polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 23 stycznia 2013

Perełki Pol-Art’u w Perth (3)

Kwiaty dla Henryka Kurylewskiego i niekończące się oklaski...
Ostatni Koncert Folklorystyczny XII Festiwalu Polskiej Kultury i Sztuki Perth 2012 odbył się w dobrze znanym już gościom festiwalowym Perth Concert Hall, 4 stycznia 2013 roku. Sala wypełniona do ostatniego miejsca. Punktualnie o 20.00 miły głos Henryka Kurylewskiego zaprosił nas na koncert, który tym razem był zatytuowany ‘A Kaleidoscope of Polish Song and Dance’.

I znów przez ponad dwie godziny, młodzież z dwunastu polskich zespołów folklorystycznych z Australii i Nowej Zelandii przeniosła nas widzów w inny świat, na inny kontynent, prezentując najpiękniejsze tańce polskie w różnej choreografii, w pięknych kolorowych strojach ludowych, prezentując nizwykle bogatą i prawie niewyobrażalną gamę polskiego folkloru.

Koncert otworzył zespół Lajkonik z Sydney eleganckim ‘Mazurem’. Młodzież ubrana w  piękne stroje ułańskie z czasów Księstwa warszawskiego, tiulowe suknie i długie białe rękawiczki zachwyciła publiczność. W drugiej części koncertu Lajkonik wykonał jeszcze zawsze wesołe i nieco zawiadjackie ‘Tańce rzeszowskie’.

Lajkonik z Sydney - tańce rzeszowskie
Podhale z Sydney - tańce górali żywieckich
















Po Lajkoniku sceną zawładnął Łowicz z Melbourne tańcząc dostojnie w eleganckim i spokojnym nastroju ‘Żywiec Śląski’. Piękne koronkowe suknie dziewcząt i długie płaszcze chłopców kontynuowały elegancki nastrój początku koncertu. W drugiej części zespół Łowicz wykonał jeszcze ‘Mazura z polką’.

Po zespole Łowicz przyszedł czas na zespół Podhale z Sydney. Zespół Podhale założony przez Basie i Daniela Gadd powstał niedawno w 2009 roku. Podhale zabawiło publiczność ‘Tańcami biłgorajskimi’ w ciekawej, oryginalnej choreografii, oraz ‘Tańcami górali żywieckich’.

Po Podhalu wystąpił najmłodszy wiekiem ale również składający sie z doświadczonych tancerzy założony w 2011 roku zespół Wisłą z Brisbane. Najpierw dziewczęta tego zespołu uroczo i wdzięcznie wykonały ‘Oberka’ by w drugiej części koncertu  już wraz z chłopcami popisać się tańcami ‘Żywieckimi’. Wspaniały debjut zespołu Wisła i zasłużone wielkie brawa.


Łowicz z Melbourne - mazur z polką
Jedyny zespół z Nowej Zelandii który niedawno obchodził swoje 30-lecie wykonał znakomicie ‘Tańce Rzeszowskie,’ a w drugiej połowie koncertu  również znakomitego ‘Mazura z polonezem’ w choreografii Henryka Kurylewskiego. Zespół pod opieką artystyczną Henryka Kurylewskiego poczynił olbrzymie postępy i zasłużył na wielkie brawa.

Przyszedł czas na najliczniejszy chyba zespół folklorystyczny w Australii zespół ‘Tatry’ który wykonał dwa znakomite, pełne werwy: ‘Tańce z okolic Spisza’ oraz bezkonkurencyjne ‘Tańce hucułskie’. Znakomite tempo, wartka muzyka chór śpiewających dziewcząt sprawia że widowisko przygotowane przez Tatry porywa publiczność i długo pozostaje w pamięci. Choreografami zespołu Tatry są państwo Marek i Joasia Trepa.

Po ‘Tatrach’przyszedł czas na gospodarzy Pol-Art’u na zespół Kukułeczka z Perth. Zespół zaprezentował się w pełnej krasie, najpierw w ‘Tańcach Kaszubskich’ w pierwszej połowie koncertu, a po przerwie w ‘Tańcach kurpiowskich’. Wspaniały tryskający entuzjazmem i młodością  zespół powstał 20 lat temu i  rósł razem z Polarta’mi. Pamiętam w latach dziewiędziesiątych, gdy wykonywali uroczy taniec z lalką i wózeczkiem odpowiednio dobrany do wieku wykonawców. Teraz to już dorosła i profesjonalna młodzież.

Po Kukułeczce, również liczny zespół Polonez z Melbourne którego choreografem jest pani Barbara Czech zatańczył ‘Krakowiaka’ a w drugiej połowie ‘Tańce łowickie’. Zespół Polonez za dwa lata będzie obchodził 50-lecie swojego istnienia. Był na wszystkich festiwalach Pol-Art’u oraz wielokrotnie na międzynarodowym festiwalu folklorystycznym w Rzeszowie. Jest zespołem niezwykle zasłużonym i ich występy dopięte w najdrobniejszych szczegółach zawsze nagradzane są wielkimi brawami.

Po Polonezie prezentowała sie pięknie Syrenka z Sydney. Zatańczyła tańce ‘Warmińskie’ oraz ‘Oberka na pastwisku’. Syrenka jest jednym z największych zespołów folklorystycznych w Australii oraz jednym z najstarszych. W tym roku obchodzić będzie swoje 45-lecie.

Konsul Generalny RP Daniel Gromann na finalowym koncercie
Czwartym zespołem z Sydney były równie liczne Kujawy. Kujawy na pożegnalny koncert przygotowały i pięknie wykonały ‘Inscenizacje polskich tańców narodowych’. Zespół powstał w 1976 roku brał udział we wszystkich festiwalach Pol-Art’u był na dwóch festiwalach w Rzeszowie i na festiwalu na Majorce w Hiszpanii.

Pierwszą cześć pożegnalnego koncertu kończyła ‘Suita góralska’, w wykonaniu zespołu Obertas z Brisbane, który to zespół tańczył jeszcze ‘Oberek kielecki’ w drugiej połowie koncertu. Zespół prowadzony przez dyrektora artystycznego festiwalu wykonał perfekcyjnie swoje piękne i ciekawe tańce ludowe.

Drugą cześć koncertu otwierał Oberek z Hobart kolorową i wesołą ‘Suitą lubelską’. A kończył wspaniały finał na 96 par.

Jeszcze kilka słów od konsula RP Daniela Gromanna, kwiaty dla Henryka Kurylewskiego niekończące się oklaski i cóż....spotkamy się za trzy lata w roku 2015 w Melbourne.

Bożena Pagin
zdjęcia: Polart 2012 Perth


Syrenka z Sydney - oberek na pastwisku
Podhale - tańce biłgorajskie 
Łowicz - mazur z polką


Kujawy z Sydney - inscenizacja polskich tańców
Lublin z Wellington (NZ) - tańce rzeszowskie



Obertas z Brisbane - oberek kielecki
Lajkonik - tańce sądeckie

Obertas - suita góralska
Polonez z Melbourne - krakowiak


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy