polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

poniedziałek, 3 września 2012

Australijscy naukowcy wszczepili pierwsze bioniczne oko




Australijscy naukowcy ogłosili udane wszczepienie pierwszego na świecie prototypu bionicznego oka - poinformowała agencja Reuters.

Finansowane przez rząd konsorcjum Bionic Vision Australia (BVA) poinformowało o operacyjnym wszczepieniu "wczesnego prototypu" sztucznego oka Dianne Ashworth, kobiecie z wrodzoną chorobą degeneracyjną prowadzącą do utraty wzroku - zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki (retinitis pigmentosa).

Maleńkie urządzenie wyposażone w 24 elektrody jest podłączone do siatkówki oka. Za pośrednictwem elektrod pobudza elektrycznymi impulsami komórki nerwowe.

Operację przeprowadzono w zeszłym miesiącu. Gdy tylko Ashworth doszła do siebie po zabiegu, włączono "oko". Pacjentka uznała to za niezwykłe doświadczenie.

"Nie wiedziałam, czego się spodziewać, ale nagle dostrzegłam mały błysk - to było zdumiewające" - wspomina. "Przy każdym pobudzeniu odmienny kształt pojawiał się przed moim okiem".

Na razie urządzenie działa tylko w warunkach laboratoryjnych, po podłączeniu do aparatury. Przewodniczący BVA David Penington oświadczył, że zostanie ono wykorzystane do badania, w jaki sposób obrazy są "budowane" przez oko i mózg.

Specjalny "procesor widzenia" pozwoli naukowcom dokładnie określić, co Ashworth
widzi przy rozmaitym natężeniu stymulacji siatkówki. Jak tłumaczy Rob Shepherd, dyrektor Bionics Institute, przeprowadzając próby z różnymi kształtami, jasnościami, rozmiarami i lokalizacjami błysków można będzie określić, w jaki sposób mózg interpretuje informację. Dotychczasowe wyniki eksperymentów są określane jako w pełni odpowiadające oczekiwaniom.

Ten sam zespół pracuje nad 98-elektrodową wersją urządzenia, które pozwoliłoby dostrzegać duże obiekty (na przykład domy i samochody) - oraz wersją o "wysokiej ostrości" z 1024 elektrodami.

1024 elektrody powinny umożliwić na przykład rozpoznawanie twarzy oraz czytanie tekstów wydrukowanych dużą czcionką. Potencjalnymi użytkownikami sztucznego oka byłyby osoby z retinitis pigmentosa oraz zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD).(PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy