polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 7 marca 2013

Jan Pakulski: Trzy wyzwania dla Polski

Prof. Jan Pakulski. Fot.K.Bajkowski
Interpretacja wlasnej historii, stosunek do Unii Europejskiej  i Rosji oraz rozwiązanie problemów demograficznych to trzy główne wyzwania  dla kształowania dalszych losów Polski – uważa socjolog  prof. Jan Pakulski z Uniwersytety Tasmanskiego.

1 marca w Konsulacie RP w Sydney prof. Pakulski wziął udział w Wieczorze Socjologicznym zorganizowanym przy współudziale Australijskiego Instytutu Spraw Polskich (AIPA). W spotkaniu wzięła udział również prof. Danuta Zalewska z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawiając swoje badania nad zmianami pokoleniowymi w Polsce w okresie do II wojnie światowej .

Prof. Pakulski jako uważny obserwator życia społecznego w Polsce z perspektywy australijskiej,  widzi trzy wyzwania dla przyszłości  Polski dotyczące stosunku Polaków do swej historii,  dnia dzisiejszego  oraz najbliższych kilkudziesieciu lat. Zwraca uwagę, że największym sukcesem historycznym  ostatnich 300 lat  Polski jest  obecne ćwierć wieku a to z kolei  nie pokrywa się z treścią świadomości narodowej. Wg niego bez  zmiany świadomości społeczno-historycznej  Polska  może być uwięziona  w zakletym kręgu pesymizmu jaki  często odnotowuje się w  kontaktach z Polakami  z kraju. 

Na dzień dzisiejszy najważniejszym zadaniem dla Polski jest uregulowanie stosunków z Rosją oraz zmiany postawy do  Uni Europejskiej. Od ureguloania stosunko zarówno z Unią jak i Rosją zależy sukces polityczny Polski .  Polska nie powinna traktować  Europy tylko  jako” krowy dojnej” – żródła dofinansowań, ale raczej jako źródlo standardów cywilizacyjnych.  Taka byla waga rewolucji solidarnościowej lat 80-tych – powrót do Europy, powrot do wartości europejskich,  demokratycznych  i  gospodarki rynkowej – podkreśla prof. Pakulski.  Stosunki z Rosją  -  wg  profesora -  są niezmiernie ważne ze względu na  to, że jest głównym dostawcą energii dla Europy. Nestety dobre stosunki Polski z Rosją jakie pojawiły sie za czasów Jelcyna w ostanich latach pogorszyły sie ze względu na to, że opinia publiczna zaczęła traktować wschodniego sąsiada jako wroga. Wezwaniem na przyszłość  to rozwiązanie problemów demograficznych. Polska – mówi prof. Pakulski - jest naszybciej starzejącym sie społeczeństwem wśrod swoich sąsiadów. Ale wg niego  starzejące się społeczeństwo oprócz minusow ma też pozytywne strony.  Profesor wskazuje też  w swej analizie przykład Australii z jakiego warto skorzystać  nie tylko w Polsce przy rozwiązywaniu tych spraw .
Obszerne fragmenty wykladu na naszym wideo kanale YouTube BumerangMedia.com:
 

 
Podczas spotkania, w pierwszej części prof. Danuta Zalewska  przedstawiła  portrety  społeczno – kulturowe generacji Polaków po II wojnie światowej. Zwrócila uwagę, ze poszczególe pokolenia tworzą własne wartości uwarunkowane wspólnymi przeżyciami.  Podkreśliła , że w obecnym młodym  pokoleniu Polaków  obserwuje się pewien rys konserwatyzmu, który łaczy ich  raczej z pokoleniem dziadków niż rodziców.

O wykładzie prof. Zalewskiej i  części  odpowiedzi  obojga prelegentów na zapytania z sali   -  nasz materiał wkrótce.

Krzysztof Bajkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy