polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 11 listopada 2012

Razem dla Niepodległej



- My – współcześni Polacy – jesteśmy tylko jedną ze zmian w wielkiej, narodowej sztafecie pokoleń. Sztafecie przekazującej sobie najcenniejszy depozyt, jakim jest własne, suwerenne i demokratyczne Polskie Państwo – mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas dzisiejszych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Świeto Niepodległości.

Prezydent podkreślał, że odradzającą się Polskę tworzyli ludzie o bardzo różnych poglądach i biografiach. Osoby posiadające konkurencyjne wyobrażenia kształtu niepodległego państwa w kluczowych momentach spajała jednak zgoda. Chociaż, jak zaznaczał Bronisław Komorowski, nie brakowało wówczas sporów, to polskie państwo było tworzone solidarnie, a partyjne racje milkły tam gdzie najważniejsza była polska racja stanu.

Jako przykład wznoszenia się ponad głębokie ideowe i osobiste podziały w kluczowych dla kraju chwilach prezydent przywołał postawę dwóch najważniejszych postaci tamtego okresu – Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.  - Potrafili oni, w imię wielkości Polski, stworzyć wspólny projekt Niepodległej i przekonać do niego miliony swoich zwolenników – tłumaczył Bronisław Komorowski.

Jednocześnie przypomniał, że późniejszy konflikt pomiędzy obozami politycznymi skupionymi wokół tych dwóch przywódców przyniósł tragiczne konsekwencje, a „za tę braterską kłótnię silniejszą niż inne spory,  II Rzeczpospolita zapłaciła bardzo wysoką cenę”. Podkreślał, że tamte wydarzenia powinny stanowić dla nas przestrogę, zwracając szczególną uwagę na spory zatruwające obecne życie publiczne.

Apelując o wzajemny szacunek w polityce, Bronisław Komorowski zaznaczał, że przed Polską stoją wielkie wyzwania związane z rozwojem gospodarki, edukacji, ochrony zdrowia.  - W tych obszarach rywalizujmy i prześcigajmy się w pomysłach na programy, koncepcje i strategie przywództwa. Mając tak ambitne i niełatwe do osiągnięcia cele szkoda marnować czas i energię na kłótnie  – mówił prezydent

- Polska jest jedna. Nie powinniśmy się nawzajem przeklinać i wykluczać. W polskiej polityce trzeba znaleźć więcej szacunku dla adwersarza. Zrozumieć, że ten, z kim się nie zgadzam, kocha Polskę równie mocno jak ja - zaznaczył. - Mamy prawo do narodowej dumy, z tego co stworzyliśmy i od 1918 i od 1989 roku. (…) Na wiele zjawisk możemy i powinniśmy patrzeć krytycznie, jednak krytyka nie może przekształcać się w walkę na wyniszczanie - dodał.

Okazją do podkreślenia wspólnoty, jaka w opinii Bronisława Komorowskiego powinna towarzyszyć świętowaniu 11 listopada będzie organizowany z inicjatywy kombatantów walk o niepodległość marsz „Razem dla Niepodległej”. Tuż po zakończeniu uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza – ok. 13.15 – marsz wyruszy z Placu Piłsudskiego. Jego symboliczna trasa biegnie obok pomników osób, które potrafiły przezwyciężyć ideowe podziały w imię współpracy dla dobra Polski m.in.: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Romana Dmowskiego.
Prezydent.pl

Swięto Niepodległości na ulicach Warszawy -  Relacja na ŻYWO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy