polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 7 stycznia 2013

Zmarł najwybitniejszy polski animator - Marian Wantoła

Marian Wan­toła zmarł 1 stycz­nia w szpi­talu w Wil­ko­wi­cach na sku­tek powi­kłań zwią­za­nych z zapa­le­niem płuc. Miał 86 lat. O śmierci wybit­nego ani­ma­tora poin­for­mo­wało biel­skie Stu­dio Fil­mów Rysunkowych.

Marian Wan­toła stwo­rzył ani­ma­cje kre­sków­ko­wych postaci, na któ­rych wycho­wało się kilka poko­leń Pola­ków. Mowa o Rek­siu i Przy­go­dach Bolka i Lolka. Inne znane kre­skówki, które wyszły z pod ręki wybit­nego rysow­nika, to Przy­gody Myszki, Mię­dzy nami bocia­nami, Podróże Kapi­tana Kli­pera, Komar i Orkie­stra, Sceny z życia smo­ków, Gwiazdka, A… B… C…, Mar­celi Szpak dziwi się światu, Bar­to­lini, Dwu­na­sta zero zero, Lis Leon oraz wiele innych.
Ojciec pol­skich fil­mów ani­mo­wa­nych – jak go nie­kiedy nazy­wano – uro­dził się 2 lutego 1926 roku w Biel­sku. Karierę roz­po­czął w 1951 roku jako rysow­nik w Zespole Fil­mo­wym Śląsk (obec­nie Stu­dio Minia­tur Fil­mo­wych). Marian Wan­toła miał wów­czas 25 lat. Jego eta­towa praca w Zespole Fil­mo­wym Śląsk trwała 47 lat, a i po odej­ściu na eme­ry­turę nie zre­zy­gno­wał z ryso­wa­nia. Ani­ma­tor wymy­ślał kolejne przy­gody, które mogłyby spo­tkać Bolka, Lolka i Rek­sia. Marian Wan­toła prze­pra­co­wał ponad 50 lat w zawo­dzie rysow­nika, co przy­nio­sło mu sta­tus naj­star­szego ani­ma­tora w Pol­sce pod wzglę­dem stażu pracy.

W życiu Wan­toła miał miej­sce rów­nież epi­zod aktor­ski. W 1986 roku rysow­nik zagrał w fil­mie krót­ko­me­tra­żo­wym zaty­tu­ło­wa­nym Czym sko­rupka za młodu, w reży­se­rii Zdzi­sława Poznań­skiego. Film aktorsko-animowany opo­wia­dał o pro­ble­mie alko­ho­li­zmu wśród młodzieży.
Waż­nym wyda­rze­niem dla samego arty­sty była wystawa świa­towa Expo 2000, która miała miej­sce w Hano­we­rze. Wystawę zaty­tu­ło­wano „Człowiek-Przyroda-Technika”. Marian Wan­toła, jako jedyny w pol­skim pawi­lo­nie repre­zen­to­wał osią­gnię­cia rodzi­mej ani­ma­cji. Przez tydzień ryso­wał boha­te­rów pol­skich kre­skó­wek, co sta­no­wiło dosko­nałe świa­dec­two naszego bar­dzo boga­tego dorobku ani­ma­cyj­nego. Ten czas arty­sta wspo­mi­nał miło. To wów­czas miał oka­zję poznać ludzi z róż­nych stron świata, któ­rzy roz­po­zna­wali Bolka i Lolka oraz Rek­sia.
Zale­d­wie mie­siąc temu ani­ma­tor udzie­lił wywiadu por­ta­lowi Gazety Wybor­czej. Wan­toła przy­znał wów­czas, że jego ulu­bioną posta­cią ze wszyst­kich kre­skó­wek, w któ­rych reali­za­cji miał przy­jem­ność uczest­ni­czyć, był Rek­sio. W roz­mo­wie z Agnieszką Koper­niak rysow­nik zdra­dził, że postać Rek­sia powstała w nawią­za­niu do ist­nie­ją­cej w rze­czy­wi­sto­ści suczki o imie­niu Trola, która była nie­zwy­kle bystrym pie­skiem. Wła­ści­cie­lem Troli był Lecho­sław Mar­sza­łek i to wła­śnie on wpadł na pomysł by napi­sać sce­na­riusz o wyjąt­ko­wym psie.
Rodzina i zna­jomi zapa­mię­tają Mariana Wan­toła jako czło­wieka nie­zwy­kle cie­płego i otwar­tego na kon­takty z ludźmi. Kochał swoją pracę i czę­sto o niej opo­wia­dał. Zwłasz­cza dzie­ciom, które uwiel­biały go słu­chać i któ­rym poświę­cał wiele czasu. Spo­łecz­nie orga­ni­zo­wał spo­tka­nia z dziećmi z ubo­gich domów, któ­rym wspólne ryso­wa­nie i malo­wa­nie dawało wiele rado­ści. Marian Wan­toła cie­szył się, że w jego towa­rzy­stwie dzieci mogą choć na chwilę zapo­mnieć o tro­skach rodzinnych.
W jed­nym z wywia­dów ani­ma­tor wspo­mina, jak w zale­d­wie kilka dni stwo­rzył indy­wi­du­alny rysu­nek dla każ­dego z 2500 ubo­gich dzieci. To wła­śnie dzieci nagro­dziły pracę, talent i wiel­kie serce Mariana Wan­tołę wyróż­nia­jąc go nagrodą „Krysz­ta­ło­wego serca”.

Mar­lena Piskorz
Studio Opinii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy