polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 14 sierpnia 2012

Pacific Solution 2 – nowa strategia Julii Gillard




Premier Australii Julia Gillard zmienia swoja postawę w stosunku do rozwiazania problemu  nielegalnych emigrantów i zastosuje kluczowe punkty polityki b. liberalnego premiera  Johna Howarda z jego programu tzw.  "Pacific Solution”, wg którego nielegalni przybysze będą czekali na decyzje w sprawie osiedlenia się w Australii poza terytorium Australii.  Uciekinierzy  przybywający  tu na łodziach  będą wg nowej strategii  kierowani  do specjalnych centrów w Nauru i Papui-Nowej Gwinei. Nad ustawą w tej sprawie rozpoczęła się  debata parlamentarna po zimowej przerwie. Liberalna opozycja z zadowoleniem wita te propozycje rządzącej Partii Pracy. Niezadowoleni natomiast są Zieloni.  

Zmiana postawy Julii Gillard jest wynikiem wniosków z raportu zespołu niezależnych ekspertów powołanego przez rząd. Komisja ta , kierowana przez byłego ministra obrony Angusa Houstona, zaproponowała m.in. stworzenie centrów dla uchodźców, które znajdowałyby się poza terytorium Australii . Zarazem jednak komisja proponuje zwiększenie liczby azylantów z blisko 14 tys. rocznie do 20 tys. co ma kosztować 1,4 mld dolarów więcej.
Rząd Julii Gillard dotychczas popierał zawarcie porozumienia z Malezją w sprawie nielegalnych uchodźcow.  Malezja jednak  nie podpisała konwencji ONZ o uchodźcach i nie ma pewnosci czy zapewni imigrantom bezpieczeństwo.
Premier Gillard przedstawiła nowe propozycje, w tym powołanie centrów dla uchodźców w Nauru i Papui-Nowej Gwinei, gdzie przybysze byliby badani i gdzie podejmowano by decyzje, kto będzie mógł osiedlić się w Australii. To ma zmniejszyć napływ uchodźcow.
W dzisiejszej debacie w Canberze lider opozycji, Tony Abbott z ulgą przyjąl decyzje premier Gillard, krytykując jednocześnie lata pasywnej polityki rządu dot. nielegalnych emigrantów,  przez co znacząco wzrósl przemyt uchodźców do Australii, z których blisko tysiąc straciło życie  podczas żeglugi.


Dla Australii problem nielegalnych imigrantów jest coraz bardziej dramatyczny. Przybysze z Azji usiłują dotrzeć niewielkimi i często niesprawnymi łodziami i stateczkami, kilkakrotnie dochodziło do katastrof. W 2011 r. do brzegów australijskich dotarło 4,5 tys. tzw. boat people”, płynących na 69 łodziach. W 2012 r., do 2 sierpnia, 110 łodziami przybyło prawie 8 tys. osób.

Wczoraj  okręt straży granicznej zatrzymał łódź z 87 osobami na pokładzie. Będą  umieszczeni w pękającym w szwach  ośrodku dla nielegalnych imigrantów  na Wyspie Bożego Narodzenia – terytorium Australii.
kb/BumerangMedia/ABC/DailyTelegraph/Rzeczpospolita

Debata na żywo -minuta po minucie: Live coverage ABC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy