polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 17 marca 2013

Danuta Zalewska: Powrót do konserwatywnych wartości

Prof..Danuta Zalewska. Fot. K.Bajkowski
Mamy mocny rys  powrotu do konserwatyzmu wśród młodzieży polskiej – mówiła na Wieczorze Socjologicznym w Sydney prof. Danuta Zalewska z Uniwersytetu Wrocławskiego. 
W spotkaniu zorganizowanym 1 marca w Konsulacie RP uczestniczył też prof. Jan Pakulski z University of Tasmania. (Zob.  naszą relację i video: Jan Pakulski:Trzy wyzwania dla Polski) .
  Prof . Zalewska  zauważa w swoich badaniach niezwykłe zjawisko powrotu młodych ludzi do wartości wyznawanych przez pokolenie dziadków, mimo, że obecnie  dziadkowie nie mają tak wielkiego wpływu na wychowanie wnuków jak bywalo to wcześniej. Badania socjologiczne pokazują dramatyczne skutki zmian społecznych dla rozwoju indywidualnych jednostek .  Młodzi ludzie nie chcą już należeć do łańcucha jednostek zatomizowanych, uczestniczących w koroporacyjnym „wyścigu szczurów”., nie chcą robić karier, chcą zakładać normalne rodziny i przede wszystkim chcą  pozostawać w Polsce – uważa prof. Zalewska. Te wnioski kontrastują z informacjami mówiącymi o  dwumilionowej aktualnej emigracji zarobkowej do Europy Zachodniej. Jednak wg prof. Zalewskiej znacznie rośnie odsetek tych, którzy nie myślą o opuszczeniu kraju.


Prof. Zalewska mówiła głównie o swoich badaniach nad pokoleniami lat powojennych. Zauważyła, że poszczególne pokolenia tworzą  wspólne wprzeżycia.  Polskie społeczeństwo w czasach PRL tworzyło najweselszy barak obozu socjalistycznego  i  jako jedyne nie pozwoliło się wpisać w model  systemu rosyjskiego. Toteż kształtowały swoje życie jakby obok systemu najpierw koncentrując sie na życiu rodzinnym, potem na pracy zawodowej.   Największą jednak traumę jaką przeżyły polskie pokolenia powojenne stał się stan wojenny ogłoszony w grudniu 1981 roku, który m.in. spowodował wielką falę emigracyjną w obawie przed beznadziejnością i niepewnością jutra.

 








W ostatniej części spotkania prof. Zalewska i prof. Pakulski odpowiadali na pytania z sali  prezentując odrębne wizje zagadnień interesujących słuchaczy. Była mowa o moralności emigracji, o podziałach politycznych w Polsce w kontekście wspólnego interesu narodowego i  o sukcesach  kraju w  ostatnich latach.
Prof. Danuta Zalewska uważa ,ze emigracji jest niemoralna ale wszyscy to robią. Jej zdaniem to drenaż mózgów, marnowanie pieniędzy podatników. Przeciwnego zdania jest prof. Pakulski. Emigracja to wielka korzyść dla inywidualnego człowieka, to możliwość realizacji swoich celów i swojej osobowiości a tym samym efektywniejsze dawanie siebie społeczeństwu.

Po tych socjologicznych rozważaniach obojga naukowców pozostaje  tylko odpowiedź na jedno raczej  indywidualistyczne  pytanie: czy jesteśmy ofiarami historii czy też jej wybrańcami?


Tekst, zdjęcia i wideo: Krysztof Bajkowski

Oto fragmenty nagrań wideo ze spotkania: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy