojenny w Meklemburgii w 1948 r. wyemigrował do Australii.

Pozostawił po sobie monumetalne dzieła o Polonii australijskiej Polacy w Australii i Oceanii 1790-1940, Poles in Australia and Oceania 1790—1940, monografię poświęconą Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu i trzy tomy wspomnień Na falach życia. Przez wiele lat współpracował z redakcjami Polskiego słownika biograficznego i Australian Dictionary of Biography.

Był współzałożycielem Związku Polaków w Wiktorii, członkiem Związku Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, Syndykatu Australia, honorowym redaktorem wydawnictwa Australia Felix Literary Club, członkiem Royal Historical Society of Victoria.
W 2001 r. uznany został (ex aequo z prof. Jerzym Zubrzyckim) za najwybitniejszego Polaka XX wieku w Australii w plebiscycie czytelników „Kuriera Zachodniego” z Perth.

(…) to, co robiłem na polskiej niwie, uważałem za swój obowiązek - pisał w zakończeniu trzeciego tomu wspomnień. - Uważałem, że Polska mnie wychowała i wykształciła oraz uformowała moją osobowość. Prosta uczciwość nakazywała by czymś jej za to odpłacić. Nie mogąc pracować w kraju i dla kraju, robiłem to co mogłem na obczyźnie”.

Historia Polonii australijskiej stała się dziełem jego życia.

Bogumiła Żongołłowicz 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy