polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

środa, 10 października 2012

Wystawa w Melbourne: "Fragmenty pamięci Sybiraków"

Helena Evert - prezes MAPA
9 września 2012 r. Fundacja Kresy-Syberia otworzyła wystawę: „Fragmenty pamięci Sybiraków” , w siedzibie Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej: I p., Millenium House, 296 Nicholscon Stret, Footscray (Melbourne), która będzie czynna do 30 grudnia 2012 r., w każdą niedzielę w godz. 13.00-15.00 .

Można tu obejrzeć np. cały majątek tułacza polskiego – mundurek harcerski z krzyżem (z Indii), hełm, książki i starą walizkę oraz radio... stolik emigranta z obozu pracowników na Tasmanii. Można wysłuchać wspomnienia, obejrzeć film o Sybirakach, zdjęcia... odczuć świat, który minął.
Część oficjalna odbyła się w sali Domu Polskiego „Dom Millenium”, zgromadziło się ok. 80 osób, wśród których byli liczni przedstawiciele różnych organizacji polonijnych, australijskich, etnicznych i przedstawiciele lokalnych władz miasta.

Krótkie przemówienia wygłosili: Lucyna Artymiuk – kurator wystawy; Helena Evert – prezes Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej; Zofia Skarbek – prezes Związku Sybiraków,Vic.; Stefan Wiśniowski – założyciel i prezes Fundacji Kresy-Syberia.
Po części wstępnej nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy, a wstęgę przecięła Wiesława Paszkiewicz, w towarzystwie swego syna – Aleksandra i wnuczki – Moniki. Trzy generacje połączone wspólną historią i przeżyciami.


widok publiczności w sali

Zofia Skarbek - prezes Związku Sybiraków w Wiktorii




Stefan Wiśniowski -  prezes fundacji Kresy-Syberia
Krzysztof Łańcucki, prezes Fedracji Polskich Organizacji

***

Kresy-Syberia i Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej różnie działają, ale służą jednemu celowi, którym jest utrwalanie przeszłości.
„Naród, który nie szanuje przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Lucyna Artymiuk (kurator wystawy) - opracowała i wydała piękną ulotkę „Fragments of Sibirak Memory”, w której nakreśliła historię i działalność Fundacji Kresy-Syberia oraz Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej – oto fragmenty:

FUNDACJA KRESY-SYBERIA została stworzona by zbadać pamięć i uhonorować polskich obywateli II Wojny Światowej, którzy walczyli o wolność i przetrwanie pod okupacją wroga i na wygnaniu. Szczególnie biorąc pod uwagę Wschodnią Polskę – Kresy Wschodnie. Fundacja została założona przez Stefana Wiśniowskiego, w Sydney w 2001 r. jako internetowo-mailowa grupa dyskusyjna - jest on synem sybiraka. Kresy-Syberia została uznana oficjalnie jako Fundacja w 2008 r. Główne biuro znajduje się w Warszawie i działa na całym świecie, w Australii jest zarejestrowana jako służba charytatywna.
Światowe członkostwo tej grupy wynosi ponad 1000 osób, są tam ci którzy przeżyli Syberię, ich dzieci jak i znawcy polskiej historii, pisarze i archiwiści. Grupa ta jest wieloetniczna i niejednorodna religijnie – odzwierciedlająca przedwojenną Polskę multikulturową.
Kresy-Syberia wystartowała z Muzeum Virtualnym 17 września 2009 r. - równoległe obchody miały miejsce w Sydney, Warszawie, Londynie i Toronto, w 70 rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę 17 września 1939 r.
Głównym celem Fundacji Kresy-Syberia Muzeum Virtualne jest nie tylko zebranie kolekcji naukowych poszczególnych grup, ale również włączyć kolekcje prac naukowych wielu indywidualnych historyków, aktywnych instytutów badań i archiwów na całym świecie. Myślą naszą jest, aby dzieło to stało się bazą do rozwinięcia programów edukacyjnych.
Virtualne Muzeum jest partnerem z: Hoover Institution at Stanford, USA; the Pilsudski Institute of New York; the Polish Army Museum in Warsaw; the Polish Institute and Sikorsky Museum in London; the Memorial Society in Moscow and organisations such as: the Association on Bordeland Setlers, the Polish Combatatnts Association and the Związek Sybiraków in Wroclaw, Poland.
Kontakt: www.kresy-siberia.org/.

MUZEUM I ARCHIWUM POLONII AUSTRALIJSKIEJ rozpoczęło swą działalność w 1991 r. z inicjatywy wielu osób, które uważały za ważne zbieranie i zachowanie materiałów historycznych, które odzwierciedlały życie osób indywidualnych i społeczeństwa polskiego wśród emigrantów zamieszkałych w Australii. Organizacja oficjalnie zaistniała w 1992 r., a jej celem jest:
- zbieranie i zachowanie dokumentów, medali i różnych cennych pamiątek, fotografii, materiałów o wartości historycznej w środowisku polskim i australijskim;
- udostępnianie materiałów osobom zainteresowanym archiwaliami w celach badawczo-historycznych, urządzanie wystaw itp.;
- współpraca z organizacjami o wspólnych zainteresowaniach;
- wydawanie materiałów pomocniczych i książek o historii i doświadczeniach polskich emigrantów w Australii.
- zdobywanie wsparcia finansowego od różnych organizacji, placówek rządowych i osób prywatnych.
Kontakt:

Opr. Bogusław Kot
Zdjęcia: Ania Zamecznik, Bogumiła Żongołłowicz, Lucyna Artymiuk
 (PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy