polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 8 maja 2012

Święto 3-majowe w polskim konsulacie


 Jan Matejko Konstytucja 3 Maja 1791 roku
Pomimo, że polskie święto narodowe, 3 Maja wypadło w tym roku w czwartek, na zaproszenie Konsula Generalnego RP odpowiedziała znaczna grupa sydnejskich Polaków a także oficjalnych przedstawicieli rządowych i organizacji społecznych NSW przybyła na okolicznościowe spotkanie.
Spotkanie odbyło się w godzinach południowych. Przychodzących gości witali przy wejściu Konsul Generalny pan Daniel Gromann oraz pani Konsul Dominika Mosek. W sali recepcyjnej czekały napoje chłodzące a nastroju dodawała muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego ‘Strings Attached’.
Rozpoczęła się oficjalna część spotkania. Odśpiewano hymny, najpierw Polski, potem Australii i następnie o zabranie głosu poproszony został przedstawiciel premiera NSW, The Hon. David Clarke, z Ministerstwa Sprawiedliwości. Pan Clarke wykazał się doskonałą znajomością spraw polskich. Szczególnie ciepło i serdecznie wyrażał sie o polskich kombatantach, uczestnikach II Wojny Światowej. W bardzo interesujący sposób przedstawił swoje zaangażowanie w sprawy Polskiego Rządu Emigracyjnego w latach 80.
Jak zwykle ciekawe i doskonale przygotowane było przemówienie Konsula Generalnego RP, pana Daniela Gromanna. Najpierw Konsul powitał Polaków w naszym ojczystym języku, potem dopiero, zwrócił się do wszystkich zebranych w języku angielskim.
Pan Konsul krótko naświetlił Konstytucję 3 Majową, skupiając się szczególnie na sprawach społecznych. Podkreślił wielokulturowość ówczesnej Polski, w której oprócz rdzennych Polaków mieszkali także Litwini, Białorusini, Żydzi, Ormianie, Tatarzy oraz przedstawiciele wielu innych nacji. Późniejsze wydarzenia historyczne pełne krwawych wojen, uczyniły z Polski kraj jednokulturowy. W chwili obecnej Polska od nowa zaczyna się uczyć wielokulturowości, biorąc pod uwagę wzrastającą imigrację do naszego kraju.
Konsul podkreślił stabilność gospodarczą Polski. Fakt, że nasz kraj wychodzi obronną ręką z przetaczających się przez Europę kryzysów gospodarczych jest bez precedensu. Na poparcie swych słów Konsul przytoczył kilka najnowszych danych statystycznych.
Panie i Panowie, kontynuował Konsul Gromann, swoje przemówienie ukierunkowałem w stronę ekonomii oraz wysiłków czynionych dla podniesienia standardu życia w naszym Kraju, co jest oczywiście bardzo ważne. Nie mogę jednak pominąć faktu, że Polska oferuje międzynarodowej społeczności nie tylko zdrowy system bankowości oraz stosunkowo dobrze kontrolowany budżet, ale także niezmiernie ważne wartości społeczne, intelektualne i duchowe. Jesteśmy krajem, który nie tylko nigdy nie był kolonialną potęgą, ale sam stawał się ofiarą przemocy i był okupowany przez inne narody. Walczył o wolność i zapłacił wysoką cenę za zdobycie tej wolności.[...] Jesteśmy narodem, który wydał Jana Pawła II bezsprzecznie największego Polaka wszechczasów, który stał się uniwersalnym symbolem wiary, miłości i poświęcenia....”(tłum. z j. angielskiego M. Łacek).
Przemówienie Konsula Gromanna kilkakrotnie przerywane było aplauzem słuchaczy a także wybuchami śmiechu, nie było ono bowiem pozbawine także i akcentów humorystycznych. Jedno jest pewne, tego rodzaju przemówień słucha się z prawdziwym zainteresowaniem i żal jest, kiedy zmierzają ku końcowi.
Po przemówieniach wzniesiono oficjalne toasty.
Pozostał jeszcze jeden ważny punkt programu. Znana działaczka społeczna, pani Krystyna Cyroń została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi . Odznaczenie to w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, wręczył Pani Krystynie Konsul Generalny.
Dziękując za przyznany Krzyż Zasługi, Pani Krystyna podkreśliła, że to wyróżnienie należy się całej społeczności skupionej wokół Domu Polskiego w Cabramatta. To tylko dzięki wspaniałej atmosferze i doskonałej współpracy jaka panuje wśród członków Związku Polskiego Cabramatta, skupiają sie tam nie tylko seniorzy, ale i młodzież. Już teraz można zapewnić, że Grupa Taneczna „Podhale” przejmie i dalej poniesie pałeczkę działalności społecznej na tamtym terenie, zakończyła Pani Cyroń.
A tymczasem na stoły wniesiono przysmaki polskiej kuchni – kanapki, koreczki, ozdobnie przybrane paszteciki, owoce, ciasta i inne specjały cieszące zarówno oko jak i podniebienie. Przyjemne świąteczne spotkanie trwało do popołudniowych godzin.

Marianna Łacek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy