polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 26 stycznia 2013

Inauguracja Roku Witolda Lutosławskiego


Witold Lutosławski
100 lat temu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych na świecie kompozytorów współczesnych Witold Lutosławski.
Lutosławski urodził się 25 stycznia 1913 roku - zmarł 7 lutego 1994 w Warszawie.
Rok 2013 został oficjalnie ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Witolda Lutosławskiego. Twórczość artysty zostanie upamiętniona ponad setką wydarzeń w kraju i zagranicą.

Wczoraj, 25 stycznia w dniu 100. rocznicy urodzin Lutosławskiego, muzyka kompozytora zabrzmiala w wielu polskich filharmoniach. W Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpiła najbardziej ceniona przez kompozytora skrzypaczka Anne-Sophie Mutter.  Towarzyszyła jej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. W programie koncertu były cztery utwory Lutosławskiego: "Partita", "Interludium", "Łańcuch II" i III Symfonia.

Z okazji inauguracji Roku Lutosławskiego prezydent Bronisław Komorowski wystosował list do uczesników wczorajszego koncertu:

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa uczestniczących w uroczystym koncercie z okazji 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego, koncercie, podczas którego wystąpi wybitna skrzypaczka Pani Anne-Sophie Mutter, pierwsza wykonawczyni Łańcucha II. Dzisiejsze wydarzenie ma wyjątkowy charakter, albowiem inauguruje ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej, a obchodzony pod auspicjami UNESCO, Rok Witolda Lutosławskiego – czas, w którym rozbrzmiewać będzie wspaniała muzyka wielkiego polskiego kompozytora.
Wielka indywidualność twórcza oraz oryginalność języka muzycznego zapewniły Witoldowi Lutosławskiemu, kontynuatorowi dzieła Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, miejsce jednego z najwybitniejszych muzyków XX wieku. Ale obok sukcesów
międzynarodowych, oprócz nagród, koncertów na różnych kontynentach, wielkich utworów, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci, było coś jeszcze – autorytet wyznaczający poziom etycznej wrażliwości.
Witold Lutosławski wielokrotnie występował w obronie kultury i wolności słowa. Jako uczestnik przerwanego przez władze komunistyczne Kongresu Kultury Polskiej 11 grudnia 1981 roku wypowiedział pamiętne zdania o powinności sztuki wobec prawdy, podkreślał wagę
wierności sobie. W dwa lata później otrzymał Nagrodę Artystyczną NSZZ Solidarność. Jego mądry głos dodawał sił, wspierając najpiękniejsze dążenia demokratycznej opozycji. Nieprzemijające wartości, którymi kierował się w życiu, wciąż są nam bliskie.
Chcę w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy opiekują się spuścizną artystyczną Witolda Lutosławskiego oraz popularyzują Jego dziedzictwo w kraju i za granicą. Dzięki tej pracy wielkie dzieło kompozytora porusza nadal ludzi z kręgu różnych kultur i tradycji.
Witold Lutosławski napisał kiedyś: „Nie pragnę zjednywać, natomiast pragnę odnajdywać (...) tych, którzy w najgłębszych warstwach duszy czują tak samo jak ja”. To piękna wizja kulturowej wspólnoty, której wagę podkreślają takie inicjatywy, jak rozpoczynający się właśnie Rok Jubileuszowy obchodzony na całym świecie.
Życzę wszystkim Państwu wielu artystycznych wzruszeń oraz niezapomnianych wrażeń podczas trwania dzisiejszego koncertu, jak również zachowania na co dzień wrażliwości, która umożliwia przeżywanie muzyki w całym jej bogactwie.
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy