polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

poniedziałek, 28 maja 2012

Powstanie gigantyczny afrykańsko - australijski radioteleskop

Impresja artystyczna gigantycznego radioteleskopu, który pozwoli na podróż w czasie. Fot.materialy prasowe

Na terytoriach kilku państw afrykańskich oraz Australii i Nowej Zelandii powstanie największy na świecie radioteleskop złożony z 3000 pojedynczych anten parabolicznych, który - jak mają nadzieję naukowcy - pomoże w wyjaśnieniu budowy i przyszłości Wszechświata.  Zawarty w piątek w Amsterdamie consensus dyrektorów z  International  SKA Organisation, instytucji odpowiedzialnej za konstrukcję teleskopu, zakończył wieloletnią afrykańsko - australijską brudną wojnę o ten jeden z  największych naukowych  projektów XXI wieku.


Anteny w Afryce i Australii - w tych  odległych od siebie rejonach globu będą połączone w jeden olbrzymi system i w ten sposób powstanie radioteleskop nazywany Square Kilometer Array (SKA).
Państwa uczestniczące w projekcie, na który przeznaczono 1,2 mld dolarów, ustaliły w piątek ostateczne szczegółowe rozmieszczenie anten. Dwie trzecie z nich zostanie rozmieszczonych w RPA oraz w Ghanie, Botswanie, Kenii, Madagaskarze, Mauritiusie, Mozambiku, Namibii i Zambii. Pozostałe znajdą się w Australii i Nowej Zelandii.
Przedstawiciel RPA Justin Jonas wyraził zadowolenie z ostatecznych ustaleń. "Możemy być lekko zawiedzeni, że nie dostaliśmy całości, ale sądzę, że należy podkreślić, iż dostaliśmy większość. To jest prawdziwy punkt zwrotny dla Afryki. Stajemy się ośrodkiem nauki i inżynierii, a nie tylko miejscem gdzie są bogactwa naturalne i atrakcje turystyczne" - powiedział Jonas.
Współzawodnictwo o uzyskanie jak największej części przyszłego radioteleskopu było wyjątkowo zacięte. Pierwsza faza budowy pochłonie ok. 439 mln dolarów i dostarczy tysięcy miejsc pracy.
Radioteleskop SKA będzie 50 razy czulszy i będzie w stanie przeszukiwać nieboskłon 10 tys. razy szybciej niż jakikolwiek z istniejących obecnie. Naukowcy zapowiadają, że będą mogli po raz pierwszy zbadać początki Wszechświata, sprawdzić teorię względności Einsteina i poszukiwać śladów inteligentnego życia.
Prezes konsorcjum budującego radioteleskop John Womersley powiedział, że SKA pomoże w udzieleniu odpowiedzi na podstawowe pytania: Skąd się wzięliśmy ? Dokąd zmierzamy ? Jaki jest Wszechświat, w którym żyjemy ?
"Teraz nadal nie rozumiemy z czego zbudowane jest 96 proc. Wszechświata" - podkreślił.
(PAP)

Wcześniej media donosiły,że między Australią a RPA toczyła się walka na szczeblu rządowym i medialnym. Oskarżenia przeciwko sobie rzucali politycy i dziennikarze na łamach krajowych gazet i w telewizjach. Przekonywali się nawzajem, że to właśnie im należy się ten lukratywny i prestiżowy projekt.
Oba  rywalizujące kraje mają też już sprawnie funkcjonujące nowoczesne teleskopy na swoim terenie. RPA posiada Wielki Teleskop Południowoafrykański, a Australia ma na swoim terenie przekaźniki, które są częścią NASA Deep Space Network - projektu pozwalającego utrzymywać łączność z bezzałogowymi sondami kosmicznymi oraz badać kosmos przy użyciu radioteleskopów.
kb/tvnmeteo/SMH/PAP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy