polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: We wtorek w stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się szczyt klimatyczny COP29 pod hasłem "w solidarności dla zielonego świata". W konferencji biorą udział przywódcy z całego świata. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. * W środę, kilka godzin po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, koalicja rządowa w Niemczech rozpadła się, gdy kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów i utorował drogę do przedterminowych wyborów, wywołując chaos polityczny w największej gospodarce Europy.* prezydent-elekt Donald Trump mianował kongresmena Mike'a Waltza swoim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Elon Musk i Vivek Ramaswamy staną na czele nowego Departamentu Efektywności Rządu USA.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 15 lutego 2013

Kosciuszko Festivities 2013 - fotoreportaż

Paulina Caine i Paweł Gospodarczyk - organizator
Kosciuszko Festivities
Jedną z organizatorek części artystycznej Kościuszko Festivities 2013 a jednocześnie gwiazdą konceru z okazji 25-lecia odsłoniecia pomnika Pawla E.Strzeleckiego w Górach Śnieżnych  była Paulina Caine, która do Jindabyne przybyla aż z Perth. Oto jej relacja z imprezy wraz ze zdjęciami Macieja Gornisiewicza:

Imprezę pod szyldem “Kościuszko Festivities” zorganizował Paweł Gospodarczyk, prezes Strzelecki Heritage Inc z Melbourne. Była to impreza przede wszystkim sportowa (w programie przewidziano pół maraton, jazde rowerem oraz spacer na Góre Kościuszki), zbiegła się jednak ona z 25-cio leciem wzniesienia pomnika Pawła Edmunda Strzeleckiego w Jindabyne. Z tej właśnie okazji, zaproszono mnie na występ u podnóża Australijskich Alp.
Wspólnymi siłami, z Pawłem Gospodarczykiem i Zosią Kaszubską, rozpoczęliśmy prace nad specjalnym programem artystycznym. Nie było to łatwe zadanie, gdyż mieszkamy na różnych krańcach kontynentu ale od czego skype i telefony. Po kilku miesiącach udało się nam dopiąć wszystko na ostatni guzik i w sobote, 9 Lutego, byliśmy gotowi aby przywitać publiczność zgromadzoną w Jindabyne Bowling & Sports Club.
Paweł Gospodarczyk i Konsul Generalny RP Daniel Groman dokonali oficjalnego otwarcia imprezy. Harry Hafka - inicjator i pomysłodawca budowy pominka oraz Stefan Mrowiński - honorowy patron całej uroczystości, otrzymali specjalne odznaczenia z rąk Konsula.
Po części oficjalnej, rozpoczęła się część rozrywkowa, w której wzięli udział polonijni muzycy z różnych zakątków Australii.
Zosia Kaszubska wraz z córką Gosią, zaprezentowały ” Musical Landscapes of Poland” czyli wiązankę utworów z różnych regionów Polski. Bożena Szymańska i Wiesław Rogoliński z Sydney przygotowali program „Retro”, a w nim polskie szlagiery okresu miedzywojennego.
Ja wystąpiłam jako ostatnia, prezentując kilka piosenek z repertuaru mojej grupy z Perth - Basic Desire. Wyglądało na to, że moje utwory przypadły publiczności do gustu, gdyż poproszono mnie o bis.
Część artystyczna zakończyła się chórlanym odśpiewaniem pieśni „Jak długo na Wawelu”. Po czym wyświetlono film dokumentaly z 1991 roku upamiętniający pierwszy festiwal kościuszkowski w Jindabyne.
Następnego dnia, wcześnie rano, ruszyłam spacerem na Góre Kościuszki....
Impreza była dużym sukcesem i mam nadzieje, że tak jak zapowiada Paweł Gospodarczyk, będzie kontynuowana w kolejnych latach.
 
Paulina Caine
Zdjęcia: Maciej Gornisiewicz
 
 
 









1 komentarz:

  1. Należy się entuzjastyczne podziekowanie wszystkim artystom za b. udany koncert piosenki polskiej i anglo-australijskiej. Kabaret, przemieszany z piosenkami naszych babci i dziadków, a nawet piesniami z okresu Powstania Listopadowego podobał sie nielicznej, ale doborowej publiczności australijsko-polskiej. Szkoda tylko, że entuzjazm artystów i biegaczy nie zbiegł się z entuzjazmem miejscowych władz i mieszkanców Jindabyne. Organizacja biegu i samej imprezy nie uzyskała pozycji naczelnego, głównego wydarzenia w Jindabyne. Niestety! Haryzma Pawła Gospodarczyka nie wystarczy. Potzrebna jest umiejętność organizowania tego rodzaju imprez, począwszy od reklamy, skończywszy na scenariuszu imprezy.
    Uczestnik tego wydarzenia, Wacław Grabowski.

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy