polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 17 października 2012

Piękny gest Józefa Drewniaka dla polonijnych szkół

Józef Drewniak, Halina Prociuk i Jacek Trinder.
 Fot. K.Bajkowski
 Urodził się 88 lat temu w Wadowicach, mieście papieskim -  rodzinnym mieście  Karola Wojtyły. Krytycy muzyczni mówi o nim: „Eminent Polish baritone, with voice of Tito Gobbi  and Orson Werlles”. Występował u boku  Luciano Pavarrotiego i  Joan Sutherland. Brał udział w 32 filmach fabularnych i dokumentalnych produkcji amerykańskiej i australijskiej. Śpiewał w operze, operetce, komedii muzycznej, radiu i telewizji w Australii i Nowej Zelandii. Stworzył pierwszy polonijny program radiowy w Sydney – w radiu 2EA – przekształconym później w państwowe SBS. W 1960 nagrał płytę, z polskimi kolędami, której 5 000 egzemplarzy rozdał  wśród młodzieży z polonijnych szkól w calej Australii. Później  był wiceprzewodniczący the Australia Poland Buisness Council Inc. na Nową Południową Walię. Był założycielem i dyrektorem Australijsko-Polskiej Fundacji Kulturalnej w Sydney . Poza tym jest  wielkim społecznikiem, inicjatorem licznych akcji charytatywnych na rzecz ludzi starych i chorych.

 Ten opis do nikogo innego nie może przystawać, jak tylko do jednej, jedynej wyjątkowej osobowości członka społeczności Polonii australijskiej  - redaktora Józefa Drewniaka. Ten b. żołnierz II Korpusu gen. Andersa dawał i daje wciąż  swą postawą i zaangażowaniem wyraz swej polskości i dumy bycia Polakiem.




Józef Drewniak

 W ubiegly piątek  rozdał kolejne płyty ze swoimi nagraniami. Tym razem CD pt. „Pieśni i wiersze ojczyste” . Płyty zostały przekazane na uroczystym spotkaniu poetycko- muzycznym w konsulacie RP w Sydney  kierownikom i nauczycielom polonijnych  szkół. Spotkanie zostało zorganizowane przez Konsulat i Komisję Oświatową Polonii Australijskiej.

Niezwykły  wieczorek uświetnili polonijni artyści: Konstancja Kotowska, Marta Kieć-Gubała i  Andrzej Świtakowski. W  nastrojowy sposób zaprezentowali  chwytających za serce każdego Polaka wiązankę utworów Moniuszki Ogińskiego i Chopina oraz  patiotyczne wiersze Słowackiego i Baczyńskiego. Pan Józef , z iskrzacymi się w oczach łzami powiedział z pamięci tekst Feliksa Konarskiego "Polskie dziecko” . Powiedział tak, jakby tekst  jakby był stworzony wczoraj ,  właśnie specjalnie na ten wieczór.  Wiersz ten jest również nagrany na płycie przez pana Józefa,  a głos chłopca użycza w nim  12-letni Jacek Trinder, który był równiez obecny na piątkowym spotkaniu. Płyta ta, to niemal archiwum polskości. Oprócz pieśni jak ‘Karpacka brygada” ,„Polesia Czar”, „Matczyne ręce” czy „Czerwone maki na Monte Cassino”, wiersze w aksamitnej interpretacji Haliny Drohockiej - polskiej aktorki teatralnej, która w 1984 roku odwiedziła Sydney i dokonała nagrań . W jej wykonaniu na płycie znalazły sie m.in. utwory Juliusza Słowackiego „ Smutno mi Boże”, Cypriana Norwida „Do kraju tego” czy Kamila Baczyńskiego” Elegia o polskim chłopcu”.  
„Pieśni i wiersze ojczyste” to ważne nagrania dla polskich szkół. Bo dla kreatywnej współczenej młodziezy te pewnie dla niej zdające się „starocie” mogą stać się w pewnym momencie inspiracją do stworzenia np. zupełnie nowych polskich klimatów  - czemu nie – w odlotowej hip-hopowej  nucie.

Wielki gest pana Józefa Drewniaka z pewnościa zaowocuje.

Tekst , zdjęcia i wideo: Krzysztof Bajkowski


Po rozdaniu CDs nauczycielom polonijnym. Od lewej: Bronisław Łacek, Barbara Potaczała, Gosia Vella, Iwona Pruszyńska, Barbara Magolan, Elżbieta Tatara, Jozef Drewniak, Halina Prociuk, Daniel Gromann, Elżbieta Cesarska, Konstancja Kotowska, Marysia Nowak, Małgorzata Caputa

 
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy