polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

poniedziałek, 16 lipca 2012

Katyń – wspólny ból polskiego i rosyjskiego narodu


Katyń - miejsce wspólnego bólu. Fot. M.Faustova

Miejscem wspólnego bólu i wspólnej ofiary Patriarcha Cyryl nazwał kompleks memorialny w Katyniu, leżący 20 kilometrów od rosyjskiego Smoleńska. Głowa Rosyjskiej Cerkwi poświęcił tutaj wczoraj prawosławną świątynię oraz wezwał narody Rosji i Polski do jedności.
Niewielka białośnieżna cerkiew mieszcząca nie więcej niż 500 osób, dzis była po brzegi wypełniona wiernymi. Nie bacząc na deszczową pogodę i wilgoć, ludzie kilka godzin spędzili koło świątyni, pod gołym niebem. Katyń to miejsce masowych rozstrzelań obywateli Polski i Rosji w latach 30-ych i 40-ych XX wieku, do którego w Smoleńsku odnoszą się ze szczególną czcią. Jeszcze będąc metropolitą Smoleńskim i Kaliningradzkim, Patriarcha Cyryl nie raz podnosił kwestię postawienia znaku upamiętniającego miejsce tragedii i wreszcie decyzję podjęto.
Położenie kamienia pod budowę świątyni-pomniku odbyło się 7 kwietnia 2010 roku. A na uroczystej ceremonii obecni byli ówczesny premier, a dzisiejszy prezydent Rosji Władimir Putin oraz premier Polski Donald Tusk. Projekt kompleksu sakralnego został opracowany przez architekta Dmitrija Pszenicznikowa i łączy w sobie nie tylko cerkiew, ale i pomieszczenia do pracy społecznej, klasy i salę konferencyjną. Ponadto, przewidziano sale dla pielgrzymów, jadalnię i budynki gospodarcze. W kompleks świątynny wchodzą także dzwonnica i studnia z wodą święconą. Symboliczne jest i samo wezwanie cerkwi: Zmartwychwstania Chrystusa, mówi patriarcha Cyryl:
„Ta świątynia wyraża naszą wiarę w zwycięstwo Boga nad Szatanem, w zwycięstwo dobra nad złem. To jest pewna alegoria. Przecież Zmartwychwstanie to zwycięstwo prawdy nad fałszem. A przecież jak by nie próbowano skrywać czy fałszować prawdy o Katyniu – tej rosyjskiej Golgocie, – która zabrała w swoje wnętrze zarówno Rosjan, jak i Polaków, to jednak prawda zatriumfowała. Katyń to wspólna mogiła dla Rosjan i Polaków, miejsce wspólnej żałoby. Jestem przekonany, że nastał czas, kiedy trzeba sobie uświadomić, że Katyń to straszny symbol naszej wspólnej tragedii. A uświadomiwszy sobie to, trzeba wyciągnąć do siebie ręce. Wierzę, że od tego momentu zacznie się nowa epoka stosunków pomiędzy Rosją i Polską”.

Prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego Georgij kierujący polską delegacją, w składzie której byli żołnierze, politycy i przedstawiciele prawosławnego duchowieństwa, podkreślił, że wzniesiona świątynia to pamięć o wszystkich ofiarach Katynia.

Po poświęceniu cerkwi i pierwszej mszy poprowadzonej w niej, Patriarcha Cyryl, wraz z polską delegacją, odwiedził także kompleks memorialny. Po zakończeniu krótkiej liturgii żałobnej w Alei Pamięci, neutralnym terenie, rozdzielającym polską i rosyjską część memoriału, głowa Cerkwi Prawosławnej złożył wieńce przed 10-metrowym krzyżem, symbolem wiecznej skruchy, znajdującym się w rosyjskiej części cmentarza i przed ołtarzem w polskiej cześci memoriału. Kiedy Patriarcha zbliżył się do polskich mogił, trzykrotnie zabił słynny katyński dzwon. Umieszczony poniżej poziomu ziemi, on nie tylko przypomina o tych, którzy są tu pochowani, ale i służy za przestrogę dla przyszłych pokoleń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy