polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 30 listopada 2012

Zmarł Kapelan Białych Orłów, ks. Ryszard Gamański

Ks. Ryszard Gamański. 1939 -2012
Jak informuje najnowszy sydnejski "Przegląd Katolicki", 10 października  w wieku 73 lat zmarł ks. Ryszard Gamański SVD. Pogrzeb odbył się 15 pażdziernika w kaplicy domu zakonnego księży werbistów w dzielnicy Marsfield w Sydney.

Ks. Ryszard Gamański,  całe życie poświęcił dwóm pasjom: duszpasterstwu i piłce nożnej. W Polsce, w miejscowości Nidzica od 12 lat odbywają się turnieje piłkarskie o puchar ks. Ryszarda Gamańskiego. Ks. Gamański opisał swoją pasję piłkarską w książce pt. „Kapelan Białych Orłów", w której wspomina spotkania ze znanymi piłkarzami i ludźmi związanymi z futbolem min. papieżem Janem Pawłem II, Janem Gmochem, Kazimierzem Deyną, Grzegorzem Lato, Andrzejem Szarmachem, trenerem Brazylii Perejrą i wieloma innymi. W Australii ks. Gamański był przez wiele lat prezesem Klubu sportowego "Polonia" w Plumpton. Chętnie angażował się w polskie duszpasterstwo w Sydney.
Podczas pogrzebu, w którym uczestniczyło 25 księży w tym rektor Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii ks. Wiesław Słowik, przy trumnie stali młodzi zawodnicy sydnejskiej "Polonii" a w kaplicy było obecnych wielu dawnych zawodników tego zespołu.
Ciało ks. Ryszarda Gamańskiego zostało pochowane na cmentarzu w Macquarie Park.
Staraniem dra Romana Korbana Polski Komitet Olimpijski przyznał pośmiertnie śp. księdzu Gamańskiemu  Złoty Medal Olimpijski.
kb/BumerangMedia/Przegląd Katolicki

Go to Poland! Study in English!

Ponad 60 polskich uniwersytetów i politechnik oraz prywatnych szkół wyższych oferuje szeroką gamę studiów licencjackich (Bachelor degree), magisterskich (Master degree) już od 2000 euro rocznie a studiów  doktoranckich ( Doctoral degree) od 3000 euro rocznie w języku angielskim! Go Aussie, go!
Ci którzy mają polskie obywatelstwo i chcą studiować po polsku w instytucjach publicznych naukę mają bezpłatnie. Więcej informacji: Poland.Study in English .

Ministr Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka zachęca do przyjazdu do Polski i studiowania tu. Jak pisze prof. Kudrycka Polska jest czwartym największym krajem w Unii Europejskiej po Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji pod względem ilości studentów. Dla chętnych do studiowania z poza EU, Polska ze swoją tradycją akademicką sięgającą  XIV w., europejskimi współczesnymi  standardami i przyjazną atmosferą żakowską jest świetną bramą do odkrycia i poznania Europy.

List prof. Barbary Kudryckiej :

  Poland’s traditions of academic education go back to 1364, when King Casimir
the Great established the Cracow Academy, known today as Jagiellonian
University. The Cracow Academy, one of the oldest in the world, took after
academies in Bologna and Padua, and was the second university in Central
Europe after the school in Prague. Around two centuries later, in 1579,
King Stefan Batory transformed the existing Jesuit College in Vilnius into
the Vilnius Academy, and in 1661 John Casimir, King of Poland, converted
the Jesuite College in Lviv into the Lviv Academy. Thus, by the end of the
17th century, the Polish-Lithuanian Commonwealth had three flourishing
universities, providing academic education to both national and international
students.

czwartek, 29 listopada 2012

Kabaret Starszych Panów w nowej wyluzowanej wersji


9 grudnia, w Klubie Polskim w Ashfield, grupa kabaretowo-teatralna  Vis a Vis w obsadzie: Iwona Sektura, Dariusz Plust, Bogumiła Filip, Piotr Pokorski, Jolanta Komnicz, Wiesław Rogoliński i Jaga Nasielska  przedstawi w nowej wyluzowanej wersji - jak to określają sami artyści Kabaret Starszych Panów wg scenariusza i adaptacji Jolanty Komincz i Wiesława Rogolińskiego. Więcej informacji na plakacie poniżej .
 
 
A  oto refleksje poetki Anny Modzelewski po  występie tej grupy kabaetowej  na Polskim Festiwalu na Federation Square w Melbourne, 18 listopada. 



Saga Rodziny Brzezińskich

"Dzieje Naszej Rodziny - The Saga of our Family" to niezwykła opowieść małzeństwa Janiny i Mariana Brzezińskich - polskich emigrantów w Australii, teraz wydana w formie książkowej jednocześnie w dwóch językach  -  po polsku i po angielsku przez oficynę wydawniczą Favoryta w ramach konkursu "Moja Emigracja". Książka  dostępna jest pod adresem: www.favoryta.com .

Autorzy tej książki urodzili się w Polsce. Janina w Grodnie, a Marian w Wąbrzeźnie. Los zawieruchy wojennej rzucił ich różnymi drogami w 1950 roku do Australii Zachodniej. Tu założyli rodzinę obierając ten kraj jako drugą ojczyznę. Całe życie pielęgnowali język ojczysty – ich myśli i serca nigdy nie opuściły Polski.


Marian Brzeziński jest zwycięzscą tegorocznego konkursu Favoryty - Moja Emigracja, ktorego Bumerang Polski był patronem medialnym. Wydanie własnej książki było właśnie jedną z nagród tego konkursu.
 
We wstępie Marian Brzeziński pisze:
 
Napisanie chronologicznego zarysu historii Rodziny Brzezińskich jest odpowiedzią na prośby moich dzieci, które pragnęły uzyskać znajomość swych rodzinnych “korzeni”. Przez lata nie miałem okazji by im to przekazać ustnie i nie wiem czy bym temu umiejętnie podołał. Opracowałem i wydałem 12 egzemplarzy własnym sumptem, które były przeznaczone dla rodziny i najbliższych przyjaciół. Moi kuzyni Henryk i Bogdan K. przekonywali mnie jednak, że “nasze życie obfitowało w różne doświadczenia, które warto upamiętnić drukiem na większą skale”.

środa, 28 listopada 2012

30 dni do rozpoczęcia festiwalu PolArt 2012 w Perth

Dokładnie za miesiąc, 28 grudnia w  stolicy  Zachodniej Australii, Perth rozpocznie się Festiwal PolArt 2012.
 PolArt, festiwal sztuk wizualnych i scenicznych, celebruje polską kulturę w Australii już od ponad 35 lat. W tym roku Perth po raz pierwszy będzie gospodarzem tej osmiodniowej imprezy kulturalnej! To wielkie wydarzenie promuje polskie osiągnięcia kulturalne i artystyczne poprzez teatr, taniec muzykę, sztuki wizualne, literature i film. A co zobaczymy i uslyszymy?

 
Oto program, który przesłali nam organizatorzy Festiwalu: 
 

MUZYKA I TANIEC

 Recital na fortepian w wykonaniu Dr Anny KijanowskiejCzwartek, 3 stycznia, Hackett Hall WA Muzeum.

 Urodzona w Polsce Dr Kijanowska zdobyła międzynarodową sławę jako muzyk grający w orkiestrze oraz solistka. Oddana promotorka twórczości Karola Szymanowskiego, jej interpretacje Mazurków (DUX, 2005) cieszą się dużym uznaniem.

Kościuszko Festivities 2013

Kosciuszko Festivities connecting History, People & Nature - to hasło imprez, które odbędą się w dniach 9 i 10 lutego przyszłego roku  w Alpach Australijskich. U podnóża Góry Kościuszki w Charlotte Pass i Jindabyne odbędą się  imprezy sportowo-turystyczne oraz wyjątkowe uroczystości  w tym zlot motocyklistów z Australii i Polski.

Spotkamy się tam wraz z naszymi australijskimi przyjaciółmi na biegach górskich, na trasach pieszych i rowerowych dla dorosłych, dla  młodzieży i dzieci oraz na uroczystościach 173 rocznicy zdobycia i nazwania najwyższego szczytu Australii - Mt. Kosciuszko.
W przyszłym roku będziemy obchodzili dodatkowo szczególny jubileusz: 25 lat pobytu monumentu naszego rodaka Sir Pawła Edmunda Strzeleckiego u podnóża Góry Kościuszki.

wtorek, 27 listopada 2012

Spotkanie ze Zdzisławem Derwińskim

Zdzislaw Derwinski. Fot. B.Filip
W OKOWCH  TRZECH MOCARSTW 
To tytuł liczącej ponad 700 stronic książki autorstwa dr Zdzisława Derwińskiego. Wydany w Melbourne, staraniem Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej tom stanowi szczegółowe opracowanie historyczne niezwykle bogatego w skutki okresu naszej historii. Jak wyjaśnia podtytuł tematem pracy jest „Polityka Zagraniczna Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Obczyźnie pod kierownictwem Stanisława Mikołajczyka (14 lipiec 1943 – 28 listopad 1944).

Nazwisko autora nie jest sydnejskiej Polonii obce już choćby nawet z tego względu, że Zdzisław Derwiński pełnił rolę Naczelnego Redaktora Tygodnika Polskiego w Melbourne, w latach 1998 – 2002. Nic więc dziwnego, że na spotkanie przyszła znaczna grupa Polaków zainteresowanych zarówno tematem, jak i osobą autora. Spotkanie zorganizowane zostało wspólnie przez Konsulat Polski i Koło Akademików Polskich. Konsul Generalny, pan Daniel Gromann przywitał uczestników spotkania a sylwetkę autora przedstawiła Wiceprezes Koła Akademików, znana ze swojej działalności wśród sydnejskiej Polonii – Małgorzata Kwiatkowska.


poniedziałek, 26 listopada 2012

Orkiestra Adria Nostalgia zaprasza na koncert

Już w najbliższa sobotę w Sydney Conservatorium of Music odbędzie się drugi z kolei nostalgiczny koncert Orkiestry Adama Wąsiela - Adria Nostalgia. Solistką będzie Maja Kędziora a niektóre utwory zaśpiewa sam dyrygent orkiestry. Artyści przedstawią dwadzieścia nowo wybranych polskich przedwojenych tang, fokstrotów i walców z repertuary Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo i Mieczysława Foga.
 Zob. opowieści wykonawców o orkiestrze i o przygotowaniach do koncertu na naszym BumerangMedia Channel.

niedziela, 25 listopada 2012

Moda plażowa na lato 2012/13. Lisa Blue


Zbliża się gorące  lato. Wkrótce brzegi oceaniczne australijskich miast i nadmorskich miejscowości wypełnią się tłumami spragnionych morskich fal i słonecznych promieni. Wszak to niemal narodowe dobro australijskie. Dziewczyny,  czas więc pomyśleć o nowych strojach na plażę i pool party.

Wiodące rodzime marki  Lisa Blue, Kooey, White Sands oraz Suboo specjalizujące się w  strojach kąpielowych zaprezentowały nowe projekty na zbliżający się sezon letni podczas sierpniowego Fashion Festival w Sydney.
W kilku specjalnych  fotoreportażach Bumerang Polski przedstawia Wam  zdjęcia Krzysztofa Bajkowskiego, który był obecny  przy wybiegu festiwalowym w sydnejskim Town Hall. Na pierwszej serii zdjęć modelki ubrane są w kostiumy zaprojektowane przez pochodzącą z Byron Bay designerkę Lisę Burke z pracowni Lisa Blue.

sobota, 24 listopada 2012

Polski Festiwal na Federation Square w Melbourne

Federation Square w Melbourne podczas Polish Festival 2012. Fot.Z.Slifierz
Polskie flagi, polskie stroje, polskie jedzenie, polskie tańce, piosenki, wreszcie  polskie dziewczyny, Oczywiście najpiękniejse na świecie. Wszystko to można było zobaczyć na unikalnym dorocznym największym w Australii festiwalu polskiej kultury i tradycji w sercu Melbourne na Federation Square. Tegoroczna edycja imprezy odbyła się w minioną niedzielę.
Na scenie festiwalowej wystąpili w nieprzerwanym koncercie dzieci z polskich szkół sobotnich, grupy taneczne: „Łowicz", „Polonez" i litewska grupa „Gintaras" oraz polskie kapele. Bawili publiczność polskim folklorem, piosenką i muzyką przez kilka popołudniowych goizin.W teatrze BMW Edge na Federation Square odbył się równiez koncert - „Polskie Kwiaty 2012", a po nim  „Kabaret Starszych Panów" w wykonaniu Grupy Kabaretowo-Teatralnej Vis-a-Vis z Sydney. 
  Oto relacja dzwiękowa polskiego programu radia SBS:


Trzymamy kciuki za Azraela Kubackiego

Azrael Kubacki. Zrzut z ekranu YouTube
Azrael Kubacki, znany polski bloger, jeden z najbrdziej wnikliwych komentatorów życia politycznego w Polsce  (w rzeczywistości nazywa się inaczej i jest wysoko kwalifikowanym fachowcem – wcale nie w dziennikarstwie ani polityce) zamieścił w serwisie YouTube osobisty film, w którym żegna się z czytelnikami i rozlicza z własnym dorobkiem. Dziś ma operację mózgu. - Nie wiem czy wrócę, w jakim będę stanie - wyznaje w nagraniu bloger. - Mam jednak nadzieję, że mi się uda wrócić i dalej będę mógł komentować politykę - dodaje Kubacki.

Azrael w nagraniu dziękuję wszystkim swoim czytelnikom za śledzenie jego komentarzy przez ostatnie siedem lat. Wyraża nadzieję, że komentarze te bez względu na opcję polityczną czytelników były interesujące i wnosiły jakieś świeże myśli do polityki.


piątek, 23 listopada 2012

Europa - przeszłość i przyszłość

Krzysztof Zanussi podczas wykładu w Sydney 18.10. 2012 r.
Fot. K.Bajkowski
Problemy z jakimi musi uporać się współczesna Europa, to temat spotkania z Krzysztofem Zanussim, które miało miejsce w Polskim Konsulacie, w przeddzień otwarcia Festiwalu Polskich Filmów w Sydney. Pomimo, że był to czwartek, normalny, roboczy dzień, sala Konsulatu wypełniła się do ostatniego dosłownie miejsca. Spotkanie zostało zorganizowane przy współudziale Australijskiego Instytutu Spraw Polskich. Dlatego też tuż po oficjalnym powitaniu zebranych, przez Konsula Generalnego, Daniela Gromanna, prowadzenie przejął Marek Budrajewicz, przedstawiając krótko sylwetkę gościa - Krzysztofa Zanussiego. Ponieważ wśród obecnych znaczny procent stanowiły osoby niepolskojęzyczne, całość spotkania przebiegała w języku angielskim.

Krzysztof Zanussi jest osobą doskonale znaną nie tylko Polakom, ale tylko nieliczni wiedzą, że oprócz studiów filmowych (w Łodzi) sławny reżyser ma ukończone studia z zakresu nauk ścisłych (UW) a także filozofii (UJ). Nieprzerwanie, od końca lat 70. Krzysztof Zanussi pełni funkcję dyrektora artystycznego Studia Filmowego  „TOR”. Oprócz kilkudziesięciu, uznanych już za klasykę filmów, które wyreżyserował, pisząc także do nich scenariusze, Krzysztof Zanussi reżyserował także opery w Polsce, w Niemczech, w Szwajcarii, we Włoszech, we Francji a także w Rosji. Od roku 1994 jest członkiem Papieskiej Komisji do Spraw Kultury w Watykanie. Prawie równocześnie został wybrany prezydentem stowarzyszenia „ EUROVISION”. Krzysztof Zanussi biegle włada kilkoma językami.
Swoje wystąpienie słynny reżyser rozpoczął humorystycznym komentarzem, że czuje się tak, jakby za chwilę miał zdawać egzamin publiczny z języka angielskiego. I następnie, kiedy umilkła salwa śmiechu, przepiękną angielszczyzną, której nie powstydziłyby sie osoby z najwyższych brytyjskich sfer, rozpoczął swoją prelekcjąę na temat Europy.

O Europie słyszy się obecnie wiele niezawsze pochlebnych komentarzy. Parafrazując słowa Marka Twaina, które wypowiedział na krążące opinie o swoim ojcu:  „Ktokolwiek mówi na temat mojego ojca, myli się”, śmiało możemy powiedzieć – „Ktokolwiek mówi teraz o Europie, myli się i to bardzo.”

czwartek, 22 listopada 2012

Wyciąg z paranoi

Jacyś ludzie mieli zgi­nąć dla dobra narodu. Obo­jęt­nie jacy, ale ich śmierć miała naród obudzić.
Obudź się Pol­sko – patrz ile faj­nych trupów.
Praw­dziwy Patriota, Polak przez naj­więk­sze P – jak para­noja, pla­no­wał masa­krę przy­pad­ko­wych ludzi, któ­rzy zawi­nili jedy­nie tym, że nie byli razem z nim w zbrod­ni­czej zmo­wie i nie wie­dzieli, że o tej porze, w tym miej­scu być nie można.
Józef Mac­kie­wicz w swoim dziele „Sprawa puł­kow­nika Mia­so­je­dowa” pisał o „nie­na­wi­ści, jaką może czuć tylko czło­wiek do innego czło­wieka tej samej krwi i rasy.”
Przez wieki cią­gną się histo­rie zbrod­nia­rzy, któ­rzy mor­do­wali ludzi swego ple­mie­nia w imię obłą­ka­nych nacjo­na­li­stycz­nych idei. Albo jeśli nie mor­do­wali sami, to cią­gle w imię narodu pod­grze­wali atmos­ferę nienawiści.
Czy teraz, gdy sami mogli od tej nie­na­wi­ści zgi­nąć, przyjdą do rozumu?

środa, 21 listopada 2012

Sydnejskie spotkania z Jerzym Stuhrem

Sydnejski Festiwal rozpoczął się w piątek, 19 października doskonałym filmem „Mój rower”w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. Była to światowa premiera tego filmu, w którym główną rolę zagrał Michał Urbaniak, zyskując sobie miano  najlepszego muzyka wśród aktorów lub jak kto woli najlepszego aktora wśród muzyków. Reżyser w premierze wziąć udziału nie mógł. Reprezentowali go Agnieszka Milena Lebik, odpowiedzialna za obsadę aktorską oraz dyrektor produkcji Paweł Pluciński. (zob. VIDEO Bumeranga Polskiego) Po wyświetleniu filmu odbyło się krótkie spotkanie publiczności z zaproszonymi gośćmi. Oprócz wymienionych byli to przede wszystkim Ambasador RP Andrzej Jaroszyński; dyrektor Puma Media jednocześnie organizator Festiwalu - Tadeusz Matkowski; a także filary polskiej kinematografii -  Jerzy Stuhr oraz Krzysztof Zanussi.

Następnego dnia, w sobotę 20 października po zakończeniu południowego seansu komedii „Seksmisja” zorganizowane zostało spotkanie z Jerzym Stuhrem. Rozmowę z gościem z Polski przeprowadziła znana sydnejska aktorka, polskiego pochodzenia, Gosia Dobrowolska. Uczestnicy tego spotkania mieli możliwość  posłuchać ciekawych komentarzy na temat filmu, na temat problemów współczesnej polskiej klimatografii a także współczesnej Polski.( zob. VIDEO Bumeranga Polskiego)

ABW udaremniła zamach terrorystyczny na Sejm, rząd i prezydenta RP



45-letni pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przygotowywał zamach bombowy na prezydenta i premiera w Sejmie. Jego motywy były nacjonalistyczne, ksenofobiczne i antysemickie - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w centrali ABW.

Nie ujawniono personaliów podejrzanego. Media twierdzą, że to Brunon K. Mężczyznę zatrzymano 9 listopada. Sąd aresztował go na trzy miesiące; grozi mu do 5 lat więzienia. Sąd, jako przesłankę aresztu, wskazał na możliwość matactwa oraz groźbę popełnienia przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu w wielkim rozmiarze - podało ABW.
Mężczyzna zamierzał zdetonować 4 tony materiałów wybuchowych, umieszczonych w samochodzie. Jak poinformowała prokuratura, celem zamachu miał być Sejm podczas posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów; zamachowiec uważał, że najlepszym momentem będzie rozpatrywanie projektu budżetu.

wtorek, 20 listopada 2012

Maja Kędziora i Adam Wąsiel o Adrii Nostalgia przed drugim koncertem

Maja Kędziora i Adam Wąsiel. Fot K.Bajkowski
Adam Wąsiel, skrzypek, b. uczeń Wandy Wiłkomirskiej  a obecnie dyrektor artystyczny orkiestry Adria Nostaligia  organizuje drugi z kolei koncert starych piosenek polskich 20-lecia międzywojennego ub. wieku, tym razem pn. "Odrobinę szczęścia w miłości".                                         

W czerwcu br. w Konserwatorium Sydnejskim odbył się bardzo udany pierwszy koncert z tego cyklu. Teraz przygotowywany jest nowy program z dalszym bardzo romantycznym repertuarem  warszawskich salonów lat 20-tych i 30-tych. Program zawiera 20 ówczesnych tang, fokstrotów i walców.
Adam Wąsiel oraz solistka koncertu, Maja Kędziora specjalnie dla Bumeranga Polskiego opowiadają o  powstaniu orkiestry Adria Nostalgia w Sydney i o artystycznej kuchni przygotowywania nostalgicznego polskiego repertuaru nowego koncertu. Opowiadają i przedstawiają z humorem  próbki tego co sydnejska publicznosć usłyszy już 1 grudnia w Sydney Conservatorium of Music. Nagranie  zostało dokonane w domu dyrygenta w Sydney. VIDEO:

poniedziałek, 19 listopada 2012

Kathy Novak na scenie Polish Christmas

Polish Christmas co roku ściąga do Tumbalong Park tłumy
Polaków i ich australijskich przyjaciół. Fot.K.Bajkowski
Wielkie spotkanie Polaków, które odbędzie się w niedzielę, 2 grudnia jako legendarny już ‘Polish Christmas in Darling Harbour’ zatacza coraz szersze kręgi.
Już wiemy, że nasz festiwal uświetnią swoją obecnością znane osobistości świata polityki a także gwiazdy filmu, teatru i telewizji. Będziemy mieli możliwość bezpośredniego spotkania ze znaną aktorką, Gosią Dobrowolską. Swoje sukcesy kulinarne i nie tylko przekażą nam, już drugi rok podziwiane siostry - Sammy i Bella. Otwarcia Programu Artystycznego  ‘Polish Christmas’ dokona Magdalena Roze, słynna ‘Pogodynka’ z kanału 10 Telewizji. Ale to jeszcze nie koniec! Mamy wiadomość z ostatniej chwili. Oto niezwykle popularna dziennikarka SBS, przekazująca wiadomości milionom telewidzów – Kathy Novak, odkryła swoje polskie korzenie! Polakiem jest ojciec Kathy. Wyjechał on co prawda z kraju swojego urodzenia, jako ośmioletnie dziecko – ale Polska, to kraj jego przodków, a więc i przodków Kathy. Dyrekcja SBS-u wyraziła zgodę -  będziemy więc gościć Kathy Novak na scenie we wczesnych godzinach południowych!

Oczywiście będzie dużo muzyki, będą wspaniałe polskie tańce z przyśpiewkami, będą piosenki, skecze, będzie wspólne śpiewanie kolęd i wiele, wiele innych atrakcji artystycznych.
Dlatego bardzo prosimy uczestników niedzielnego pikniku ‘Polish Christmas in Darling Harbour’ o wczesne przybycie, aby zarezerwować sobie jak najlepsze miejsce przed sceną. Stoiska otwarte będą już od godziny 10.00 a program artystyczny rozpocznie się o godz. 11.00.

Marianna Łacek

niedziela, 18 listopada 2012

PSL: Zamiana na lepszy model?

Ku zasko­cze­niu więk­szo­ści obser­wa­to­rów pol­skiego życia poli­tycz­nego, dzia­ła­cze Pol­skiego Stron­nic­twa Ludo­wego wła­śnie zamie­nili spra­wu­ją­cego od 7 lat funk­cję pre­zesa par­tii, wice­pre­miera Wal­de­mara Paw­laka, na posła Janu­sza Pie­cho­ciń­skiego. Dzia­ła­cze peeselow­scy naj­wi­docz­niej uznali, iż ugru­po­wa­nie to potrze­buje zmian i oży­wie­nia jakiego nie był już w sta­nie zapew­nić Wal­de­mar Pawlak.
Ner­wowa reak­cja samego Paw­laka tuż po ogło­sze­niu wyni­ków, w tym jego oświad­cze­nie o rezy­gna­cji z funk­cji wice­pre­miera i mini­stra gospo­darki świad­czy o tym, jak gorąca atmos­fera musiała pano­wać pod­czas kam­pa­nii wybor­czej i samego kon­gresu oraz jakie de facto są wza­jemne rela­cje pomię­dzy poszcze­gól­nymi gru­pami dzia­ła­czy. Frak­cja bliż­sza gabi­ne­tom rzą­do­wym i sej­mo­wym wyda­wała się bar­dzo zasko­czona wła­śnie doko­na­nym wybo­rem. Oddaje to też w pew­nym sen­sie istotę sporu pomię­dzy kon­cep­cjami na przy­szłość par­tii i jej pro­gram. Zde­cy­do­wa­nie bliż­sza war­szaw­skim salo­nom grupa Wal­de­mara Paw­laka z pew­no­ścią oba­wia się utraty przy­wi­le­jów, a także rady­kal­nej zmiany kursu par­tii. Taka rady­kalna zmiana nie wydaje się jed­nak teraz moż­liwa ze względu na sytu­ację koali­cji parlamentarnej.

Pierwszy europejski Dreamliner wylądował na Okęciu



Polskie Linie Lotnicze LOT, jako pierwszy przewoźnik w Europie, dołączyły w czwartek  do swojej floty najnowocześniejszy samolot pasażerski świata – Boeinga 787 Dreamliner o numerach rejestracyjnych SP-LRA. W uroczystościach powitania samolotu w Warszawie wzięła udział m.in. Pierwsza Dama Anna Komorowska oraz wielu gości z Polski i ze świata.
Dreamliner o numerach rejestracyjnych SP-LRA (zgodnie z terminologią ICAO „Sierra Papa Lima Romeo Alfa”) jest pierwszym z ośmiu egzemplarzy, które zastąpią flotę dalekiego zasięgu polskiego przewoźnika. Samolot SP-LRA wylądował na lotnisku Chopina o godz. 10.51 po ponad 10 godzinnym rejsie ze Stanów Zjednoczonych do Warszawy. Dreamliner LOT-u wystartował poprzedniego dnia wieczorem z lotniska znajdującego się przy fabryce Boeinga w Everett, niedaleko Seattle w stanie Waszyngton.

sobota, 17 listopada 2012

Medal Wdzięczności dla przewodniczącego australijskiego Senatu

Przewodniczacy australijskiego Senatu John Hogg i marszałek
Senatu RP Bogdan Borusewicz.
Fot.L.Wawrynkiewicz (Senat RP)
Przewodniczący australijskiego Senatu John Hogg został we wtorek uhonorowany Medalem Wdzięczności za wsparcie - głównie finansowe - jakiego udzielał w latach osiemdziesiątych Solidarności, jako szef związku zawodowego pracowników usług w Brisbane. "Wielka jest nasza wdzięczność za pomoc w czasach najtrudniejszych. Australia była krajem, gdzie związki zawodowe najsilniej nas wspierały i szybko wkroczyły do akcji" - powiedział marszałek Bogdan Borusewicz w Senacie podczas uroczystości wręczenia medalu. Przypomniał, że to australijscy związkowcy portowi odmawiali w latach osiemdziesiątych przeładunku polskich statków, wspierali także NSZZ "Solidarność" finansowo.
"Dla nas ta pomoc miała realny wymiar finansowy, a także bardzo ważny wymiar polityczny" - podkreślił Borusewicz. Dodał, że dla "junty generalskiej", która rządziła wtedy w Polsce był to znak, że łamanie praw demokratycznych w Polsce "nie przejdzie bez echa także w społeczności międzynarodowej". Na początku były związki zawodowe, dopiero za nimi szła międzynarodowa opinia publiczna - zaznaczył.


piątek, 16 listopada 2012

Całkowite zaćmienie Słońca w Queenslandii



Dziesiątki tysięcy ludzi w północnej Australii obserwowały w środę  pierwsze od 10 lat całkowite zaćmienie Słońca. Wśród patrzących znaleźli się turyści, astronomowie-amatorzy, jak i naukowcy m.in. z agencji kosmicznej NASA.
Według świadków rano czasu miejscowego można było zobaczyć, jak Słońce w całości zostaje zakryte przez Księżyc. Zjawisko trwało około dwóch minut, pogrążając w ciemnościach część kontynentu.
Częściowe zaćmienie mogło być także widoczne w innych regionach Australii, Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Nowej Zelandii.

czwartek, 15 listopada 2012

Królewska Komisja zajmie się przypadkami pedofilii w Australii



Premier Australii Julia Gillard poinformowała w poniedziałek o otwarciu publicznego śledztwa prowadzonego przez Komisję Królewską, a dotyczącego przestępstw seksualnych wobec dzieci, po serii skandali, w które zamieszani są księża katoliccy.

Przed kilkoma dniami w Nowej Południowej Walii wszczęto śledztwo w sprawie ochraniania przez hierarchów katolickich księży pedofilów i niszczenia dowodów.

"Zbyt dużo dorosłych odmawiało przeciwstawienia się temu złu. Myślę, że w tych okolicznościach właściwa będzie reakcja ogólnokrajowa, poprzez Komisję Królewską, która rozszerzy zakres działania poza Kościół katolicki" - dodała premier Gillard.

środa, 14 listopada 2012

Jedź Joachim, jedź! Dla siebie i dla nas

Okolice Burke, QLD. Widok dopiero co spalonych terenów przypominał inną planetę, w kilku miejscach jeszcze
 palił się ogień.Taki krajobraz towarzyszył nam przez 9 kilometrów.
Joachim Czerniak i towarzyszące mu osoby pokonali w Australii już ponad 2,5 tysiąca kilometrów na rowerach. Ta wyprawa jest dla chłopaka formą rehabilitacji i dowodem na ostateczne rozprawienie się z rakiem. Bo choć zdaniem lekarzy miał do końca życia jeździć na wózku inwalidzkim, teraz o własnych siłach przemierza kontynent australijski.

wtorek, 13 listopada 2012

Święto Niepodległości - uroczystości, marsze i burdy


Częścią marszu Razem dla Niepodległej byla defilada
historyczna. (PAP/Fot. Rafał Guz)
W niedzielę w kraju i za granicą obchodzono 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez Warszawę przeszły cztery marsze, w tym - po raz pierwszy organizowany przez prezydenta - marsz "Razem dla Niepodległej" .

Polska jest jedna, nie powinniśmy się nawzajem przeklinać i wykluczać - mówił w stolicy w Święto Niepodległości prezydent Bronisław Komorowski. Premier Donald Tusk ocenił w Kosowie, że "nie ma większego przekleństwa niż konflikt domowy".

W niedzielę w kraju i za granicą obchodzono 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez Warszawę przeszły cztery marsze, w tym - po raz pierwszy organizowany przez prezydenta - marsz "Razem dla Niepodległej". Podczas popołudniowego Marszu Niepodległości środowisk narodowych doszło do ataku na policję; rany odniosło ośmioro funkcjonariuszy i 16 innych osób; 6 trafiło do szpitali. Do jednostek policji doprowadzono 132 osoby, w tym atakujących funkcjonariuszy i niszczących mienie.

poniedziałek, 12 listopada 2012

Bal maturzystów języka polskiego

W sobotę po południu zadzwonił telefon: - Słyszałam, że organizujecie dzisiaj Bal Maturzystów. Ja mam czekoladki, które chciałabym na ten cel przekazać, żeby chociaż minimalnie poprzeć tę wspaniałą pracę, którą państwo wykonujecie. Mieszkam niedaleko ..." Zapowiedzianymi czekoladkami okazała się olbrzymia bomboniera, ozdobiona reprodukcją Bitwy pod Grunwaldem, Jana Matejki. A darczyni, to Pani Barbara Pyrzakowska, była, długoletnia nauczycielka jednej ze szkół sobotnich w Londynie.

Wraz z bukietem kwiatów, otrzymała te czekoladki pani Adelia Fuller, Dyrektor Saturday School of Community Languages, która po raz już trzeci zaszczyciła swoją obecnością Bal naszych maturzystów.

Uroczystość odbyła się w sobotę, 3 listopada. Duża sala Klubu Polskiego w Ashfield wyglądała dostojnie i balowo. Pięknie udekorowane stoły z apetycznie przygotowanymi zakąskami (jak zawsze dar Wiesława Paździora), kwiaty, balony i artystyczna dekoracja nad sceną (autorstwa Krzysztofa Gawła).

Polskie Boże Narodzenie na Darling Harbour po raz ósmy

- O tym, że największa polska impreza kulturalna w Nowej Południowej Walii odbędzie się 2 grudnia już wiemy (Polish Christmas na Darling Harbour - przyp.red. ). Wiemy także, że udział swój potwierdziła Gosia Dobrowolska  – znana w Australii i nie tylko, polska aktorka filmowa i teatralna. Teraz mamy dla Państwa jeszcze jedną cenną wiadomość - donosi Marianna Łacek, jedna z organizatorek imprezy.
 - Nasze zaproszenie zaakceptowała Magdalena Roze - codziennie podziwiana przez miliony telewidzów, którzy właśnie dla niej włączają program "Breakfast Show" na kanale 10. Magdalena jest zdecydowanie najlepszą prezenterką pogody - pisze Marianna Łacek.

niedziela, 11 listopada 2012

Razem dla Niepodległej



- My – współcześni Polacy – jesteśmy tylko jedną ze zmian w wielkiej, narodowej sztafecie pokoleń. Sztafecie przekazującej sobie najcenniejszy depozyt, jakim jest własne, suwerenne i demokratyczne Polskie Państwo – mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas dzisiejszych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Świeto Niepodległości.

Prezydent podkreślał, że odradzającą się Polskę tworzyli ludzie o bardzo różnych poglądach i biografiach. Osoby posiadające konkurencyjne wyobrażenia kształtu niepodległego państwa w kluczowych momentach spajała jednak zgoda. Chociaż, jak zaznaczał Bronisław Komorowski, nie brakowało wówczas sporów, to polskie państwo było tworzone solidarnie, a partyjne racje milkły tam gdzie najważniejsza była polska racja stanu.

Aktorzy Teatru Fantazja - jubileuszowo



Aktorzy sydnejskiego Teatru Fantazja dzielą się z Bumerangiem Polskim swymi refleksjami z pracy artystycznej. Zespół Fantazji celebrował tydzień temu jubileusz 10-lecia swej działalności scenicznej wśród Polonii australijskiej. (zob.  Wielki benefis teatralny Fantazji ) W naszym nagraniu wideo fragmenty z benefisu teatru i wypowiedzi aktorów.

sobota, 10 listopada 2012

Książę Karol i księżna Camilla w Australii

Książę Karol w Sydney, 9.11.2012 r. Fot.K.Bajkowski
Złożeniem wieńca na grobie Nieznanego Żołnierza w Australian War Memorial w Canberze i spotkaniem z władzami federalnymi zakończyła się sześciodniowa wizyta księcia Walii Karola i jego żony Camilli w Australii jako części tury po krajach Commonwealthu dla upamiętnienia diamentowego jubileuszu królowej Elżbiety II, który miał miejsce w czerwcu tego roku.
Brytyjskia para książęca uczestniczyła we wtorek w "święcie konia" - Melbourne Cup a wczoraj przebywala w Sydney gdzie w Opera House wystawiony został uroczysty obiad z Governor-General Quentin Bryce, władzami stanowymi i burmistrzynią miasta. Tego samego dnia, przed południem książę Karol uczestniczył w spotkaniu w Museum of Contemporrary Art z australijskim światem mody. W tym samym czasie księżna Konwalii miała spotkanie z Royal Australian Corps of Military Police w Victoria Barrack na Paddingtonie.

Oto fotoreportaż Krzysztofa Bajkowskiego ze spotkania z sydnejczykami przed Museum of Contemporary Art na Circular Quay oraz na stopniach Opera House podczas przywitania z władzami NSW.



piątek, 9 listopada 2012

Pamięci Jana Karskiego


Jan Karski - polski emisariusz Polskiego Państwa
Podziemnego w czasie II wojny światowej
Serdecznie zapraszam osoby mieszkające lub przebywające czasowo w Sydney na spotkanie poświęcone upamiętnieniu Jana Karskiego, emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego, który w trakcie II wojny światowej poinformował zachodnich aliantów o ludobójstwie popełnianym przez nazistowskie Niemcy na ludności żydowskiej na terytorium Polski znajdującym się pod ich okupacją. 
Jan Karski przedostał się m. in. dwukrotnie do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi wywożeni byli do obozów zagłady. Karski dotarł następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie na podstawie przywiezionych przez niego dokumentów oraz jego osobistego świadectwa Rząd RP na uchodźstwie przesłał aliantom w dniu 10 grudnia 1942 r. notę, w której zawarł szczegółowy raport o Holokauście. W kolejnym roku Jan Karski odbył spotkanie z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Anthonym Edenem, z prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem oraz wieloma politykami, dziennikarzami i innymi postaciami z życia publicznego Wielkiej Brytanii i USA. Niestety większość rozmówców nie dowierzała jego doniesieniom lub je ignorowała.
Spotkanie, zorganizowane wspólnie z Australijskim Instytutem Spraw Polskich (AIPA), odbędzie się w języku angielskim w czwartek 29 listopada br. o godz. 19.00 i będzie obejmować m. in. wystąpienie dr. Johna Besemeresa z ANU Centre for European Studies w Canberze (http://ces.anu.edu.au/dr-john-besemeres), projekcję krótkich filmów związanych z Janem Karskim, przerywniki muzyczne w wykonaniu Wojciecha Wiśniewskiego oraz część recepcyjną. Uprzejmie proszę o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa na adresy wskazane w załączniku.
 
Daniel Gromann
 
Konsul Generalny
Konsulat Generalny RP w Sydney

czwartek, 8 listopada 2012

Wielki benefis teatralnej Fantazji w Bankstown


Polski Teatr Fantazja z Sydney ma już 10 lat! Już 10 lat jego aktorzy z wyrafinowaną fantazją zabawiają polonijną publicznosć w całej Australii dostarczając widzom jakże jej potrzebnej - dużej dawki radości i humoru w języku polskim.
Dekadę temu rozpoczynali od dowcipnego umoralniania sztuką Gabryeli Zapolskiej. Dziś witali ( w miniona sobotę w Klubie Polskim w Bankstown) szampanem wierną publiczność na swym wielkim teatralnym Benefisie jubileuszowym a potem wspominali swoje najlepsze fragmenty scenicznej zabawy. Bo jak śpiewała na wstępie benefisowego wieczoru mała Leah Łania, córka jednej z aktorek Teatru Fantazja - "Fantazja jest do tego, aby bawić się na całego".

środa, 7 listopada 2012

Obama wygrał walkę o reelekcję, Romney uznał jego zwycięstwo

Prezydent Barack Obama, żona Michelle i córki
 Malia i Sasha wchodzą na scenę w sztabie wyborczym
 demokratów w centrum wystawienniczym
 McCormick Place w Chicago 6 listopada br.
(PAP/EPA/Fot. Tannen Maury)
Prezydent Barack Obama wygrał wybory w USA, pokonując swego republikańskiego rywala do Białego Domu, Mitta Romneya, i zapewniając sobie rządy na drugą kadencję. Po wahaniach Romney w przemówieniu w Bostonie uznał swoją porażkę.

Według najnowszej prognozy CNN Obama otrzymał 303 głosy elektorskie, a Romney 206.
Obama uzyskał potrzebne do zwycięstwa minimum 270 głosów elektorskich dzięki nieznacznej wygranej w stanie Ohio - podała najpierw telewizja CNN, a potem inne media na podstawie wstępnych, ale wiarygodnych obliczeń głosów. Jest to jeden ze stanów wcześniej „wahających się” (swing states). Obama wygrał z Romneyem w niemal wszystkich pozostałych swing states, i to bardziej zdecydowanie niż w Ohio: w Pensylwanii różnicą 5 procent, w Kolorado różnicą 3 procent, w Wisconsin różnicą 6 procent, w Iowa – także 5 procentami, a także w Wirginii, Nevadzie, New Hampshire i Michigan.
W godzinę po przekroczeniu przez prezydenta bariery 270 głosów elektorskich nie były jeszcze rozstrzygnięte wyniki wyborów na Florydzie, ale i tam zanosiło się na zwycięstwo Obamy. Ze stanów „wahających się”, Romney triumfował tylko w Karolinie Północnej.
Ogłoszona przez CNN reelekcja prezydenta wywołała euforię w Chicago, gdzie Obama ma swój główny sztab wyborczy i ma wygłosić przemówienie.
Tłumy sympatyków prezydenta manifestowały także radość w Nowym Jorku na Times Square i przed Białym Domem w Waszyngtonie.

wtorek, 6 listopada 2012

Jerzy Janowicz - nowa super gwiazda polskiego tenisa

 Return Jerzego Janowicza w meczu
 z Hiszpanem Davidem Ferrerem
podczas finału tenisowego Masters
BNP Paribas 2012, 4 listopada 2012 r.
 (Fot.: PAP/EPA)
 Jerzy Janowicz 22-letni Łodzianin podbił Paryż na początku listopada 2012 r. dochodząc do finału bardzo silnie obsadzonego turnieju tenisowego, gdzie zajął drugie miejsce. Prócz chorego Rafaela Nadala cała światowa czołówka brała w nim udział a Jurek po drodze do finału wygrał z 5 zawodnikami z pierwszej i drugiej „10” świata, w tym z aktualnym mistrzem Wimbledonu i Olimpiady a także US Open Andrew Murrayem. W trzecim secie wygrał gładko 6: 2, aczkolwiek w drugim secie obronił piłkę meczową.

Nikt nie przewidywał takiego obrotu sprawy, nawet sam zawodnik, który miał już bilet powrotny do Polski, po wygraniu 2 meczów eliminacyjnych. Jak to jest możliwe, że zawodnik 68-ty na liście światowej wygrywał z najlepszymi zawodnikami świata? Kto zna się na tenisie, ten wie, że to jest bardzo rzadki przypadek, o charakterze fenomenu.

Z czego wynika sukces Janowicza? Wynika z tego, że w Paryżu grał i spontanicznie i kalkulacyjnie, choć nie w finale. Dziś w tenisa grają maszynki tenisowe, które przebijają piłkę długo i prawie nie psują. Bowiem nie chcą ryzykować i tracić punkty/pieniądze. Natomiast Jurek zagrał szalenie ryzykowny tenis w postaci serii asów serwisowych i kończących forhendów, przy czym bardzo często skracał piłkę tuż za siatkę, wybijając z rytmu owych ciułaczy punktów. Gracze tego typu dobrze biegają w szerz kortu, ale gorzej do przodu i tyłu.

Jedno państwo, dwa narody

Jest tyle rze­czy, o któ­rych chciał­bym napi­sać. Mógł­bym na przy­kład opo­wie­dzieć o coraz więk­szych szan­sach na roz­wój pol­skiego rol­nic­twa, albo o dal­szych pla­nach doty­czą­cych grun­tow­nych remon­tów oraz inwe­sty­cji w zakre­sie infra­struk­tury dro­go­wej i kole­jo­wej. Mógł­bym też napi­sać o pro­jek­tach, dzięki któ­rym zmie­niamy edu­ka­cję naszych dzieci, przy­bli­ża­jąc ją do zachod­nich stan­dar­dów, jeśli cho­dzi o naj­now­sze tech­no­lo­gie. Dobrze byłoby też podzie­lić się wie­dzą i wymie­nić poglądy na temat waż­nych spraw zwią­za­nych z walką z kry­zy­sem gospo­dar­czym w Euro­pie, który zagraża nie­stety i nam… Jest tyle rze­czy waż­nych, a przede wszyst­kim nam bli­skich, o któ­rych chciał­bym napi­sać, ale nie mogę…Tej szansy nie daje mi Jaro­sław Kaczyński.
Przy­po­mnijmy – w zeszłym tygo­dniu dzien­nik Rzecz­po­spo­lita podał, że we wraku Tupo­lewa, który roz­bił się pod Smo­leń­skiem, zna­le­ziono tro­tyl. Redak­cja już po kilku godzi­nach wyco­fała się z tych stwier­dzeń, ale Jaro­sław Kaczyń­ski zdą­żył w mię­dzy­cza­sie zwo­łać kon­fe­ren­cję pra­sową wypo­wia­da­jąc na niej słowa, które prze­orały życie poli­tyczne w Pol­sce, i któ­rych nie da się już wyco­fać. Stwier­dził, że doszło do mor­der­stwa 96 osób lecą­cych do Smo­leń­ska. Mamy więc mord, a więc muszą być i mordercy!

poniedziałek, 5 listopada 2012

Adria Nostalgia zaprasza na odrobinę szczęścia w miłości

Na nostalgiczny i elegancki koncert nowo wybranych dwudziestu polskich przedwojennych tang, fokstrotów oraz walców, ma zaszczyt zaprosić Państwa ADRIA NOSTALGIA w programie "ODROBINĘ SZCZĘŚCIA W MIŁOŚCI" z udziałem solistki MAJI KĘDZIORY.
 Adria Nostalgia składa się z jedenastu osób; dwojga skrzypiec, dwóch trąbek, klarnetu, akordeonu, wiolonczeli, fortepianu, gitary, kontrabasu i perkusji. Nazwa orkiestry podchodzi od orginalnego lokalu "Adria", który był otwarty w 1929-tym roku na ulicy Moniuszki w Warszawie.  Dancing zorganizowany w podziemiach lokalu, stał się sensacją całego  miasta. W jednym z barów lokalu o nazwie "Złoty Bar" zainstalowano obracający się i unoszący w górę parkiet. Wirujące kryształowe żyrandole oświetlały główną salę, gdzie parkiet zapełniony był tańczącymi parami. Przy dzwiękach muzyki w wykonaniu najwybitniejszych gwiazd przedwojennej polskiej estrady, kina oraz kabaretu,
 m.in. Mieczysława Fogga, Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonównej, bawiła się śmietanka dawnej Warszawy.

niedziela, 4 listopada 2012

Ponowny pochówek prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

Ponowne uroczystości pogrzebowe
 ostatniego prezydenta Polski na
uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego
 3 bm. w Świątyni Opatrzności Bożej
w Warszawie. (PAP/Fot. Jacek Turczyk)
W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Polacy oddawali hołd ostatniemu prezydentowi Polski na uchodźstwie, Ryszardowi Kaczorowskiemu. "Twoje życie to testament dla przyszłych pokoleń" - żegnał prezydenta bp Antoni Dydycz i apelował o dążenie do prawdy.

Bp Dydycz przeprosił zmarłego prezydenta i jego rodzinę "za wcześniejsze bolesne doświadczenia i ostatnie upokorzenia".
"Jesteśmy przekonani, że ideał, który pod Smoleńskiem sięgnął bruku, powinien się odbić i wznieść się wysoko. Sursum corda" - mówił w czasie sobotnich uroczystości bp Dydycz.
"Te dodatkowe dwa i pół roku niepokojów chcemy jak najgłębiej przemyśleć, aby jak najlepiej odczytać i przekazać nowym pokoleniom jako Twój testament" - mówił Antoni Dydycz o czasie, jaki minął od tragicznej śmierci prezydenta w katastrofie smoleńskiej.
Biskup podkreślił, że "w tym testamencie odnajdujemy wszystko to, co było i być powinno najszlachetniejszego w naszym narodzie". "Ten testament uczy nas jednego - że ci, którzy wiernie służyli narodowi, zawsze starali się pamiętać o jego tożsamości, tożsamości zbudowanej na trzech kolumnach, które wyrażają słowa: Bóg, honor i ojczyzna, a treści, które w nich się zawierają, odnajdujemy wyjątkowo czytelnie zapisane w Twoim testamencie, w Twoim życiu" - zaznaczył w mowie pożegnalnej.
"Pełni wdzięczności wciąż postrzegamy Ciebie jako harcerza, żołnierza, przywódcę, męża i ojca, a przede wszystkim jako jednego z najgodniejszych miana Polaka" - dodał bp Dydycz.
"Ponowne uroczystości pogrzebowe nasza rodzina przyjmuje z wielkim smutkiem. Wszyscy byliśmy przekonani, że państwo dopilnuje tej sprawy. To, co się stało, wydaje się niedopuszczalne. Dla nas, a zwłaszcza da cioci Karoliny to wielka rozpacz" - powiedział dziennikarzom po wyjściu ze świątyni krewny zmarłego prezydenta Grzegorz Kaczorowski.

sobota, 3 listopada 2012

USA po katastrofalnym huraganie Sandy



Prezydent Bronisław Komorowski przekazał prezydentowi USA Barackowi Obamie wyrazy współczucia w związku z przejściem huraganu Sandy, który spowodował śmierć co najmniej 82 osób i ogromne zniszczenia.
W depeszy skierowanej do prezydenta Stanów Zjednoczonych Komorowski podkreślił, że jest poruszony wiadomością o licznych ofiarach i ogromie zniszczeń spowodowanych przez huragan Sandy, który uderzył w USA.

piątek, 2 listopada 2012

Polskie groby na sydnejskich cmentarzach

South Head Cementry, Sydney. Fot.Creative Commons
 Kilka miesięcy temu zmarł w Sydney Stanislaw Zarzycki, który ostatnie lata swojego życia poświęcił spisywaniu epitafiów, inskrypcji i napisów z polskich płyt nagrobnych na cmentarzach w Sydney.
Stanisław Zarzycki mieszkał w Domu Polskim w Ashfield, gdzie wiódł żywot samotnika. Do jego nielicznych serdecznych znajomych należała Bogumiłła Żongołłowicz, dokumentalistka życia Polonii w Australii. Pewnego razu wspólnie wybrali się na Pinegrove Cemetery. W tym niecodziennym spacerze towarzyszył im Mieczysław Swat, znany działacz polonijny z Sydney.



Oto nagranie Bogumiły Żongołłowicz, które przedstawione zostało wczoraj w polskiej audycji Radia SBS:

Minął pierwszy miesiąc rowerowej wyprawy po Australii

Minął pierwszy miesiąc  niezwykłej wyprawy rowerowej Joachima Czerniaka w pogoni za zdrowiem, jego ojca Roberta oraz Eweliny i Bartka. Na ich licznikach już prawie 1800 przejechanych kilometrów.  Aby uniknąć największych upałów wstawali nawet o 3:30 nad ranem. Poważnym problemem były pękające co chwilę dętki.  W końcu dotarli do pierwszego  miasta - nieoficjalnej stolicy Outbacku -  Mount Isa. Zobaczcie jak minął im ten czas  (VIDEO):



Bumerang Polski jest patronem medialnym wyprawy. Zobacz poprzednie wiadomości: Joachim Trip  .
Oficjalna strona wyprawy: joachim.allforplanet.pl

Zjazd Okręgu ZHP Australia na Bielanach


Na podsydnejskich  Bielanach nad rzeką Colo odbył się w miniony weekend Zjazd Okręgu ZHP - Australia. Obecnych było około 35 instruktorek i instruktorów z całej Australii. Przeprowadzone  zostały  roczne wybory władz harcerskich.

- Dyskutowalismy nad sprawami harcerskimi jak polepszyć naszą pracę harcerską. Np. na obóz harcerski do  Sydney, który odbędzie się w styczniu przyszłego roku, Hufiec z Sydney zaprosił  młodzież harcerską z Melbourne i z Brisbane  - informuje nas harcmistrzyni Marysia Nowak.
kb/BumerangMedia





czwartek, 1 listopada 2012

Rytuały pomagają oswoić śmierć

Wszystkich Świętych. Cmentarz w Boronowie. Fot.Wikipedia
Dawniej wierzono, że dusze podczas świąt zmarłych garną się do domu, dlatego w oknie stawiano lampę, a przy piecu stołek; dzięki obyczajom, rytuałom oswajamy śmierć, która staje się mniej straszna - powiedział PAP socjolog religii, etnograf Andrzej Datko.


PAP: Wyjaśnijmy nieścisłość, w listopadzie obchodzimy dzień Wszystkich Świętych czy święto zmarłych?
A.D.: Mamy dwa święta. Wszystkich Świętych obchodzone 1 listopada i obchodzone 2 listopada wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, czyli Dzień Zaduszny. Powszechnie tych nazw używa się zamiennie, ale są to różne święta. Wynika to z podstawowego rozróżnienia - istnienia trzech kościołów: walczącego, czyli nas, żyjących na ziemi; tryumfującego, czyli tych, którzy w chwale przebywają w niebie i cierpiącego, czyli dusz zmarłych w czyśćcu.
Obecnie są to dwa dni, jednak dawniej cykl świąt zmarłych zaczynał się pod koniec października i trwał przez cały grudzień aż do obecnej daty Bożego Narodzenia. Gdy przyjrzymy się liturgii katolickiej, jesień jest czasem poświęconym sprawom eschatologicznym, ostatecznym - wszystko to powinno wprawiać duszę chrześcijańską w drżenie, by dążyła do poprawy.

Cele i prawdy czyli trotylowa bomba polityczna

Dziś (31.10), dzień po publikacji materiału redaktora Cezarego Gmyza w „Rzeczpospolitej” o odnalezieniu na pokładzie wraku Tu 154M, który dalej stroi na smoleńskim lotnisku, stawiane jest kilka pytań. Nie dotyczą one wątłych przesłanek i dowodów, że odnaleziono na nim ślady – ponoć obszerne – trotylu i nitrogliceryny, lecz tego, jakie były jego prawdziwe motywy. Bo że jakieś były, tak sądzi wielu komentatorów, poza, co oczywiste, autorem tego materiału, który ponoć opierał się o wiarygodne ekspertyzy – ale tylko do wczesnych godzin popołudniowych.
Jedno tłumaczenie jest takie, że chodziło o „rozhuśtanie” polskiej sceny politycznej. To się udało znakomicie. Jeden krótki tekst, bez konkretów, za to z gorącymi deklaracjami autora, spowodował szeroki rezonans mediów i polityków. Pojawiają się komentarze i ich dementi, konferencje prasowe polityków – ta ze strony Prawa i Sprawiedliwości nie tylko przygotowana doskonale, ale także brzmiąca jako zapowiedź dalszych działań i otwartych oskarżeń zbrodni. Wszystko w „chmurze” sensacji i zapowiedzi eskalacji. Do czasu, kiedy naczelny „Rzeczpospolitej”, Tomasz Wróblewski, trzeźwieje i zaczyna rozumieć, że bomba odpalona w jego gazecie ma krótką spłonkę, jeszcze mniej trotylu, za to śmierdzącą klasę dziennikarską i polityczną.