polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 16 lipca 2012

Katyń – wspólny ból polskiego i rosyjskiego narodu


Katyń - miejsce wspólnego bólu. Fot. M.Faustova

Miejscem wspólnego bólu i wspólnej ofiary Patriarcha Cyryl nazwał kompleks memorialny w Katyniu, leżący 20 kilometrów od rosyjskiego Smoleńska. Głowa Rosyjskiej Cerkwi poświęcił tutaj wczoraj prawosławną świątynię oraz wezwał narody Rosji i Polski do jedności.
Niewielka białośnieżna cerkiew mieszcząca nie więcej niż 500 osób, dzis była po brzegi wypełniona wiernymi. Nie bacząc na deszczową pogodę i wilgoć, ludzie kilka godzin spędzili koło świątyni, pod gołym niebem. Katyń to miejsce masowych rozstrzelań obywateli Polski i Rosji w latach 30-ych i 40-ych XX wieku, do którego w Smoleńsku odnoszą się ze szczególną czcią. Jeszcze będąc metropolitą Smoleńskim i Kaliningradzkim, Patriarcha Cyryl nie raz podnosił kwestię postawienia znaku upamiętniającego miejsce tragedii i wreszcie decyzję podjęto.
Położenie kamienia pod budowę świątyni-pomniku odbyło się 7 kwietnia 2010 roku. A na uroczystej ceremonii obecni byli ówczesny premier, a dzisiejszy prezydent Rosji Władimir Putin oraz premier Polski Donald Tusk. Projekt kompleksu sakralnego został opracowany przez architekta Dmitrija Pszenicznikowa i łączy w sobie nie tylko cerkiew, ale i pomieszczenia do pracy społecznej, klasy i salę konferencyjną. Ponadto, przewidziano sale dla pielgrzymów, jadalnię i budynki gospodarcze. W kompleks świątynny wchodzą także dzwonnica i studnia z wodą święconą. Symboliczne jest i samo wezwanie cerkwi: Zmartwychwstania Chrystusa, mówi patriarcha Cyryl:
„Ta świątynia wyraża naszą wiarę w zwycięstwo Boga nad Szatanem, w zwycięstwo dobra nad złem. To jest pewna alegoria. Przecież Zmartwychwstanie to zwycięstwo prawdy nad fałszem. A przecież jak by nie próbowano skrywać czy fałszować prawdy o Katyniu – tej rosyjskiej Golgocie, – która zabrała w swoje wnętrze zarówno Rosjan, jak i Polaków, to jednak prawda zatriumfowała. Katyń to wspólna mogiła dla Rosjan i Polaków, miejsce wspólnej żałoby. Jestem przekonany, że nastał czas, kiedy trzeba sobie uświadomić, że Katyń to straszny symbol naszej wspólnej tragedii. A uświadomiwszy sobie to, trzeba wyciągnąć do siebie ręce. Wierzę, że od tego momentu zacznie się nowa epoka stosunków pomiędzy Rosją i Polską”.

Prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego Georgij kierujący polską delegacją, w składzie której byli żołnierze, politycy i przedstawiciele prawosławnego duchowieństwa, podkreślił, że wzniesiona świątynia to pamięć o wszystkich ofiarach Katynia.

Po poświęceniu cerkwi i pierwszej mszy poprowadzonej w niej, Patriarcha Cyryl, wraz z polską delegacją, odwiedził także kompleks memorialny. Po zakończeniu krótkiej liturgii żałobnej w Alei Pamięci, neutralnym terenie, rozdzielającym polską i rosyjską część memoriału, głowa Cerkwi Prawosławnej złożył wieńce przed 10-metrowym krzyżem, symbolem wiecznej skruchy, znajdującym się w rosyjskiej części cmentarza i przed ołtarzem w polskiej cześci memoriału. Kiedy Patriarcha zbliżył się do polskich mogił, trzykrotnie zabił słynny katyński dzwon. Umieszczony poniżej poziomu ziemi, on nie tylko przypomina o tych, którzy są tu pochowani, ale i służy za przestrogę dla przyszłych pokoleń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy