polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił szeroko zakrojone plany uchylenia ostatecznych działań wykonawczych ustępującego prezydenta Joe Bidena. Przemawiając w niedzielę do tłumu na wiecu w Waszyngtonie, Trump powtórzył swoje kluczowe obietnice z kampanii reelekcyjnej, przyrzekając po raz kolejny rozpocząć masową rozprawę z nielegalną imigracją w USA, zatrzymać konflikt na Ukrainie i "zapobiec III wojnie światowej". "Każde radykalne, głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena zostanie uchylone w ciągu kilku godzin od złożenia przeze mnie przysięgi prezydenckiej" – stwierdził Trump.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

środa, 28 listopada 2012

30 dni do rozpoczęcia festiwalu PolArt 2012 w Perth

Dokładnie za miesiąc, 28 grudnia w  stolicy  Zachodniej Australii, Perth rozpocznie się Festiwal PolArt 2012.
 PolArt, festiwal sztuk wizualnych i scenicznych, celebruje polską kulturę w Australii już od ponad 35 lat. W tym roku Perth po raz pierwszy będzie gospodarzem tej osmiodniowej imprezy kulturalnej! To wielkie wydarzenie promuje polskie osiągnięcia kulturalne i artystyczne poprzez teatr, taniec muzykę, sztuki wizualne, literature i film. A co zobaczymy i uslyszymy?

 
Oto program, który przesłali nam organizatorzy Festiwalu: 
 

MUZYKA I TANIEC

 Recital na fortepian w wykonaniu Dr Anny KijanowskiejCzwartek, 3 stycznia, Hackett Hall WA Muzeum.

 Urodzona w Polsce Dr Kijanowska zdobyła międzynarodową sławę jako muzyk grający w orkiestrze oraz solistka. Oddana promotorka twórczości Karola Szymanowskiego, jej interpretacje Mazurków (DUX, 2005) cieszą się dużym uznaniem.

 Kijanowska rozpoczęła edukację muzyczną w Polsce w wieku 7 lat a swój pierwszy koncert zagrała mając 8 lat. W 1992 r. została przyjęta na Akademię Muzyczą im K. Szymanowskiego, gdzie studiowała pod opieką prof. Józefa Stompel. Posiada tytuł doktora i magistra fortepianu z Manhattan School of Music w Nowym Jorku.

Na koncercie Kijanowska zagra utwory Szymanowskiego, Paderewskiego oraz znakomitego polskiego kompozytora i wirtuoza, Fryderyka Chopina.

 
Okna Krakowa, kompozycja muzyczna Jana Pawła II – 4 stycznia, 18.00, Klub Generała Sikorskiego, Bellevue
To podróż Karola Wojtyły, który obserwował świat przez okna Krakowa – w piwnicy na Tynieckiej, gdzie osiadł ze swoim ojcem po przeprowadce z Wadowic, a potem na Franciszkańskiej, która stała się jego oknem do wieczności.


Kolory i Cienie Fryderyka Chopina – 4 stycznia, 20.30, Klub Generała Sikorskiego, Bellevue
Spektakl muzyczny oparty na życiu pianisty Fryderyka Chopina. Dowiedz się więcej o jego miłości do fortepianu, rodziny, ojczyzny i kobiet. Scena przeistoczy się w dziewiętnastowieczny salon, gdzie renomowany pianista Krzysztof Małek zaperezentuje niektóre utwory Chopina.

PolArt 2012 zaprezentuje 3 koncerty tańca folklorystycznego, które odbędą się w Perth Concert Hall. Każdy koncert przedstawia taniec z innego regionu Polski.  Żaden koncert nie będzie taki sam i każdy zakończy się spektakularnym finałem z udziałem 200 tancerzy.

Grupy taneczne biorące udział w koncertach to między innymi: Kukułeczka z Perth, Polonez oraz Lowicz Polish Vocal- Dance Ensemble z Melbourne, Syrenka z Sydney, z Adelajdy Tatry a z Nowej Zelandii The Lublin Dance Company.

Skarby Polskiej Kultury – Perth Concert Hall, 29 grudzień, 19.30

Klejnoty Polskiego Folkloru  - Perth Concert Hall, 2 styczeń, 19.30

Kalejdoskop Polskich Pieśni i Tańca – Perth Concert Hall, 4 styczeń, 19.30

Bilety na spektakle dostępne są poprzez Ticketek, a także na www.polart2012.com.au
 

CEREMONIA OTWARCIA I TEATR

 Ceremonia Otwarcia Festiwalu PolArt – 28 grudzień, 17.30, Perth Cultural Centre

Na oficjalnym otwarciu będzie można zobaczyć nieodpłatnie przedstawienia polskiego teatru, muzyki i tańca, a na zakończenie popularny polski film, wyświetlany na telebimie.

 

Festyn PolArtu – niedziela, 30 grudzień, od 10.00, Perth Cultural Centre
Całodniowy, nieodpłatny Festyn. Perth Cultural Centre na ten dzień przeistoczy się w polskie targi, czyli stoiska z polską kuchnią, napojami, a także pamiątkami. Program dla dzieci będzie obejmował przedstawienia i naukę tańca folklorystycznego, czytanie bajek. Pojawi się także Smok Wawelski!

 

TEATR

Przedstawienia teatralne będą odbywały się w Studio Underground w State Theatre Centre of Western Australia.

Grupa teatralna Fantazja: KLUB KOBIET PORZUCONYCH – 28 grudzień,  20.00

Komedia o przyjaciółkach, które wspierają się wzajemnie w kryzysie – polska wersja Seksu w wielkim mieście. Sztuka przedstawia niezwykłą przyjaźń czterech dojrzałych kobiet, które dzielą się swoimi przemyśleniami, radościami, opowiadają o swoich romansach i innych życiowych dramatach. Spektakl w języku polskim z angielskimi napisami.

Grupa teatralna Ottoway Theatrical Ensemble: OSTRY DYŻUR – 30 grudzień, 20.00

Historia tego spektaklu rozgrywa się w szpitalu w 1954 r. Opowiada o ludziach, którzy służyli w AK, o tym jak trudno im było po wojnie wrócić do normalnego życia i o prześladowaniach, jakich doświadczyli ze strony komunistów. Spektakl w języku polskim bez angielskich napisów.

Grupa teatralna Scena ’98: DZIADY – 3 styczeń, 20.00

Dziady Adama Mickiewicza to jeden z najwybitniejszych polskich dramatów romantycznych  ostatnich czasów. Przedstawia historię protagonisty Konrada, romantycznego poety, który zostaje uwięziony przez Rosjan, okupujących ówcześnie Polskę. Poprzez to dzieło Mickiewicz chciał przywrócić nadzieję na niepodległą Polskę, pokazał również obraz polskiego społeczeństwa w tych trudnych dla nas czasach. Spektakl w języku polskim z angielskimi napisami.

Grupa teatralna Vis a Vis: FUNCTION AT THE BUTELCZNSCY – 5 styczeń, 18.00

Oparty na podstawie Kabaretu Starszych Panów, miażdżący hit polskiej telewizji w latach sześćdziesiątych, nadal pozostaje ikoną polskiej sceny kabaretowej. Pełen eleganckiego humoru, dowcipu i sarkazmu uchwycił obraz polskiego społeczeństwa lat 50. i 60. Spektakl w języku polskim z angielskimi napisami.

SZTUKI WIZUALNE I LITERATURA

PolArt 2012 przedstawia dzieła artystów, rzeźbiarzy i fotografów na wystawie zorganizowanej w WA Museum Hackett Hall. Wystawa będzie trwała 2 tygodnie i zacznie się 29 grudnia. Wstęp wolny.

Na wystawie znajdą się prace następujących artystów:

Aldona Kmiec, Krys Kos, Voytek Kozlowski, Doloris Mazur, Lucja Ray, Greg Ratajczak, Jolanta Szymczyk, Marzena Topka, Violetta Wilk and Bozena Wiszniewski.

 
Urodzona w Australii Polka, podróżniczka, fotograf I pisarka Basia Meder weźmie udział zarówno w projkcie sztuk wizualnych jak i literackim. W 2001 r. jej osiągnięcia i poświęcenie dla sztuki fotografii zostały uznane i nagrodzone przez Canberra Critics Circle. W kwietniu 2011 jej książka Granny Backpacker in Africa wygrała nagrodę Książki Podróżniczej 2010 r. przyznawaną przez National Geographic.

 
Ela Chylewska z Sydney jest poetką, dziennikarką, artystką. Wydała dwa tomiki poezji. Pisze również scenariusze i adaptacje sceniczne dla grupy teatralnej Fantazja. Można ją także usłyszeć w radiu SBS.

 
Anna Habryn z Perth opublikowała scenariusz filmowy, dramat oraz sztukę radiową o P E Strzeleckim. Jest fundatorką Mt Kościuszko Inc., organizacji promującej świadomość wkładu Polaków w historię Australii.

 
Dr Bogumilla Zongollowicz poetka i pisarka. Obecnie mieszka w Melbourne. Opublikowała kilkanaście tomików poezji, a także wydała książki: Antipodes Writer, biografię Andrew Chciuka oraz The Merry Kookaburra.

 
Marcel Weyland (OAM) architect i prawnik, mieszka w Sydney. Po II wojnie światowej wraz z rodziną uciekł ze Wschodu i osiadł w Australii. Przetłumaczył na angielski polską epopeję narodową: Pana Tadeusza  Adama Mickiewicza, opublikował Echoes-Poems of the Holocaust, a także dwujęzyczną antologię Slowo/The Word: 200 lat poezji polskiej/200 Years of Polish Poetry. W tym roku lansuje tomik What I Read to the Dead,  który jest zbiorem wierszy Władysława Szlengela. Został uhonorowany Orderem Zasługi RP.

 
Magdalena Wollejko jest znaną polską aktorką, która odnosi sukcesy w pisaniu sztuk teatralnych. Jej komedia Klub hipochondrykow sprzedaje się i jest wystawiana już od 10 lat, wkrótce być może na jej podstawie powstanie film. Magda opublikwała również zbiór swoich sztuk teatralnych.

 
Więcej informacji na temat Festiwalu PolArt 2012: www.polart2012.com.au

 
Rzecznik prasowy:
Lynne Burford Publicity
Tel:  08 9355 1455 lub 041 792 1038
Email: [email protected]

Bumerang Polski jest patronem medialnym Festiwalu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy