polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

środa, 13 czerwca 2012

Teatr Prób Miniatura: Tylko miłość się liczy


Zespół Teatru Prób „Miniatura” im. Jerzego Szaniawskiego. Fot. Z.Slifierz
Twórczość księdza Jana Twardowskiego jest wyjątkowym zjawiskiem w kulturze polskiej. Był, jak sam się określał księdzem piszącym wiersze. Jego poezja z pozoru naiwna i prościutka, porusza sprawy egzystencji i głębi ludzkiej duszy. Autor mówi o niej: „Piszę językiem niedzisiejszej poezji i niedzisiejszej krytyki literackiej. Lubię wiersze serdecznie niemodne i szczęśliwie spóźnione. Tęsknię za humorem, który uczy pokory, pozwala śmiać się z samego siebie, ratuje od patosu, tak bliskiego dawnym wierszom religijnym, pozwala spojrzeć z uśmiechem nawet na dramat.” „Zdarzyło się, że recenzenci omawiając moje wiersze pisali o dialektyce, antynomiach, Pascalu, Heraklicie, Heglu. Przeraziłem się. Otworzyłem tom moich wierszy i przeczytałem: ‘Polna myszka siedzi sobie, konfesjonał ząbkiem skrobie’, ‘kto bibułę buchnie, temu łapa spuchnie’, ‘siostra Konsolata, bo kąsa i lata’ – i uspokoiłem się.”
Wiersze „Jana od Biedronki” są pełne miłości i dziecięcego prawie zachwytu nad światem. Może to właśnie sprawia, że są tak popularne. Wiele z jego zwrotów weszło do codziennego języka. Chyba każdy słyszał – „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”, „Trudniej kochać bliźniego niż małego fiata.” „Prawdziwa miłość szuka trudnych dróg”. „Bóg wszechmogący, co prosi o miłość, tak wszechmogący że nie wszystko może.” „Dopiero żyć zaczniesz, gdy umrzesz kochając.”
Teatr Prób Miniatura im. Jerzego Szaniawskiego przygotował słuchowisko poetycko-muzyczne „Tylko miłość się liczy”, składające się w większości z wierszy ks. Twardowskiego zawartych w tomiku pod tym samym tytułem. Słuchowisko nadane na falach radia 3ZZZ 19 maja jest pierwszym przygotowanym specjalnie dla radia programem teatru słowa.
Starannie opracowany scenariusz z odpowiednio dobraną muzyką, urzekające, wzruszające wiersze, świetnie przekazane przez aktorów teatru, złożyły się na piękny program opowiadający o różnych rodzajach i odcieniach miłośći, od „wariatki”, która odeszła zbyt wcześnie do miłości pełnej spokojnej mądrości, aby na końcu opowiedzieć także o jednoczącej nas wszystkich Miłości, bez której człowiek nie może być szczęśliwy, zaś świat nie istniałby. Tej Miłości, która jest przeznaczeniem człowieka i całego wszechświata.
Twórcami scenariusza słuchowiska byli: Maria Bukowska i Stefan Mrowiński. Reżyserem i narratorem był Stefan Mrowiński. Dobór wierszy do poszczególnych postaci wspaniale korespondował z naturalnymi cechami głosu aktorów. Oto ich role: Głos Marzenia – Maria Bukowska, Głos Poety – Stanisław Jakubicki, Głos Nadziei – Grażyna Krajewska, Głos z ulicy – Mirosław Kuszner, Głos Kobiety – Jolanta Supel. Gościnnie wystąpił Roman Syrek akompaniując Grażynie Krajewskiej do wiersza „Nie płacz”.
Słuchacze bardzo wysoko ocenili słuchowisko. Dali temu wyraz w licznych telefonach i listach do członków zespołu teatralnego. Okazało się, jednak, że wiele osób nie mogło wysłuchać sobotniej audycji. Jedna z nich zasugerowała, spotkanie, na którym można by wspólnie wysłuchać nagrania słuchowiska i porozmawiać z aktorami. Niestety Teatr jest „bezdomny” i nie dysponuje własnym lokalem. Dlatego takie spotkanie byłoby możliwe jedynie na zaproszenie jakiegoś ośrodka polskiego w Melbourne, Sydney... itp.
Teatr Prób „Miniatura” im. Jerzego Szaniawskiego pragnie serdecznie podziękować tym wszystkim osobom, które przyczyniły się do emisji tego słuchowiska na antenie Radia 3 zzz, szczególnie Koordynatorowi polskiej sekcji Radia 3ZZZ, Włodzimierzowi Wnukowi, za wielogodzinny wkład pracy przy montażu słuchowiska.

Hanna Nagórska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy