polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 14 sierpnia 2012

Pacific Solution 2 – nowa strategia Julii Gillard




Premier Australii Julia Gillard zmienia swoja postawę w stosunku do rozwiazania problemu  nielegalnych emigrantów i zastosuje kluczowe punkty polityki b. liberalnego premiera  Johna Howarda z jego programu tzw.  "Pacific Solution”, wg którego nielegalni przybysze będą czekali na decyzje w sprawie osiedlenia się w Australii poza terytorium Australii.  Uciekinierzy  przybywający  tu na łodziach  będą wg nowej strategii  kierowani  do specjalnych centrów w Nauru i Papui-Nowej Gwinei. Nad ustawą w tej sprawie rozpoczęła się  debata parlamentarna po zimowej przerwie. Liberalna opozycja z zadowoleniem wita te propozycje rządzącej Partii Pracy. Niezadowoleni natomiast są Zieloni.  

Zmiana postawy Julii Gillard jest wynikiem wniosków z raportu zespołu niezależnych ekspertów powołanego przez rząd. Komisja ta , kierowana przez byłego ministra obrony Angusa Houstona, zaproponowała m.in. stworzenie centrów dla uchodźców, które znajdowałyby się poza terytorium Australii . Zarazem jednak komisja proponuje zwiększenie liczby azylantów z blisko 14 tys. rocznie do 20 tys. co ma kosztować 1,4 mld dolarów więcej.
Rząd Julii Gillard dotychczas popierał zawarcie porozumienia z Malezją w sprawie nielegalnych uchodźcow.  Malezja jednak  nie podpisała konwencji ONZ o uchodźcach i nie ma pewnosci czy zapewni imigrantom bezpieczeństwo.
Premier Gillard przedstawiła nowe propozycje, w tym powołanie centrów dla uchodźców w Nauru i Papui-Nowej Gwinei, gdzie przybysze byliby badani i gdzie podejmowano by decyzje, kto będzie mógł osiedlić się w Australii. To ma zmniejszyć napływ uchodźcow.
W dzisiejszej debacie w Canberze lider opozycji, Tony Abbott z ulgą przyjąl decyzje premier Gillard, krytykując jednocześnie lata pasywnej polityki rządu dot. nielegalnych emigrantów,  przez co znacząco wzrósl przemyt uchodźców do Australii, z których blisko tysiąc straciło życie  podczas żeglugi.


Dla Australii problem nielegalnych imigrantów jest coraz bardziej dramatyczny. Przybysze z Azji usiłują dotrzeć niewielkimi i często niesprawnymi łodziami i stateczkami, kilkakrotnie dochodziło do katastrof. W 2011 r. do brzegów australijskich dotarło 4,5 tys. tzw. boat people”, płynących na 69 łodziach. W 2012 r., do 2 sierpnia, 110 łodziami przybyło prawie 8 tys. osób.

Wczoraj  okręt straży granicznej zatrzymał łódź z 87 osobami na pokładzie. Będą  umieszczeni w pękającym w szwach  ośrodku dla nielegalnych imigrantów  na Wyspie Bożego Narodzenia – terytorium Australii.
kb/BumerangMedia/ABC/DailyTelegraph/Rzeczpospolita

Debata na żywo -minuta po minucie: Live coverage ABC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy