Natalia Patryka cieszy się ze zwyciestwa. Fot. PAP/EPA |
Wczoraj Barbara Niewiedział bieg na 1500 metrów ukończyła w czasie 4.35,26 i to dało jej paraolimpijskie złoto. Barbara Niewiedział jest rekordzistką świata na tym dystansie, a swój najlepszy rezultat 4.24,85 osiągnęła w 2004 roku w Szwecji.
Kolejne złoto dla Polski wywalczył florecista Dariusz Pedner. Walczący na wózku zawodnik w finale okazał się lepszy od Francuza Romain Noble i pewnie zwyciężył 15:9.
Bezkonkurencyjna w pchnięciu kulą była z kolei Ewa Durska. Polka rzuciła o ponad metr dalej od drugiej Ukrainki Anastazji Miśnik i wynikiem 13.80 ustanowiła nowy rekord paraolimpijski. Polka jest też rekordzistką świata z 2006 roku, gdy pchnęła kulę na odległość 14.33.
Wczesniej złoty krążek zdobył Rafał Wilk (Start Szczecin). Były polski żużlowiec pochodzący z Łańcuta był najszybszy na trasie długości 16 km w jeździe na czas na rowerze z ręcznym napędem (handbike).
Karolina Kucharczyk (Kadet Rawicz) zdobyła w poniedziałek w Londynie piąty dla Polski złoty medal XIV Paraolimpiady. 21-letnia podopieczna Bogusława Jusiaka wynikiem 6,00 m ustanowiła rekord świata w skoku w dal.
Kucharczyk, trenująca w klubie, w którym karierę rozpoczynała wicemistrzyni olimpijska z Londynu w rzucie młotem Anita Włodarczyk (obecnie Skra Warszawa), była znacznie lepsza od konkurentek. Druga Rosjanka Krestina Żukowa uzyskała 5,38, a trzecia Chorwatka Mikela Ristoski - 5,28.
Niepełnosprawna intelektualnie rawiczanka, która startuje również w zawodach PZLA, nie jest jednak specjalistką w skoku w dal. Zdecydowanie lepiej czuje się w biegu na 100 m przez płotki, ale ta konkurencja nie jest rozgrywana w paraolimpiadzie.
Również w poniedziałek Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk) zdobyła złoty medal dla Polski. W finałowym meczu tenisa stołowego pokonała po zaciętym pojedynku Chinkę Qian Yang 3:2 (11:5, 11:13, 11:9, 7:11, 11:4).
16-letnia rywalka gdańszczanki dopiero od trzech lat trenuje ping-pong i tak dalekie jej zajście w turnieju jest sporą niespodzianką.
23-letnia Partyka urodziła się bez prawego przedramienia. Do tenisa stołowego trafiła w wieku 7 lat za namową rodziców i starszej siostry, która wcześniej rozpoczęła treningi. W paraolimpiadzie zadebiutowała w 2000 roku w Sydney mając zaledwie 11 lat. Medale zdobywała na dwóch kolejnych igrzyskach - w Atenach i Pekinie sięgnęła po złoto indywidualnie i srebro zespołowo. Dwukrotnie startowała też w olimpiadach - w 2008 roku i niedawno.
Jej największymi sukcesami są medale drużynowych mistrzostw Europy - srebrny w 2009 roku i brązowy w 2010 oraz także tego koloru w grze podwójnej z Xu Jie cztery lata temu.
W niedzielę złoty medal paraolimpiady w tenisie stołowym zdobył 22-letni Patryk Chojnowski, który na stałe jest w szerokiej kadrze pełnosprawnych zawodników. W nowym sezonie superligi Wschodzący Białystok będzie występował w Condohotels Morliny Ostróda (poprzednio Poltarex Pogoń Lębork).
Pierwszy złoty medal dla biało-czerwonych wywalczyła nad Tamizą w sobotę urodzona w Siedlcach 26-letnia Katarzyna Piekart (Start Gorzów Wlkp.) w rzucie oszczepem, a następny - podchodząca z Suwałk 23-letnia niedowidząca pływaczka Joanna Mendak (Start Białystok) w wyścigu na dystansie 100 m stylem motylkowym.
BumerangMedia/onet.pl/ PAP
Oficjalna strona Paraolimpiady z polskimi wynikami : Paralympic Games London 2012
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy