polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 24 maja 2012

OECD: Australia - kraj o najwyższym standardzie życia

Sydney. Fot.K.Bajkowski
Australia została uznana za kraj o najwyższym standardzie życia – zajęła pierwsze miejsce w rankingu „Beter Live Index”  Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) skupiającej 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa świata. Polska zajęła 24 miejsce osiągając poziom zbliżony do poziomu życia w Grecji i Portugalii.
Średnia długość życia w Australii wynosi mniej więcej 82 lata. Ponadto ponad 72% mieszkańców tego kraju w wieku pomiędzy 15 a 64 rokiem życia ma pracę.
Australia jest również jedynym krajem tzw. „grupy dziesięciu” najbardziej rozwiniętych krajów świata , która zdołała uniknąć recesji w 2009 roku. Natomiast dzięki nadwyżce budżetowej, którą australijski rząd planuje w przyszłym roku, Australia będzie jednym z pierwszych rozwiniętych krajów, który „dojdzie do siebie” po światowym kryzysie gospodarczym.

Wprowadzony w ub roku nowy index OECD uwzględnia ocenę dobrobytu społeczeństw na podstawie bogatszego zbioru kryteriów, niż sam Produkt Krajowy Brutto. Wpisuje  się to w popularny obecnie  nurt „ekonomii szczęścia".
Eksperci paryskiego klubu, zrzeszającego 34 państw, wzięli pod uwagę 20 kryteriów, należących do 11 grup tematycznych: mieszkanie, dochody, praca, wspólnota, edukacja, środowisko, zaangażowanie społeczne, zdrowie, satysfakcję z życia, bezpieczeństwo, równowaga między pracą a czasem wolnym. Każde z objętych rankingiem państw otrzymało 11 ocen od 1 do 10.
Przy założeniu, że wszystkie te zagadnienia są równie ważne dla dobrostanu społeczeństw, najlepiej żyje się Australijczykom, Norwegom, Amerykanom, Szwedom i Duńczykom. W każdym z tych państw średnia ocena to około 8.

Polska ze średnią oceną nieco ponad 5 uplasowała się w rankingu OECD na 10. miejscu od końca, tuż przed Grecją, a za Słowacją. Jakość życia najniższa jest zaś w Turcji i Meksyku.
Polska szczególnie słabo wypada pod względem dochodów, które są poniżej średniej OECD, ale też satysfakcji z życia oraz jakości mieszkań jest w Polsce nieco wyższy, niż w Grecji. Na ocenie Polski ciąży  m.in. nie najlepszy stan zdrowia społeczeństwa i brak równowagi między pracą a życiem prywatnym. Natomiast wysokie oceny Polska zbiera w sferze edukacji i bezpieczeństwa.
 kb/Głos Rosji/ OECD

Zobacz najnowszy ranking wszystkich 34 krajów: OECD Better Life Index

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy