polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 14 lipca 2012

Polacy na podium konkursu Imagine Cup 2012 w Sydney

Fot. Materiały prasowe
Podczas odbywającej się we wtorek w Sydney gali światowego finału konkursu Imagine Cup 2012 dwie polskie drużyny zajęły miejsca na podium: za projekt umożliwiający osobom niewidomym "czytanie" na ekranie telefonu oraz za grę wspomagającą rehabilitację dzieci

The Stack, jednoosobowa drużyna studenta Politechniki Gdańskiej Karola Stosika, zajęła drugie miejsce w kategorii Windows Phone Challenge za projekt ZZ Braille Reader. Umożliwia on niewidomemu użytkownikowi smartphonu lub tabletu odczytanie tekstów za pomocą alfabetu Braille''a. W tej kategorii, the Stack wyprzedzony został jedynie przez egipski zespół Vivid.
Drugi zakwalifikowany do finałowych szóstek polski zespół, Flexify z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajął trzecie miejsce w kategorii Kinect Fun Labs za projekt Reh the Dragon. Jest to gra skierowana do dzieci przechodzących rehabilitację, które grając w nią jednocześnie wykonują ćwiczenia niezbędne do odzyskania sprawności fizycznej. Program wykorzystuje konsolę do gier Xbox 360 i kontroler Kinect oparty o technologie wykrywania ruchu. Drugie miejsce zajął zespół Whiteboard Pirates z USA, a pierwsze - Interlab z Brazylii.
Pierwsze miejsce w najważniejszej kategorii Projektowanie Oprogramowania (Software Design) i puchar Imagine Cup 2012 zdobył zespół Quad Squad z Ukrainy. Ich projekt to specjalna rękawica, która dzięki zainstalowanym czujnikom odczytuje ruchy użytkownika i przekłada język migowy na mowę.

Do światowych finałów zakwalifikowały się trzy polskie zespoły: ARMED (Wojskowa Akademia Techniczna), Flexify (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) i jednoosobowy The Stack (Politechnika Gdańska). Pierwszy z nich nie dostał się do finałowej szóstki w swojej kategorii.
Nagrodę publiczności (People''s Choice Award) otrzymał hinduski zespół The D Labs za oprogramowanie do walki z dysleksją.
Imagine Cup jest organizowany przez firmę Microsoft od 2003 roku. Podczas konkursu studenci z całego świata prezentują swoje pomysły na to, jak rozwiązać złożone problemy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W swojej dziesięcioletniej historii konkurs zyskał rangę Mistrzostw Świata w zakresie nowych technologii.
Światowe finały - z udziałem laureatów krajowych edycji konkursu - co roku odbywają się w innym państwie; dotychczas odbyły się m.in. w Seulu, Paryżu, Kairze, Warszawie, Nowym Jorku.
 (PAP)

VIDEO: Projekt ZZ Braille Reader autorstwa Karola Stosika z Politechniki Gdańskiej. Aplikacja umożliwia osobom niewidomym czytanie w języku Braille'a za pomocą smartfona.



Lista najlepszych w tym roku polskich drużyn i ich projekty, wyłonione w drodze wieloetapowych eliminacji:
1. ARMED z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie prezentuje aplikację na Windows Phone, która umożliwia wykrywanie min w terenie.
2. Bug Busters z Politechniki Białostockiej przygotowało oprogramowanie wspierające pracę rehabilitantów (Personal Recovery System), w którym zastosowano technologię Kinect.
3. Chiron Team z Uniwersytetu Warszawskiego zaprojektowało aplikację służącą udzielaniu pierwszej pomocy, która zawiera wiedzę oraz instrukcje, jak się zachować w nagłych wypadkach dopasowane do danej sytuacji zagrożenia życia.
4. Essential Group z Politechniki Warszawskiej przedstawia aplikację na mobilny (Windows Phone) oraz stacjonarny (laptop, PC) system operacyjny, która pomaga zlokalizować niebezpieczeństwa w nieznanym terenie i zaalarmować o sytuacjach zagrożenia.
5. Flexify z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opracowali oprogramowanie z wykorzystaniem technologii Kinect służące do rehabilitacji dzieci poprzez kompleksowy program do ćwiczeń oparty na zabawie.
6. Higher Level z Uniwersytetu Gdańskiego stworzyli aplikację typu social knowledge porządkującą informacje zgromadzone z wielu źródeł z całego świata i dopasowującą je do indywidulnych potrzeb użytkownika.
7. Sigma z Politechniki Gdańskiej opracowali oprogramowanie służące rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym z zastosowaniem technologii Kinect.
8. The InnoWATors z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie prezentuje aplikację na Windows Phone monitorującą stan zdrowia osób chorych na epilepsję. Wykrywa potencjalne zagrożenia, skanuje organizm oraz alarmuje otoczenie i służby medyczne.
9. We Code for Food z Politechniki Białostockiej przedstawia rozwiązanie symulujące popłoch, panikę tłumu w pomieszczeniach z wykorzystaniem statystyk i symulacji graficznych.
10. YETI z Politechniki Poznańskiej przygotowało rozwiązanie na Windows Phone samoistnie alarmujące odpowiednie służby, gdy ktoś ulegnie wypadkowi w górach.

Wiecej na stronie: Imagine Cup 2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy