W imieniu organizatorów zapraszamy na wystawę polskich plakatów Polish Poster Art 1952-84 do Muzeum Sztuki Iana Pottera przy Melbourne University (800 Swanston St, Carlton VIC 3010).
Na wystawie obejrzeć można sześćdziesiąt pięć plakatów z tzw Polskiej Szkoły Plakatu, powszechnie uznawanej za jeden z najbardziej eksperymentalnych współczesnych gatunków projektowania graficznego. Określenie Polska Szkoła Plakatu nie oznacza szkoły artystycznej w sensie instytucjonalnym, odnosi się natomiast do polskich twórców plakatu działających w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku , którym udało się wypracować swoistą formę plastyczną, rozpoznawalną na tle dokonań innych przedstawicieli tego gatunku. Przejawia się ona w charakterystycznej kompozycji, gamie barw, typografii oraz symbolice. Często podkreśla się, że czasy i miejsce, w których przyszło tworzyć artystom Polskiej Szkoły Plakatu, wymagały szczególnego wysiłku i umiejętności pozwalających uporać się z cenzurą oraz stylem narzucanym przez komunistyczną „politykę kulturalną".
Prezentowane plakaty stanowią cześć zbiorów polskich plakatów Gerarda Herbsta - jednej z największych tego typu kolekcji poza Polską.
Tematycznie różnorodne - począwszy od plakatów cyrkowych po plakaty anonsujące przeboje hollywoodzkie (jak np Dziecko Resemary Romana Polańskiego) - plakaty ukazują różne style graficzne charakteryzujące się estetyką rysunku i minimalnym użyciem fotografii.
Na wystawie Polska Sztuka Plakatu 1952/84 można obejrzeć prace takich artystów jak Henryk Tomaszewski, Tadeusz Trepkowski i Eryk Lipiński, a także ich następców: Jerzego Flisaka, Jana Lenicy, Jan Młodożeńca, Andrzeja Pągowskiego, Juliana Pałki , Franciszka Starowieyskiego i Waldemara Świerzego.
Wystawa trwać będzie do niedzieli, 26 maja 2013.
Kuratorem wystawy jest Joanna Bosse.
Więcej informacji o wystawie: Polish Poster Art 1952-84
O Polskiej Szkole Plakatu: culture.pl
melbourne.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy