Prof..Danuta Zalewska. Fot. K.Bajkowski |
Mamy mocny rys powrotu do konserwatyzmu wśród młodzieży polskiej – mówiła na Wieczorze Socjologicznym w Sydney prof. Danuta Zalewska z Uniwersytetu Wrocławskiego.
W spotkaniu zorganizowanym 1 marca w Konsulacie RP uczestniczył też prof. Jan Pakulski z University of Tasmania. (Zob. naszą relację i video: Jan Pakulski:Trzy wyzwania dla Polski) .
Prof . Zalewska zauważa w swoich badaniach niezwykłe zjawisko powrotu młodych ludzi do wartości wyznawanych przez pokolenie dziadków, mimo, że obecnie dziadkowie nie mają tak wielkiego wpływu na wychowanie wnuków jak bywalo to wcześniej. Badania socjologiczne pokazują dramatyczne skutki zmian społecznych dla rozwoju indywidualnych jednostek . Młodzi ludzie nie chcą już należeć do łańcucha jednostek zatomizowanych, uczestniczących w koroporacyjnym „wyścigu szczurów”., nie chcą robić karier, chcą zakładać normalne rodziny i przede wszystkim chcą pozostawać w Polsce – uważa prof. Zalewska. Te wnioski kontrastują z informacjami mówiącymi o dwumilionowej aktualnej emigracji zarobkowej do Europy Zachodniej. Jednak wg prof. Zalewskiej znacznie rośnie odsetek tych, którzy nie myślą o opuszczeniu kraju.
Prof. Zalewska mówiła głównie o swoich badaniach nad pokoleniami lat powojennych. Zauważyła, że poszczególne pokolenia tworzą wspólne wprzeżycia. Polskie społeczeństwo w czasach PRL tworzyło najweselszy barak obozu socjalistycznego i jako jedyne nie pozwoliło się wpisać w model systemu rosyjskiego. Toteż kształtowały swoje życie jakby obok systemu najpierw koncentrując sie na życiu rodzinnym, potem na pracy zawodowej. Największą jednak traumę jaką przeżyły polskie pokolenia powojenne stał się stan wojenny ogłoszony w grudniu 1981 roku, który m.in. spowodował wielką falę emigracyjną w obawie przed beznadziejnością i niepewnością jutra.
W ostatniej części spotkania prof. Zalewska i prof. Pakulski odpowiadali na pytania z sali prezentując odrębne wizje zagadnień interesujących słuchaczy. Była mowa o moralności emigracji, o podziałach politycznych w Polsce w kontekście wspólnego interesu narodowego i o sukcesach kraju w ostatnich latach.
Prof. Danuta Zalewska uważa ,ze emigracji jest niemoralna ale wszyscy to robią. Jej zdaniem to drenaż mózgów, marnowanie pieniędzy podatników. Przeciwnego zdania jest prof. Pakulski. Emigracja to wielka korzyść dla inywidualnego człowieka, to możliwość realizacji swoich celów i swojej osobowiości a tym samym efektywniejsze dawanie siebie społeczeństwu.
Po tych socjologicznych rozważaniach obojga naukowców pozostaje tylko odpowiedź na jedno raczej indywidualistyczne pytanie: czy jesteśmy ofiarami historii czy też jej wybrańcami?
Tekst, zdjęcia i wideo: Krysztof Bajkowski
Po tych socjologicznych rozważaniach obojga naukowców pozostaje tylko odpowiedź na jedno raczej indywidualistyczne pytanie: czy jesteśmy ofiarami historii czy też jej wybrańcami?
Tekst, zdjęcia i wideo: Krysztof Bajkowski
Oto fragmenty nagrań wideo ze spotkania:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy