polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk i wicepremier minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz od wielu miesięcy uspokajają, że Polska nie rozważa wysłania wojsk na Ukrainę. W poniedziałek obaj politycy powtórzyli to zapewnienie. Nadal jednak będą wspierać obecnie rządzących w Kijowie. * * * AUSTRALIA: Donald Trump nałożył 25-procentowe cła na import stali i aluminium, ale po rozmowie telefonicznej z Anthonym Albanese "rozważy" zwolnienie dla Australii. Australijski minister handlu Don Farrell planuje w ciągu kilku dni przylecieć do USA, aby odbyć rozmowy ze swoim odpowiednikiem na temat możliwego zwolnienia dla Australii. Wkrótce po podpisaniu rozporządzenia celnego, w którym podkreślił, że nie będzie żadnych wyjątków, Tramp stwierdził, że Australia może zapewnić sobie lepszą umowę. * * * SWIAT: Prezydent USA Donald Trump skrytykował we wtorek ukraińskiego przywódcę Wołodymyra Zełenskiego po skargach z Kijowa na odsunięcie go na boczny tor w amerykańsko-rosyjskich rozmowach pokojowych w Arabii Saudyjskiej. Rozmawiając z dziennikarzami w swojej rezydencji Mar-a-Largo, Trump powiedział, że jest "bardzo rozczarowany" Zełenskim za to, że nie udało mu się rozwiązać konfliktu, którego "nigdy nie powinien był rozpocząć". * Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w czwartek, że Rosja "całkowicie zgadza się" ze stanowiskiem USA wobec Ukrainy. Powtórzył też, że nie zaakceptuje rozmieszczenia europejskich wojsk na Ukrainie w ramach porozumienia pokojowego. Pieskow powiedział, że byłoby to dla Moskwy nie do zaakceptowania, ponieważ strona rosyjska nie zgodzi się na obecność wojsk NATO na terytorium Ukrainy.
POLONIA INFO:

piątek, 9 listopada 2012

Pamięci Jana Karskiego


Jan Karski - polski emisariusz Polskiego Państwa
Podziemnego w czasie II wojny światowej
Serdecznie zapraszam osoby mieszkające lub przebywające czasowo w Sydney na spotkanie poświęcone upamiętnieniu Jana Karskiego, emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego, który w trakcie II wojny światowej poinformował zachodnich aliantów o ludobójstwie popełnianym przez nazistowskie Niemcy na ludności żydowskiej na terytorium Polski znajdującym się pod ich okupacją. 
Jan Karski przedostał się m. in. dwukrotnie do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi wywożeni byli do obozów zagłady. Karski dotarł następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie na podstawie przywiezionych przez niego dokumentów oraz jego osobistego świadectwa Rząd RP na uchodźstwie przesłał aliantom w dniu 10 grudnia 1942 r. notę, w której zawarł szczegółowy raport o Holokauście. W kolejnym roku Jan Karski odbył spotkanie z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Anthonym Edenem, z prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem oraz wieloma politykami, dziennikarzami i innymi postaciami z życia publicznego Wielkiej Brytanii i USA. Niestety większość rozmówców nie dowierzała jego doniesieniom lub je ignorowała.
Spotkanie, zorganizowane wspólnie z Australijskim Instytutem Spraw Polskich (AIPA), odbędzie się w języku angielskim w czwartek 29 listopada br. o godz. 19.00 i będzie obejmować m. in. wystąpienie dr. Johna Besemeresa z ANU Centre for European Studies w Canberze (http://ces.anu.edu.au/dr-john-besemeres), projekcję krótkich filmów związanych z Janem Karskim, przerywniki muzyczne w wykonaniu Wojciecha Wiśniewskiego oraz część recepcyjną. Uprzejmie proszę o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa na adresy wskazane w załączniku.
 
Daniel Gromann
 
Konsul Generalny
Konsulat Generalny RP w Sydney


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy