polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

środa, 23 stycznia 2013

Perełki Pol-Art’u w Perth (3)

Kwiaty dla Henryka Kurylewskiego i niekończące się oklaski...
Ostatni Koncert Folklorystyczny XII Festiwalu Polskiej Kultury i Sztuki Perth 2012 odbył się w dobrze znanym już gościom festiwalowym Perth Concert Hall, 4 stycznia 2013 roku. Sala wypełniona do ostatniego miejsca. Punktualnie o 20.00 miły głos Henryka Kurylewskiego zaprosił nas na koncert, który tym razem był zatytuowany ‘A Kaleidoscope of Polish Song and Dance’.

I znów przez ponad dwie godziny, młodzież z dwunastu polskich zespołów folklorystycznych z Australii i Nowej Zelandii przeniosła nas widzów w inny świat, na inny kontynent, prezentując najpiękniejsze tańce polskie w różnej choreografii, w pięknych kolorowych strojach ludowych, prezentując nizwykle bogatą i prawie niewyobrażalną gamę polskiego folkloru.

Koncert otworzył zespół Lajkonik z Sydney eleganckim ‘Mazurem’. Młodzież ubrana w  piękne stroje ułańskie z czasów Księstwa warszawskiego, tiulowe suknie i długie białe rękawiczki zachwyciła publiczność. W drugiej części koncertu Lajkonik wykonał jeszcze zawsze wesołe i nieco zawiadjackie ‘Tańce rzeszowskie’.

Lajkonik z Sydney - tańce rzeszowskie
Podhale z Sydney - tańce górali żywieckich
















Po Lajkoniku sceną zawładnął Łowicz z Melbourne tańcząc dostojnie w eleganckim i spokojnym nastroju ‘Żywiec Śląski’. Piękne koronkowe suknie dziewcząt i długie płaszcze chłopców kontynuowały elegancki nastrój początku koncertu. W drugiej części zespół Łowicz wykonał jeszcze ‘Mazura z polką’.

Po zespole Łowicz przyszedł czas na zespół Podhale z Sydney. Zespół Podhale założony przez Basie i Daniela Gadd powstał niedawno w 2009 roku. Podhale zabawiło publiczność ‘Tańcami biłgorajskimi’ w ciekawej, oryginalnej choreografii, oraz ‘Tańcami górali żywieckich’.

Po Podhalu wystąpił najmłodszy wiekiem ale również składający sie z doświadczonych tancerzy założony w 2011 roku zespół Wisłą z Brisbane. Najpierw dziewczęta tego zespołu uroczo i wdzięcznie wykonały ‘Oberka’ by w drugiej części koncertu  już wraz z chłopcami popisać się tańcami ‘Żywieckimi’. Wspaniały debjut zespołu Wisła i zasłużone wielkie brawa.


Łowicz z Melbourne - mazur z polką
Jedyny zespół z Nowej Zelandii który niedawno obchodził swoje 30-lecie wykonał znakomicie ‘Tańce Rzeszowskie,’ a w drugiej połowie koncertu  również znakomitego ‘Mazura z polonezem’ w choreografii Henryka Kurylewskiego. Zespół pod opieką artystyczną Henryka Kurylewskiego poczynił olbrzymie postępy i zasłużył na wielkie brawa.

Przyszedł czas na najliczniejszy chyba zespół folklorystyczny w Australii zespół ‘Tatry’ który wykonał dwa znakomite, pełne werwy: ‘Tańce z okolic Spisza’ oraz bezkonkurencyjne ‘Tańce hucułskie’. Znakomite tempo, wartka muzyka chór śpiewających dziewcząt sprawia że widowisko przygotowane przez Tatry porywa publiczność i długo pozostaje w pamięci. Choreografami zespołu Tatry są państwo Marek i Joasia Trepa.

Po ‘Tatrach’przyszedł czas na gospodarzy Pol-Art’u na zespół Kukułeczka z Perth. Zespół zaprezentował się w pełnej krasie, najpierw w ‘Tańcach Kaszubskich’ w pierwszej połowie koncertu, a po przerwie w ‘Tańcach kurpiowskich’. Wspaniały tryskający entuzjazmem i młodością  zespół powstał 20 lat temu i  rósł razem z Polarta’mi. Pamiętam w latach dziewiędziesiątych, gdy wykonywali uroczy taniec z lalką i wózeczkiem odpowiednio dobrany do wieku wykonawców. Teraz to już dorosła i profesjonalna młodzież.

Po Kukułeczce, również liczny zespół Polonez z Melbourne którego choreografem jest pani Barbara Czech zatańczył ‘Krakowiaka’ a w drugiej połowie ‘Tańce łowickie’. Zespół Polonez za dwa lata będzie obchodził 50-lecie swojego istnienia. Był na wszystkich festiwalach Pol-Art’u oraz wielokrotnie na międzynarodowym festiwalu folklorystycznym w Rzeszowie. Jest zespołem niezwykle zasłużonym i ich występy dopięte w najdrobniejszych szczegółach zawsze nagradzane są wielkimi brawami.

Po Polonezie prezentowała sie pięknie Syrenka z Sydney. Zatańczyła tańce ‘Warmińskie’ oraz ‘Oberka na pastwisku’. Syrenka jest jednym z największych zespołów folklorystycznych w Australii oraz jednym z najstarszych. W tym roku obchodzić będzie swoje 45-lecie.

Konsul Generalny RP Daniel Gromann na finalowym koncercie
Czwartym zespołem z Sydney były równie liczne Kujawy. Kujawy na pożegnalny koncert przygotowały i pięknie wykonały ‘Inscenizacje polskich tańców narodowych’. Zespół powstał w 1976 roku brał udział we wszystkich festiwalach Pol-Art’u był na dwóch festiwalach w Rzeszowie i na festiwalu na Majorce w Hiszpanii.

Pierwszą cześć pożegnalnego koncertu kończyła ‘Suita góralska’, w wykonaniu zespołu Obertas z Brisbane, który to zespół tańczył jeszcze ‘Oberek kielecki’ w drugiej połowie koncertu. Zespół prowadzony przez dyrektora artystycznego festiwalu wykonał perfekcyjnie swoje piękne i ciekawe tańce ludowe.

Drugą cześć koncertu otwierał Oberek z Hobart kolorową i wesołą ‘Suitą lubelską’. A kończył wspaniały finał na 96 par.

Jeszcze kilka słów od konsula RP Daniela Gromanna, kwiaty dla Henryka Kurylewskiego niekończące się oklaski i cóż....spotkamy się za trzy lata w roku 2015 w Melbourne.

Bożena Pagin
zdjęcia: Polart 2012 Perth


Syrenka z Sydney - oberek na pastwisku
Podhale - tańce biłgorajskie 
Łowicz - mazur z polką


Kujawy z Sydney - inscenizacja polskich tańców
Lublin z Wellington (NZ) - tańce rzeszowskie



Obertas z Brisbane - oberek kielecki
Lajkonik - tańce sądeckie

Obertas - suita góralska
Polonez z Melbourne - krakowiak


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy