polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

środa, 31 października 2012

45 lat Klubu Polskiego w Ashfield


Aurelia Stanislawczyk i Dariusz Paczyński poprowadzili jubileuszowy
bankiet 45-lecia Klubu Polskiego w Ashfield. Fot.B.Filip
45 LAT MINĘŁO...
Pod takim właśnie hasłem upłynął w Klubie Polskim w Ashfield (Sydney) weekend 20 – 21 października. W Sali Lustrzanej umieszczono wystawę fotograficzną, obrazującą różnoraką działalność Klubu w ciągu ponad czterech dziesięcioleci istnienia tej cennej dla naszej społeczności placówki. W Sali Dużej natomiast przygotowano Jubileuszowy Bankiet.
Jubileusze stają się zwykle okazją aby sięgnąć wstecz. Podobnie i teraz postarajmy się przypomnieć chociaż pokrótce kilka najważniejszych faktów z historii Klubu.

 Chociaż oficjalne otwarcie Klubu Polskiego w Ashfield nastąpiło 21 maja 1967 roku, jednak przygotowania do tego niezwykle ważnego momentu zaczęły się o wiele wcześniej.
Najpierw, to znaczy w latach 50. założono Spółdzielnię (późniejszą Fundację) Polską, która zakupiła w Ashfield posesję przy Liverpool Rd z ogrodem sięgającym aż do Norton St. W pięknym, zabytkowym budynku powstał Dom Polski, który stał się centrum życia społecznego i kulturalnego powojennych polskich emigrantów. Tam odbywały się zebrania organizacji, spotkania towarzyskie, działała wspaniała polska kuchnia, organizowane były potańcówki dla młodzieży. Zlokalizowana była tam również Polska Szkoła i biblioteka.
Niestety, ale Dom Polski miał prawne ograniczenia co do swojej działalności rozrywkowej. Nie mógł na przykład uzyskać licencji na sprzedaż alkoholu.
Wtenczas zrodziła się myśl wybudowania Klubu. Prężnie wówczas działające Organizacje Kombatanckie zebrały 200 osób – potencjalnych członków przyszłego Klubu Polskiego. Dawało im to prawną podstawę zawiązania Komitetu Budowy Klubu. Fundacja Polska za symboliczną sumę jednego funta odstąpiła na ten cel połowę swojej posesji od strony Norton St. Rozpisane zostały obligacje pożyczkowe. Zaangażowanie całego społeczeństwa przyniosło rezultaty i tak doszło do oficjalnego otwarcia Klubu.
Długa byłaby lista wymieniania wszystkich osób, które czynnie zaangażowły się w działalność Klubu. Jeszcze dłużej trzeba byłoby wymieniać imprezy, które odbywały się w tym Klubie. Jedno jest pewne, Klub prosperował doskonale. Spłacono wszystkie pożyczki i zebrano wystarczające fundusze na dobudowanie obszernej sali widowiskowej (rok 1979).
Nadeszły lata 80., okres drugiej wzmożonej fali emigracji polskiej do Australii, był to także okres wspaniałej działalności Klubu. Słynne na całą sydnejską metropolię dyskoteki przyciągały w każdy weekend setki młodych ludzi – nie tylko Polaków, przynosząc Klubowi znaczny dochód.
Kiedy nadarzyła się okazja kupna sąsiadującej posesji, w której mieścił się Klub Biznesmenów, skorzystano z oferty. I tak w 1984 r. Klub Polski powiększył swoje terytorium o budynek przy 75 Norton St. Parter zajęły restauracja, bar oraz obszerna sala rekreacyjna. Na piętrze znalazły dla siebie miejsce eksponaty Muzeum Wojska Polskiego. Aż do pożaru, który niestety strawił tę część Klubu w roku 2003.
W czasie Olimpiady Sydney 2000, Klub Polski w Ashfield pełnił funkcję Ośrodka Informacji i Promocji Polskiej Kultury. Tutaj odbywały się imprezy kulturalne towarzyszące Olimpiadzie a także spotkania z medalistami, uczestnikami Olimpiady i kibicami z całego świata.
Podczas jubileuszowego bankietu 20 października br.
Podczas 45 lat działalności, Klub Polski w Ashfield odwiedziło wiele tak polskich, jak i australijskich znakomitych osobistości ze świata polityki, kultury a także religii. Gościem Klubu w roku 1973 był nasz wielki Polak, kardynał Karol Wojtyła, obecnie bł. Jan Paweł II.
Klub Polski w Ashfield jest domem dla najstarszego sydnejskiego zespołu folklorystycznego – „Syrenka”. Tutaj od ponad 40 lat odbywają się cotygodniowe próby „Syrenki”. Tutaj od wielu lat organizowane są doroczne bale polskich maturzystów. Klub Polski jest również miejscem, gdzie już po raz piąty w tym roku popisywali się młodzi polscy muzycy w sponsorowanym przez Radę Naczelną Konkursie Muzycznym im Ewy Malewicz.
Aktualnie Klub Polski w Ashfield liczy ponad 500 członków. Na sobotę, 21 października, dostojny Jubilat przybrał odświętny wygląd. Piękne dekoracje, bukiety kwiatów, wytwornie nakryte stoły. Przy wejściu gości witali dyrektorzy Klubu, podprowadzając każdą osobę do zarezerwowanych przy stolikach miejsc.
Bankiet rozpoczął się punktualnie o godz. 19.00. „ Z wielką przyjemnością będziemy państwu towarzyszyć w dzisiejszym jubileuszu 45-lecia istnienia Klubu Polskiego w Ashfield tej niewielkiej, ale niezwykle prężnej wysepki polskości w wielokulturowej dzielnicy Sydney”. Tymi słowami Dariusz Paczyński rozpoczął oficjalną część uroczystości, przedstawiając Aurelię Stanisławczyk, z którą wspólnie miał poprowadzić Jubileuszowy Bankiet.
Imprezę rozpoczęto odśpiewaniem hymnów – polskiego i australijskiego. Nasępnie powitani zostali honorowi goście, wśród których byli:
  • Konsul Generalny RP – Daniel Gromann
  • Duszpasterz Polskiego Ośrodka w Ashfield, Maroubra i Kirribilli – ks. Artur Botur T.CHr.
  • Mayor Ashfield – Maurice Monsur z Małżonką
  • Radny Parlamentu NSW – Charles Casuscelli z Małżonką
  • Prezes Federacji Szkół Etnicznych – Albert Vella z Małżonką
  • Koordynator Polskiego Programu Radia SBS – Anna Sadurska
  • Obecna Prezes Klubu Polskiego – Bogusława Mokrzycka
  • Prezesi wielu polskich organizacji
  • Zasłużeni działacze Klubu
... Witamy także fundatorów Klubu oraz wszystkich zasłużonych działaczy, którzy swoją pracą a także popieraniem różnych form działalności ten Klub tworzyli i w dalszym ciągu go tworzą.” – powiedział Dariusz Paczyński na zakończenie ceremonii powitania uczestników Jubileuszowego Bankietu.
 
Prezez Klubu, Bogusława Mokrzycka
Pani Prezes Klubu, Bogusława Mokrzycka, wygłosiła swoje krótkie, ale jak zwykle serdeczne orędzie, biegle w obydwu językach – po polsku i po angielsku.
Kiedy sięgam pamięcią wstecz, do lat moich studiów – powiedziała Pani Bogusia – wracają wspomnienia związane z Klubem Polskim w Ashfield. Niezapomniane wieczorki taneczne, słynne dyskoteki przyciągające rzesze młodych ludzi, nie tylko Polaków – z jaką dumą mówiliśmy wtenczas, że to jest NASZ KLUB! [...] Klub Polski, podobnie jak i wiele innych instytucji przechodzi okresy wzlotów i stagnacji – kontynuowała Pani Prezes – Ostatnie lata nie należą do łatwych. Borykamy się z trudnościami finansowymi. Podejmujemy więc różnorakie działania aby Klub stał się atrakcyjny zarówno dla Polaków jak też i innych narodowości. Zwiększona frekwencja dopomoże nam w utrzymaniu płynności finansowej Klubu. Klub Polski musi istnieć! Zajmuje on szczególne miejsce w sercach Polaków zarówno tej najstarszej generacji, jak też i dzieci oraz młodzieży. Życzę nam wszystkim, aby ten nasz Klub prosperował, aby się rozwijał. Abyśmy się spotkali w jeszcze liczniejszym gronie za pięć lat, na uroczystościach Złotego Jubileuszu Naszego Polskiego Klubu w Ashfield.”

Wystąpienie Pani Bogusi spotkało się z zasłużonym aplauzem zgromadzonych gości.
Potem gratulacje i życzenia dla Klubu Polskiego złożył Konsul Generalny RP, pan Daniel Gromann, a także inni honorowi goście. Wszyscy gratulowali polskiej społeczności posiadania tak cennego obiektu kulturalno - rozrywkowego w centralnej dzielnicy Metropolii Sydnejskiej. Wszyscy składali nam życzenia pomyślności na przyszłość.
Gra Paulina Paździor
Podano wystawną kolację. O to by była ona rzeczywiście Jubileuszowa, zadbał nowy restaurator – pan Jacek Gnych. Przystawki, zupa (cudo!) danie główne oraz ciastko tortowe na deser. Wszystko apetyczne, wykwintnie podane.
W części artystycznej folklor przeplatał się z klasyką. Do fortepianu zasiadł nasz wirtuoz – Krzysztof Małek. Usłyszeliśmy w jego wykonaniu utwory Fryderyka Chopina (Polonez i Nokturn). Również Paulinka Paździor – uczestniczka tegorocznego Konkursu Muzycznego im. Ewy Malewicz zagrała jeden z Walców Chopina. Najstarsza grupa Syrenki wystąpiła z trzema zupełnie nowymi tańcami, opracowanymi przez utalentowaną choreograf, Iwonę Kower. Najpierw były to Tańce Warmińskie, potem Tańce Spiskie i na końcu Tańce Biłgorajskie. Każdy z tańców w innych strojach. Każdy z innymi przyśpiewkami. Łączyło je wszystkie jedno – niezaprzeczalna uroda, zręczność, rytm i lekkość wykonawców. Odnosiło się wrażenie, że jest to prostu wspaniała, autentyczna zabawa. Brawo! Brawo i jeszcze raz brawo dla Syrenki!
W końcu i tancerze Syrenki mogli zasiąść do stołów. Od tej pory sceną zawładnął duet „Karamba”. Popłynęły utwory muzyczne tak różnorodne, jak różnorodni byli uczestnicy Bankietu Jubileuszowego. Od melodii najstarszych, znanych i ciągle lubianych aż po rytmy zupełnie nowoczesne, wpadające w ucho szczególnie młodszej generacji.


Gra Krzysztof Małek

Uroczystości Jubileuszowe kontynuowane były w niedzielę po południu. To z myślą o tych członkach naszej społeczności, którzy wieczory wolą spędzać w domu. Dariusz Paczyński poprowadził całą niedzielną imprezę równie ciekawie, jak robił to w sobotę. Tak samo wykwintny podano posiłek. Na ekranie pokazane były pamiątkowe fotografie z działalności Klubu. Wiele osób rozpoznawało siebie i swoich dawnych przyjaciół, z nostalgią wspominając minione lata.

Niezwykle pomysłowym jubileuszowym upominkiem stał się niewielki, ciekawie zaprojektowany breloczek do kluczy. Na prostokątnym srebrzystym tle biało-czerwona mapa Polski wkomponowana została w znacznie większe kontury Australii. U góry napis: 45 Polish Club Ashfield. Napis u dołu: Australia. Na odwrocie numer członkowski właściciela breloczka. Breloczek może otrzymać każdy, kto ureguluje w Klubie składki członkowskie na 2012 / 2013 rok.
Pozostaje nam wszystkim zrozumieć podstawowe stwierdzenie, że Klub Polski, to nasze wspólne dobro. Musimy o ten Klub dbać. Każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za dalsze istnienie i rozwój Klubu. Wybrany przez nas Zarząd Klubu otwarty jest na wszelkie propozycje i pomysły. Popierajmy organizowane w Klubie imprezy kulturalne i rozrywkowe. Przyjdźmy sami. Przyprowadźmy przyjaciół i znajomych.

Marianna Łacek
Zdjęcia: Bogumiła Filip


Zespól "Syrenka" wystąpił z nowymi tańcami: warmińskimi, spiskimi i biłgorajskimi
 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • Czy historia właśnie zatoczyła koło?
     Czy historia właśnie zatoczyła koło? Czy jesteśmy świadkami politycznych ruchów, które mogą zmienić układ sił na świecie? Amerykański Wiceprezydent JD Vance chce zwrotu pieniędzy od Ukrainy! Donald Trump zapowiada odzyskanie Kanału Panamskiego, sugerując, że Grenlandia pewnie i tak stanie się częścią USA, a jego ekipa ma jasny cel – doprowadzić Ukrainę do stołu negocjacyjnego. Ale czy to rzeczywiście droga do pokoju, czy raczej początek nowej geopolitycznej gry?Czy Stany Zjednoczone wracają do strategii twardej ręki? Czy Trump faktycznie zamierza przejąć strategiczne punkty na mapie świata wyprzedzając Rosję i Chiny? A może to tylko polityczna iluzja, która ma odwrócić uwagę od innych wydarzeń?Przed Wami materiał pełen kontrowersji,...
    MAR-06 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kulisy rozmowy z Zełenskim w Białym Domu
     Biały Dom ogłosił w poniedziałek, że zawiesił wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy — w tym tą będącą w drodze do kraju i w magazynach w Polsce —  "by upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania" konfliktu. — Jeśli prezydent Ukrainy zadzwoni i przedstawi poważną propozycję, jak zamierza zaangażować się w proces pokojowy, możemy wrócić do rozmów — powiedział w poniedziałek wiceprezydent J.D. Vance w wywiadzie dla telewizji Fox News. Stwierdził przy tym, że USA "już pracują" nad szczegółami porozumienia z Rosjanami.Na kanale Bednarski z polskimi tłumaczeniami najważniejszych politycznych wystąpień, możemy wysluchać wywiadu wiceprezydenta J.D. Vance ktory był świadkiem i uczestnikiem historycznej konfrontacji z Wolodymyrem...
    MAR-05 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kończy się proxy wojna z Rosją. USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy
     Dziś ogłoszono decyzję o zawieszeniu pomocy amerykańskiej dla Ukrainy i o – być może – rozpoczęciu zwalniania Rosji z sankcji przez stronę amerykańską - mówił rozpoczynając posiedzenie rządu premier Donald Tusk.Tusk odniósł się do informacji, która pojawiła się w nocy z 3 na 4 marca – amerykańskie media, powołując się na urzędników Białego Domu podały, że Donald Trump podjął decyzję o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie Reuters informował, że USA szukają możliwości złagodzenia sankcji nałożonych na Rosję.  Wg Tuska meldunki, które napływają z granicy, z podrzeszowskiego hubu przerzutowego broni w Jasionce potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej Z tego wynika, że na Ukrainę nie dotrze też amerykańskie...
    MAR-04 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Trump: Zelenski nie jest gotowy na pokój
    Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie jest gotowy na pokój, ponieważ postrzega zaangażowanie Waszyngtonu w negocjacje w sprawie konfliktu na Ukrainie jako kartę przetargową - powiedział prezydent USA Donald Trump po gorącym i bezprecedensowym spotkaniu w piątek w Bialym Domu. Obaj przywódcy mieli podpisać umowę przyznającą Waszyngtonowi dostęp do zasobów naturalnych Ukrainy. Wizyta Zełenskiego została przerwana po tym, jak wdał się w gorącą wymianę zdań z Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vance'em przed kamerami i na oczach całego świata, co doprowadziło do oskarżenia Zełenskiego o "lekceważące" zachowanie w Gabinecie Owalnym. Wymiana zdań doprowadziła do napiętej kłótni. Trump oskarżyl Żelenskiego o to, ze igra o...
    MAR-01 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Łukasz Jastrzębski: Kolejny rok wojny
    Trzy lata temu nasiliła się wojna na Ukrainie, której korzenie sięgają roku 2014. Setki tysięcy ofiar po stronie ukraińskiej i rosyjskiej. Tych po ukraińskiej jest zdecydowanie więcej.Ukraina stała się państwem praktycznie upadłym. Utraciła zapewnię bezpowrotnie wschodnie terytoria, z większością bogactw naturalnych kryjących się w ziemi. To co pozostało zostało posłuży do spłaty pożyczek dla Stanów Zjednoczonych. Lukratywny majątek jest już w znacznej części w łapach rodzimych „ukraińskich” oligarchów i zachodnich biznesmenów. Zmaga się z katastrofą demograficzną, której nie da się odwrócić przez wiele dziesięcioleci. Setki miliardów euro realnej i urojonej pomocy zostało zmarnowanych. Były to również nasze polskie pieniądze, które mogły...
    LUT-25 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Ukraiński okręt tonie. Analiza historyka Włodzimierza Osadczego
     Ukraina, jako państwo upada. I nie chodzi tu jedynie o wojnę, którą bez wsparcia Zachodu nasi wschodni sąsiedzi ewidentnie przegrają. Nawet nie w tym rzecz, że po 3 latach konfliktu między Ukrainą a Rosją świat zdaje się być już znudzony i zmęczony płynącymi z Kijowa notorycznymi żądaniami większego zaangażowania i finansowania walki, którą Ukraińcy mieli rzekomo wziąć na siebie w imieniu wszystkich wolnych ludzi. Chodzi o to, że sami Ukraińcy mają już dość tej wojny, która ostatnio z frontu zdaje się przenosić na salony władzy, gdzie czołowe figury kijowskiego reżimu zaczynają sobie skakać do gardeł, by wyrwać resztki tego, co zostało po wsparciu Zachodu. Oto dwaj byli prezydenci Ukrainy, z których jeden wciąż uzurpuje sobie prawo...
    LUT-23 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • P. Lisiecki: Iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Dni Zelenskiego są policzone
     Redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy Paweł Lisiecki merytorycznie wyjaśnia obecną sytuację w sprawie Ukrainy, opisuje jak doszło naprawdę do kryzysu i dlaczego nagle iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Obnaża też błędy i wytyka bezmyślność polskich polityków poprzedniej i obecnej ekipy rządzącej.  O tym wszystkim pisaliśmy w Bumerangu Polskim w ostatnich latach. Teraz temat przebija się nagle do mediów głównego nurtu.
    LUT-22 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->