Jak juz informowaliśmy wcześniej, na prawdziwie nostalgiczny i elegancki wieczór świata lat 30-tych ub. wieku, zaprasza orkiestra ADRIA NOSTALGIA pod kierownictwem Adama Wąsiela. Debiutancki koncert tego 11-osobowego zespołu odbędzie się w Sali „Music Workshop” w Sydnejskim Konserwatorium Muzycznym 9-tego Czerwca o godz. 19:30.
czwartek, 31 maja 2012
środa, 30 maja 2012
Fatalna gafa Obamy. Polska oczekuje przeprosin
Polska oczekuje przeprosin od prezydenta Baracka Obamy za sformułowanie "polski obóz śmierci" użyte przez niego na ceremonii uhonorowania Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności - powiedział były minister spraw zagranicznych RP Adam Daniel Rotfeld.
"Oczekujmy dziś stosownego oświadczenia i sprostowania oraz przeprosin na piśmie, a co się stanie jutro, zobaczymy" - powiedział polskim korespondentom w Waszyngtonie we wtorek wieczorem (czasu lokalnego) minister Rotfeld, który w imieniu nieżyjącego Karskiego odebrał medal na uroczystości w Białym Domu. "Otrzymałem zapewnienie, że to się stanie i dziś i jutro" - dodał.
Były minister przypisuje winę za gafę personelowi Białego Domu.
wtorek, 29 maja 2012
Za 10 dni w Warszawie rozpocznie się EURO 2012
Za 10 dni rozpoczną się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej – Euro 2012 organizowane wspólnie przez Polskę i Ukrainę - największa impreza sportowa w historii obu krajów.
Pomysł narodził się na Ukrainie w 2003 roku. Pod koniec września 2003 na spotkaniu działaczy polskiego i ukraińskiego związku piłki nożnej podpisane zostało we Lwowie oficjalne porozumienie. 18 kwietnia 2007 na kongresie w Cardiff UEFA zdecydowała o wyborze Polski i Ukrainy na gospodarza Euro 2012, co było wówczas sporą niespodzianką. Za ojca tego sukcesu uważa się prezesa ukraińskiego związku piłki nożnej, Hryhorija Surkisa.
I tak po raz pierwszy zarówno w Polsce jak i na Ukrainie odbędzie się tak wielka sportowa impreza.
I tak po raz pierwszy zarówno w Polsce jak i na Ukrainie odbędzie się tak wielka sportowa impreza.
Z organizacją tej imprezy łączyła się realizacja szeregu wielkich przedsięwzięć takich jak budowa nowych stadionów – uważanych obecnie za najnowocześniejsze w Europie oraz tysięcy kilometrów autostrad i dróg ekspresowych.
poniedziałek, 28 maja 2012
Powstanie gigantyczny afrykańsko - australijski radioteleskop
Impresja artystyczna gigantycznego radioteleskopu, który pozwoli na podróż w czasie. Fot.materialy prasowe |
Na terytoriach kilku państw afrykańskich oraz Australii i Nowej Zelandii powstanie największy na świecie radioteleskop złożony z 3000 pojedynczych anten parabolicznych, który - jak mają nadzieję naukowcy - pomoże w wyjaśnieniu budowy i przyszłości Wszechświata. Zawarty w piątek w Amsterdamie consensus dyrektorów z International SKA Organisation, instytucji odpowiedzialnej za konstrukcję teleskopu, zakończył wieloletnią afrykańsko - australijską brudną wojnę o ten jeden z największych naukowych projektów XXI wieku.
niedziela, 27 maja 2012
Marian Brzeziński: Nowy Świat
Praca, która zajęła pierwsze miejsce w Konkursie Literackim pt. "Moja Emigracja" zorganizowanym przez portal internetowy Favoryta.
Okladka książki, w której znajdą się wszyskie teksty prac finałowych konkursu |
Dnia drugiego listopada 1950 roku, z numerem na etykiecie bagażowej przywiązanej sznurkiem do guzika marynarki, postawiliśmy pierwszy krok na ziemi naszego nowo obranego kraju w porcie Australii Zachodniej – Fremantle. Zostaliśmy przywitani przez jakieś panie podarunkiem w postaci pomarańczy, pytające z uśmiechem: „How do you like Australia?”
Po wylądowaniu zapakowano nas do pociągu i zawieziono do obozu przejściowego w Northam, oddalonego o jakieś sto kilometrów na wschód od portu.
Gdy patrzyliśmy przez okno pociągu, krajobraz robił przygnębiające wrażenie. Wydawał się prymitywny, dziki i obcy, ale z drugiej strony wolny i oddalony od niepewnego i wręcz wrogiego środowiska, jakim była wtedy Europa. Będąc młodym człowiekiem (dziewiętnaście lat), postanowiłem wziąć byka za rogi. Dokładnie nie wiem, co myśleli rodzice. Przypominam sobie jednak, jak mi kiedyś ojciec powiedział: „Marian, tutaj musimy żyć, ale nie zapomnij, że Europa jest kolebką cywilizacji”…
Pomimo że jednym z przedmiotów maturalnych był język angielski, szkolna jego znajomość otrzymana przy tłumaczeniu autora Hamleta nie stała się wielką pomocą, by się porozumieć z Australijczykami w ich charakterystycznym „slangu”. Ojciec i matka prawie zupełnie nie mieli styczności z językiem angielskim. Można sobie wyobrazić, jakie trudności to powodowało w znalezieniu odpowiedniej pracy. Przecież ojciec piastował stosunkowo wysokie stanowisko w swoim zawodzie w powojennych Niemczech jako Kurator IV Okręgu Szkolnictwa Polskiego na Nord-Rhine Westfalię. Tutaj czekała na niego tylko – praca fizyczna.
sobota, 26 maja 2012
Euro2012 - największą szansą promocji Polski
Chcemy, by kibice zapamiętali Polskę i myśleli o niej jako o pięknym i otwartym kraju - mówiła minister sportu Joanna Mucha, prezentując w piątek materiały promocyjne na Euro 2012, m.in. spot reklamowy i plakaty.
"Powodzenie turnieju zależy od dwóch rzeczy - od tego, jak administracja publiczna będzie przygotowana do turnieju, ale i od tego, jak Polacy przywitają kibiców, jak zostaną przyjęci i jaką atmosferę dla nich zbudujemy - podkreślała szefowa resortu sportu na konferencji prasowej w kancelarii premiera. - Przyjadą do nas kibice z różnych krajów, z różnych stron świata i chcemy, żeby zapamiętali Polskę i myśleli o Polsce jako o pięknym, otwartym kraju". Dlatego - jak podkreśliła - w akcji promocyjnej postawiono na cechę, którą Polacy "mają w wielkim zakresie", czyli gościnność.
Minister Mucha dodała, że Euro 2012 to największa szansa promocyjna, jaka nam się zdarzyła i musimy ją wykorzystać jak najlepiej.
W piątek, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem Euro 2012, ruszyła rządowa kampania społeczna "Polacy 2012. Wszyscy jesteśmy gospodarzami”. Z kolei do obcokrajowców skierowane będą plakaty z hasłem "Feel like at home" (Czujcie się jak w domu).
Prezydent: krzyż harcerski jest wspólnym znakiem
Krzyż harcerski z oznaczeniem stopnia harcmistrza |
W uroczystości wzięły udział reprezentacje Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju, Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, Republikańskiego Społecznego Zjednoczenia "Harcerstwo" (Białoruś), Harcerstwa Polskiego na Ukrainie, Stowarzyszenia Harcerskiego i Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” FSE.
Prezydent podkreślił, że uroczystość jest okazją, by podziękować wszystkim harcerzom i harcerkom w Polsce i poza granicami kraju za to, co udało się dzisiaj osiągnąć. "Bo przecież droga do protektoratu prezydenckiego musiała wieść przez zrozumienie, że krzyż harcerski jest wspólną wartością, wspólnym znakiem, wspólną busolą wyznaczającą kierunek harcerskiej drogi dla wszystkich. Za to serdecznie dziękuję" - powiedział Komorowski.
piątek, 25 maja 2012
Tysiące australijskich górników strajkuje
Kopalnia w Peak Downs. Fot. Wikipedia |
W BHP od kilkunastu miesięcy trwa spór pomiędzy pracownikami a zarządem spółki. Zainicjowany strajk objął sześć zakładów. Sprawa dotyczy warunków zatrudnienia w kopalniach spółki.
Rozpoczęty w czwartek strajk przyniósł już straty w wysokości ponad 50 milionów AUD.
Niedawno, wskutek strajku w jednej z kopalń BHP Billiton spółka podjęła decyzję o jej zamknięciu. Po tym zdarzeniu pracownicy pozostałych kopalń zapowiadali kolejne protesty.
Więcej: Brisbane Times, Nettg.pl
czwartek, 24 maja 2012
OECD: Australia - kraj o najwyższym standardzie życia
Sydney. Fot.K.Bajkowski |
Australia została uznana za kraj o najwyższym standardzie życia – zajęła pierwsze miejsce w rankingu „Beter Live Index” Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) skupiającej 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa świata. Polska zajęła 24 miejsce osiągając poziom zbliżony do poziomu życia w Grecji i Portugalii.
Średnia długość życia w Australii wynosi mniej więcej 82 lata. Ponadto ponad 72% mieszkańców tego kraju w wieku pomiędzy 15 a 64 rokiem życia ma pracę.
środa, 23 maja 2012
wtorek, 22 maja 2012
Amerykańskie echa smoleńskich teorii spiskowych
Najpierw notka historyczna
Pierre-Simon de Laplace (1749 -1827) był, podobnie jak poseł Macierewicz, najpierw ministrem spraw wewnętrznych Napoleona (sic!), a po dymisji parlamentarzystą. Nie wszyscy wiedzą, przynajmniej ja nie pamietałem, że w tym roku mamy okragłą rocznicę dwukrotnych odwiedzin Napoleona w Smoleńsku. Jechał szosą Kutuzowa (choć tak się jeszcze nie nazywała podczas pierwszej wizyty), koło obecnego lotniska Siewiernyj, najpierw w jedną stronę, a po paru miesiącach w drugą, w mniejszym towarzystwie. Dokładnie nad tą szosą, jak sądzi 200 lat później 18% Polaków, dokonano zamachu na polskiego prezydenta i towarzyszace osoby.
Jednak jakaż niesłychana różnica! To właśnie wybitny naukowiec Laplace powiedział, że im bardziej szokująca teza, tym mocniejsze potrzebne są na nią dowody. Pierwszy podobne rzeczy mówił Immanuel Kant (1724 - 1804). To powiedzenie stało się słynne po rozpowszechnieniu w XX w. przez Carla Sagana (1934 - 1996): extraordinary claims require extraordinary evidence, czyli niesłychane twierdzenia wymagają niesłychanie silnych dowodów. Sceptyk Marcello Truzzi mógł podsunąć mu pomysł tego sformułowania. Amerykanie to w każdym razie doskonale rozumieją i dlatego przedkładają fizycznie dowiedzione stwierdzenia ponad naładowane emocją mity. Mają więc kilka ulubionych teorii spiskowych, ale nie odwołują się do przesądów ani urojeń. Prezentują mocne dowody lub odkładają sprawę na tylną fajerkę.A w zespole Macierewicza, jak zawsze, czegoś nie zrozumiano… Lost in translation! Produkują hipotezy, grzeją atmosferę.
A teraz już o amerykańskich echach
poniedziałek, 21 maja 2012
"Złote Lwy" dla Holland. "Złoty Kangur" dla Trzaskalskiego
Jerzy Domaradzki. Fot.K.Bajkowski |
W ramach nagród pozaregulaminowych festiwalu w Gdyni, film Piotra Trzaskalskiego "Mój rower" otrzymał nagrodę "Złotego Kangura" przyznaną przez australijskie jury.
niedziela, 20 maja 2012
Akt apostazji Janusza Palikota
- Kościół jest upartyjniony. Nie jest to instytucja ponad prawem. Nie chce oczyszczać siebie z pedofilii. Nie widzę większego sensu mojej obecności w tej instytucji, dlatego postanawiam złożyć akt apostazji - mówił sobotnie południe Janusz Palikot przed krakowską kurią. - Dziś Kościół jest rodem ze średniowiecza. Marzę, by wróciły czasy Karola Wojtyły, Tygodnika Powszechnego i Józefa Tischnera - mówił zgromadzonym wokół niego dziennikarzom.
Oświadczenie woli opuszczenia Kościoła Rzymskokatolickiego lider Ruchu Palikota - niegdyś student KULu a dziś zagorzaly antyklerykał odczytał pod Oknem Papieskim przed siedzibą krakowskiej kurii na Franciszkanskiej 3.
Jak wyjaśnił, podjął tę decyzję po rocznych rozważaniach, ponieważ – według niego – Kościół w Polsce cechuje "niesamowita pazerność finansowa"; "niezdolność do oczyszczenia się pod względem etycznym czy moralnym" oraz "polityczno-partyjny charakter"."Wiem, że dla wielu ludzi głęboko wierzących jest dzisiaj strasznie trudno być w Kościele, ale chcę im powiedzieć, że nasze działania Ruchu Palikota i także ich na rzecz zmian polskiego Kościoła, powrotu do tych krakowskich korzeni Karola Wojtyły, Tygodnika Powszechnego, Józefa Tischnera, mogą z powrotem odebrać kościół z rąk oligarchów Episkopatu i oddać go ludziom w Polsce" - powiedział Palikot.
Objazd
„Nie ważne czy dobrze, czy źle, ważne, aby o Tobie mówili”. Albo inna mutacja – „nie ważne co robisz, czy robisz to dobrze, czy źle, ludzie i tak Cię skrytykują”. Ale jeżeli z ciebie się śmieją.. wywal specjalistę od pijaru…
Nie da się ukryć, że przejazd/przelot premiera Donalda Tuska po kraju wywołał wielką falę komentarzy. Komentarzy pełnych drwin, sardonicznych, złośliwych. Niektórzy twierdzą, że ten objazd wynika ze strachu premiera przed kompromitacją przebiegu Euro2012. Nie chodzi oczywiście o piłkarzy, tu pierwszy napastnik polskiej piłki nie ma wiele do powiedzenia, ale o organizację mistrzostw, szczególnie jego zaplecza logistycznego. Mistrzostwa mają przecież zahamować spadek notowań Platformy Obywatelskiej, rządu i samego premiera.
sobota, 19 maja 2012
Polka z Perth zdobywa Mt Everest
Everest. Polish International Mt Everest expedition 99. Fot. Ryszard Pawłowski |
220 lat temu: Wojna z Rosją w obronie Konstytucji 3 Maja
"A że Rzeczpospolita podbita i w rękach swych ciemiężycielów moc całą mająca, własnymi się z niewoli dźwignąć nie może siłami, nic jej innego nie zostaje, tylko uciec się z ufnością do wielkiej Katarzyny, która Narodowi Sąsiedniemu przyjaznemu i sprzymierzonemu z taką sławą i sprawiedliwością panuje” – pisano w akcie konfederacji targowickiej, którą zawiązali polscy magnaci 27 kwietnia 1792 r. w Petersburgu. Konfederaci zapowiadali podjęcie przez Rosję „sojuszniczej” interwencji w Polsce.
piątek, 18 maja 2012
Łuszczewski wraca z nowym programem
Rafał Łuszczewski |
Serdecznie zapraszam osoby mieszkające lub przebywające czasowo w Sydney na recital chopinowski polskiego pianisty Rafała Łuszczewskiego (występującego za granicą jako Raphael Alexandre Lustchevsky), który odbędzie się w sobotę 2 czerwca o godz. 19.00 w sali recepcyjnej Konsulatu. Wstęp wolny. Więcej szczegółów w załączeniu.
Osoby zainteresowane uprzejmie proszę o wcześniejsze zarezerwowanie miejsc siedzących oraz o nieco wcześniejsze przybycie – rezerwacja miejsc straci ważność w momencie rozpoczęcia koncertu, kiedy to wpuścimy na salę osoby oczekujące, niezależnie od tego, czy dokonały wcześniej rezerwacji, czy nie.
Daniel Gromann
Konsul Generalny
Konsul Generalny
Consulate General of the Republic of Poland in Sydney
Open Forum: Why we love to hate boat people?
Dr Seweryn Ozdowski z University of Western Sydney zaprasza na kolejne Open Forum zatytułowane: Why we love to hate boat people? Public Opinion Research, Migration and Racism. Szczególy poniżej:
czwartek, 17 maja 2012
People’s Choice 2012: Jenny Sages
Jenny Sages with her self portrait After Jack. Fot. K.Bajkowski |
Sydnejska artystka Jenny Sages nagrodzona została tegoroczną Archibald People Choice Prize za autoportret After Jack. Werdykt ogłoszony został dziś tuż przed południem w Art Gallery of NSW.
Janny była już dwudziestokrotnie finalistką słynnego australijskiego konkursu portretowego Archibald Prize. W ubiegłym roku w finale znalazł się jej portret Jack obrazujący jej umiłowanego męża, z którym spędziła 55 lat życia. Jak powiedziała artystka Jack był dla niej skałą , na której mogła się oprzeć. Po jego śmierci wszystko co chciała namalować stało się trywialne. Stąd tegoroczny portret zgłoszony do konkursu nazwała After Jack.
Prowokatorka na zlecenie
W miniony piatek posłowie głosujacy w sprawie reformy podnoszącej wiek emerytalny dla kobiet w 2040 roku i mężczyzn w 2020 r. do 67. roku życia zostali zablokowami na terenie parlamentu przez demonstrujących cały dzień wokół budynku Sejmu związkowców z „Solidarności”.
Po raz pierwszy w najnowszej historii wolnej Polski parlamentarzyści wybrani w demokratycznych wyborach przez kilka godzin nie mogli opuścić swojego miejsca pracy. Pod ich adresem ze strony demonstrujących padały najgorsze epitety, niektórzy chcący mimo blokady wyjść zostali bici kijami. Doszło też do nękania czekających i zniecierpliwionych sytuacją posłów. Internet obiegł film ze starcia posła Platformy Obywatelskiej Stefana Niesiołowskiego z dziennikarką Ewą Stankiewicz z „Gazety Polskiej”. Dziennikarka z włączoną kamerą nieustannie nachodziła czekającego na odblokowanie wyjścia z Sejmu posła PO, Kilkakrotnie, mimo próśb Niesiołowskiego , by dała mu spokój, nie ustępowała, więc znany z okazywania emocji poseł PO zagroził, że rozbije jej kamerę. Gdy Stankiewicz nie dawała za wygraną, odepchnął kamerę, krzycząc "Won stąd!"
Wanda Wiłkomirska - Powrót
Pod koniec marca lotem błyskawicy rozeszła się wieść wśród Polonii sydnejskiej, że prof. Wanda Wiłkomirska, która przez ostatnie 10 lat mieszkała i nauczała w Sydney, autorytet muzyczny żyjących tu Polaków, postanowiła powrócić do Polski.
Na ostatnim koncercie swojego b. ucznia - Michała Buczkowskiego w konsulacie RP, nie chciała żadnych oficjalnych pożegnań. Zlikwidowała mieszkanie, zapakowała dobytek i 1 kwietnia z sydnejskiego lotniska na Mascot wyleciała w kierunku Warszawy.
Oto część dwunasta i ostatnia opowieści słynnej skrzypaczki na kilka dni przed powrotem do Polski. Nagranie dokonane 27.03.2012 roku w Sydney specjalnie dla Bumeranga Polskiego.
Odcinek 12: Powrót. Prof. Wiłkomirska opowiada o swoim powrocie do Polski. Czy to jest już jej ostateczne rozstanie z Australią?
Wszystkie 12 części rozmowy z Wandą Wiłkomirską jest na naszym kanale: BumerangMedia YouTube
Na ostatnim koncercie swojego b. ucznia - Michała Buczkowskiego w konsulacie RP, nie chciała żadnych oficjalnych pożegnań. Zlikwidowała mieszkanie, zapakowała dobytek i 1 kwietnia z sydnejskiego lotniska na Mascot wyleciała w kierunku Warszawy.
Oto część dwunasta i ostatnia opowieści słynnej skrzypaczki na kilka dni przed powrotem do Polski. Nagranie dokonane 27.03.2012 roku w Sydney specjalnie dla Bumeranga Polskiego.
Odcinek 12: Powrót. Prof. Wiłkomirska opowiada o swoim powrocie do Polski. Czy to jest już jej ostateczne rozstanie z Australią?
Wszystkie 12 części rozmowy z Wandą Wiłkomirską jest na naszym kanale: BumerangMedia YouTube
środa, 16 maja 2012
Marian Brzeziński zwycięzcą Konkursu "Moja Emigracja"
Andrzej Siedlecki, Anna Habryn, Ernestyna Skurjat-Kozek, Krzysztof Bajkowski, Marianna Łacek pragnie poinformować o rozstrzygnięciu konkursu. Do finału dopuszczonych zostalo 21 prac.
Decyzją jurorów, najwięcej punktów (92 na 105 możliwych), a zarazem Pierwszą Nagrodę otrzymała praca „Nowy Świat”, autorstwa Pana Mariana Brzezińskiego.
Autor będzie miał przywilej wydania własnej książki, w dowolnym czasie, na koszt organizatora.
Dwa Wyróżnienia otrzymali: Pani Marika Biber (87 pkt.) za pracę "My Migration" oraz Pan Krzysztof Deja ( również 87 pkt.) za pracę „Emigrancka Wola”.
Serdecznie gratulujemy wszystkim: Zwycięzcom i Finalistom!
Uroczysta kolacja z Normanem Daviesem
Sala galowa hotelu The Windsor w Melbourne podczas spotkania z prof. Normanem Daviesem. Fot. W.Wnuk |
Jak co roku od 11 lat, w dzień kolejnej, 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w zabytkowym hotelu The Windsor w Melbourne odbyła się uroczysta kolacja. Główna sala galowa hotelu - wypełniona po brzegi - ledwie pomieściła ponad 220 osób.
Komitetowi Organizacyjnemu tej dorocznej imprezy, kierowanemu przez Teresę Kamińską, udało się (po latach usiłowań i zaproszeń) skłonić znanego historyka spraw nie tylko polskich, profesora Normana Daviesa FBA CMG OZ z Oksfordu, do wybrania się w długą i uciążliwą dla niego podróż na antypody, by spotkać się z tutejszą Polonią, mediami i wykładowcami australijskimi, a także by promować swą najnowszą książkę "Zaginione królestwa".
wtorek, 15 maja 2012
Rehabilitacyjna wyprawa rowerowa po Australii
Joachim ma 22 lata. Mieszka w Poznaniu. Znajomi mówią na niego Dżo – Dżo lub po prostu Dżo. Od zawsze olbrzymią frajdę sprawiało mu aktywne spędzanie czasu wolnego. Uwielbia podróże, poznawać nowe kultury, smaki i zwyczaje. Pasjonuje się starą motoryzacją.Fotografuje i interesuje się grafiką. Niestety, trzy lata temu zachorował. Diagnoza – rak mózgu. Musiał wtedy z tych wszystkich pasji zrezygnować i zacząć walczyć o własne życie. Od tamtej chwili postrzega upływający czas zupełnie inaczej. Dzięki miesiącom żmudnej rehabilitacji dzisiaj chodzi już o własnych siłach. Zawdzięcza to swojej determinacji i niezwykłemu poświęceniu swojego ojca. Zamierza teraz spełnić swoje największe marzenie i pojechać wraz z nim do Australii .
Zapraszamy do poznania losów dwóch przyjaciół: ojca i syna – Roberta i Joachima Czerniaków, którzy jak twierdzą nigdy się nie poddają. Wygrali z rakiem, a juz za dwa miesiące przyjeżdżają do Australii by przejechać na rowerach 10 000 kilometrów. Wówczas będzie można bezpośrednio spotkać się z nimi na trasie.
poniedziałek, 14 maja 2012
Uroczystość z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja
Uroczystoœæ z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja tradycyjnie przygotowana przez Polsk¹ Macierz Szkoln¹ w Nowej Po³udniowej Walii rozpoczê³a siê w niedzielê 6 maja 2012 w po³udnie uroczyst¹ Msz¹ Œwiet¹ celebrowan¹ przez ks. Artura Botura TCHr w Koœciele Œw. Wincentego w Ashfield.
Na koncert w Klubie Polskim w Ashfield, przybyli zaproszeni goœcie reprezentuj¹cy w³adze stanowe, Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele organizacji australijskich i polskich, nauczyciele, uczniowie szkó³ polskich, zespo³y taneczne oraz wspania³a grupa Polonii z Sydney.
Zwycięstwa polskich judoków z Sydney
Janusz i Andrzej Prociukowie z ojcem i jednocześnie trenerem |
Janusz i Andrzej Prociuk, dwaj bracia z Sydney, harcerze Hufca “Polesie” oraz tancerze z „Kujaw” uczestniczą w wielu turniejach judo z doskonałymi wynikami.
Janusz lat 16 zdobył brązowy medal w 2009 i 2010 roku w mistrzostwach Australii. W tym roku Janusz wygrał NSW Championship w wadze poniżej 60kg wśród mężczyzn poniżej 20 roku życia.
niedziela, 13 maja 2012
Europa dla Rydzyka i dla Michnika
Transparent otwierający sobotnią Paradę Schumana. Fot.PRESS.pl |
Parady Schumana, która w tym roku odbywała się pod hasłem "Halo, tu Europa" wyruszyła spod Kościoła św. Anny i przeszła ulicami Królewską, Moliera, przez Plac Teatralny, aby powrócić na Krakowskie Przedmieście. Na czele jechała pierwsza w Polsce rowerowa parada Ambasadorów Krajów Unii Europejskiej - inicjatywa Ambasady Danii w ramach Duńskiej Prezydencji w UE.
Cieszymy się, że mogliśmy pojechać w Paradzie Schumana, i że w wydarzeniu tym wzięli udział prawie wszyscy przedstawiciele europejskich ambasad w Warszawie. Była to okazja, aby pokazać i udowodnić prawdziwą jedność Europy” – powiedział w rozmowie z PAP Thomas Ostrup Moller, ambasador Królestwa Danii w Polsce.
sobota, 12 maja 2012
Swan: Australia wyspą stabilności
Fot. Martin Kingsley |
W przyszłym roku Australia zbilansuje swój budżet i osiągnie nadwyżkę. Będzie to pierwszy wysoko rozwinięty kraj, który zrówna swoje wydatki z przychodami od wybuchu kryzysu w 2008 r.
Wayne Swan, federalny minister skarbu, poinformował, że w ciągu najbliższego roku Australijczycy wypracują nadwyżkę w wysokości 1,5 mld AUD.
Lider opozycji Toni Abbott, powiedział, że gdyby minister skarbu wierzył w nadwyżkę, nie proponowałby dalszego zadłużania kraju.
Australia, podobnie jak pozostałe kraje
rozwinięte, boryka się z problemem wysokiego deficytu budżetowego. W najbliższym okresie kilka wprowadzonych reform oszczędnościowych, pozwoli jednak zbilansować budżet. Oszczędności dotkną wydatki na obronę oraz pomoc międzynarodową. W sumie w ciągu najbliższych czterech lat rzad Julii Gillard chce zaoszczędzić 33,6 mld AUD. Z tej kwoty 5,4 mld AUD. pochodzić będzie z wydatków na obronę.
rozwinięte, boryka się z problemem wysokiego deficytu budżetowego. W najbliższym okresie kilka wprowadzonych reform oszczędnościowych, pozwoli jednak zbilansować budżet. Oszczędności dotkną wydatki na obronę oraz pomoc międzynarodową. W sumie w ciągu najbliższych czterech lat rzad Julii Gillard chce zaoszczędzić 33,6 mld AUD. Z tej kwoty 5,4 mld AUD. pochodzić będzie z wydatków na obronę.
Hipokryzja czyli biznes
Hipokryzja jest mocną stroną polityków. Hałas na temat bojkotu ukraińskiej części EURO 2012 co prawda słabnie, problem jednak pozostał. Gdy Libią rządził dyktator Kadafi – w wielu krajach zachodnich, wschodnich, środkowo-wschodnich, uważano go za korzystnego sojusznika. Były premier Włoch Berlusconi w porywie gorących uczuć całował go po rękach. W bankach szwajcarskich rodzina dyktatora ulokowała swój majątek, do dziś na stacjach paliwowych „Kadafiego” można tam kupić tańszą, aniżeli gdzie indziej benzynę. Przed laty nasi rodzimi lekarze i inżynierowie całowali klamki urzędników, aby dostać zgodę na pracę u Kadafiego, to była żyła złota.
Trzymajmy się jednak sportowej łączki. Olimpiada w Berlinie odbywała się, gdy Hitler niczego nie krył. Daty rozpoczęcia wojny co prawda jeszcze nie ogłosił, ale program eksterminacji Żydów był już czytelny, na terenie III Rzeszy obozy koncentracyjne zostały uruchomione, tylko politykom z angielskimi, francuskimi i sowieckimi na czele wydawało się, że obłaskawią dyktatora (choćby kosztem Polski) lub wejdą z nim – jak uczynił to Stalin – w ścisły sojusz (agresja 17 września 1939 r.). Otwarcie berlińskiej olimpiady w 1936 r. było pokazem siły Hitlera. Flaga olimpijska nikła w morzu swastyk. Nikt olimpiady nawet nie usiłował bojkotować.
Trzymajmy się jednak sportowej łączki. Olimpiada w Berlinie odbywała się, gdy Hitler niczego nie krył. Daty rozpoczęcia wojny co prawda jeszcze nie ogłosił, ale program eksterminacji Żydów był już czytelny, na terenie III Rzeszy obozy koncentracyjne zostały uruchomione, tylko politykom z angielskimi, francuskimi i sowieckimi na czele wydawało się, że obłaskawią dyktatora (choćby kosztem Polski) lub wejdą z nim – jak uczynił to Stalin – w ścisły sojusz (agresja 17 września 1939 r.). Otwarcie berlińskiej olimpiady w 1936 r. było pokazem siły Hitlera. Flaga olimpijska nikła w morzu swastyk. Nikt olimpiady nawet nie usiłował bojkotować.
piątek, 11 maja 2012
Konkurs "Młodzi Tłumacze"
Zapraszamy do IX edycji Konkursu dla młodzieży polonijnej MŁODZI TŁUMACZE, organizowanego przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ w Warszawie. Bliższe informacje poniżej a szczegółowe zapytania: [email protected] .
czwartek, 10 maja 2012
Marzenia się spełniają, czyli podróż przez wszystkie kontynenty
Marzenia się spelniają - to mogą na pewno powiedzieć Ryszard Tunkiewicz i Jacek Michalski, globtroterzy, którzy 7 września ub. r. wyruszyli w wyprawę dookoła świata śladami Polonii. Zamierzają odwiedzić wszystkie kontynenty z Antarktydą włącznie. Na kontynencie wiecznych lodów z pewnością Polonii nie zastaną, ale może jakiegoś polskiego polarnika pracującego własnie tam mogą napotkać. Ryszard i Jacek mający razem 128 lat dotarli do Australii po drodze odwiedzajac 28 krajów w Europie, Afryce i Azji. Obecnie są już w Sydney gdzie podejmowani są przez członków Stowarzyszenia Bumerang Polski. Z przedstawicielami Polonii spotkali się już w Adelajdzie, Melbourne i Canberze. Największym ich marzeniem jest zobaczyć na żywo ikony przyrody i ikony cywilizacji. Przedwczoraj zdobyli Górę Kościuszki a wczoraj stanęli przy Sydney Opera House – architektonicznej ikonie Australii.
Ryszard Tunkiewicz i Jacek Michalski w środę dotarli do Sydney. Fot. K.Bajkowski |
Wanda Wiłkomirska - Polonia
Część jedenasta opowieści słynnej skrzypaczki polskiej na kilka dni przed powrotem do Polski. Nagranie dokonane 27.03.2012 roku w Sydney specjalnie dla Bumeranga Polskiego.
Odcinek 11: Polonia. Prof. Wiłkomirska opowiada o swoim doświadczeniu w kontaktach z Polonią sydnejską.
Rozmowę prowadził i nagrania dokonał Krzysztof Bajkowski
Odcinek 11: Polonia. Prof. Wiłkomirska opowiada o swoim doświadczeniu w kontaktach z Polonią sydnejską.
Rozmowę prowadził i nagrania dokonał Krzysztof Bajkowski
środa, 9 maja 2012
Putin po botoksie dekretuje nowy Plan 6-letni
Wyraźnie odnowiony przez zastrzyki z botoksu Władimir Putin z groteskowym przepychem rozpoczął nową kadencję. Złocenia, szamerunki, akselbanty, damy i huzary ozdobiły jego inaugurację, choć paru krzykaczy z białymi wstążeczkami – na szczęście bezskutecznie – usiłowało zakłócić imperialną uroczystość.
By dodać jej – i sobie – powagi i historycznego wymiaru Putin, już jako prezydent, zarządził, by Rosjanie byli bogaci, młodzi i szczęśliwi. O urodzie, niestety, nie wspomniał. Jego dekrety podaję za PAP-em.
Pierwszy dekret dotyczy „długoterminowej państwowej polityki gospodarczej”. Prezydent zobowiązał w nim rząd do stworzenia biznesowi dogodnych warunków działania, aby Rosja w rankingu Banku Światowego przesunęła się z zajmowanego obecnie 120. miejsca w świecie na 50. w 2015 roku i na miejsce 20. w 2018 roku.
By dodać jej – i sobie – powagi i historycznego wymiaru Putin, już jako prezydent, zarządził, by Rosjanie byli bogaci, młodzi i szczęśliwi. O urodzie, niestety, nie wspomniał. Jego dekrety podaję za PAP-em.
Pierwszy dekret dotyczy „długoterminowej państwowej polityki gospodarczej”. Prezydent zobowiązał w nim rząd do stworzenia biznesowi dogodnych warunków działania, aby Rosja w rankingu Banku Światowego przesunęła się z zajmowanego obecnie 120. miejsca w świecie na 50. w 2015 roku i na miejsce 20. w 2018 roku.
wtorek, 8 maja 2012
Hollande - Pan Bezbarwny
Francuzi wybrali na prezydenta Francoisa Hollande’a. Prezydenta zastępczego, choć tak oczywiście nie będą, z wrodzonej dumy, o nim mówić. Murowanym kandydatem socjalistów był Dominique Strauss-Kahn, ale jego „delegacyjne” zabawy w Nowym Jorku z pokojówką, plus zabawy z prostytutkami w samej Francji, zakończyły jego karierę polityczną, a także biznesową. Socjaliści (po wewnętrznych prawyborach) wystawili do konkursu wyborczego Hollande. I wygrał. Albo inaczej – Francuzi, znużeni i zniesmaczeni stylem sprawowania władzy przez Nicolasa Sarkozy’ego, dali mu szansę. Mam wrażenie, że czynniki ekonomiczne w ostatecznym rozrachunku, w drugiej turze wyborów, kiedy zostało tylko dwóch przeciwników, odegrały mniejszą rolę.
Francois Hollande. Fot. Matthiey Rieger/wikimedia |
Demokracja francuska, mająca ponad dwustuletnią tradycję, jest stabilna. Można się od niej wiele nauczyć, szczególnie po II wojnie światowej, kiedy podniosła się z traumy klęski w roku 1940, hańby Vichy, utraty pozycji mocarstwa kolonialnego, wewnętrznego załamania, z którego wyprowadził ją Charles de Gaulle, prawdziwy twórca V Republiki. To dalej demokracja poszukująca i żywa, żywa zaangażowaniem samych Francuzów, narodu, który najlepiej czuje, jaką wartością jest uczestnictwo w życiu społecznym.
Święto 3-majowe w polskim konsulacie
Jan Matejko Konstytucja 3 Maja 1791 roku |
Pomimo, że polskie święto narodowe, 3 Maja wypadło w tym roku w czwartek, na zaproszenie Konsula Generalnego RP odpowiedziała znaczna grupa sydnejskich Polaków a także oficjalnych przedstawicieli rządowych i organizacji społecznych NSW przybyła na okolicznościowe spotkanie.
Spotkanie odbyło się w godzinach południowych. Przychodzących gości witali przy wejściu Konsul Generalny pan Daniel Gromann oraz pani Konsul Dominika Mosek. W sali recepcyjnej czekały napoje chłodzące a nastroju dodawała muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego ‘Strings Attached’.
Rozpoczęła się oficjalna część spotkania. Odśpiewano hymny, najpierw Polski, potem Australii i następnie o zabranie głosu poproszony został przedstawiciel premiera NSW, The Hon. David Clarke, z Ministerstwa Sprawiedliwości. Pan Clarke wykazał się doskonałą znajomością spraw polskich. Szczególnie ciepło i serdecznie wyrażał sie o polskich kombatantach, uczestnikach II Wojny Światowej. W bardzo interesujący sposób przedstawił swoje zaangażowanie w sprawy Polskiego Rządu Emigracyjnego w latach 80.
Orkiestra Adama Wasiela zaprasza
Sydnejski skrzypek Adam Wasiel, absolwaent Sydney Conservatorium of Music, student prof. Wandy Wiłkomirskiej w latach 2006 - 2009, stworzył 11 osobową orkiestrę "Adria Nostalgia" i zaprasza serdecznie na inauguracyjny koncert zespołu.
Powrót w miniony świat lat 1930-tych na prawdziwie nostalgiczny i elegancki wieczór, ma zaszczyt zaprosić Państwa orkiestra ADRIA NOSTALGIA w programie „TO OSTATNIA NIEDZIELA”.
Będzie to koncert dwudziestu polskich przedwojennych tang, fokstrotów oraz walców z udziałem solistki Maji Kędziory.
poniedziałek, 7 maja 2012
Rozmowa z Normanem Daviesem
Norman Davies. Fot.M.Kubik/Wikimedia |
Profesor Davies odbywa obecnie turę dookoła świata z wykładami. Jak mówi, tura ta możliwa jest dzięki nagrodzie im. Aleksandra Gieysztora, jaką otrzymał w lutym tego roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagroda ta przyznawana jest przez Fundację Kronenberga od 2000 roku za ochronę dziedzictwa kulturowego w Polsce.
Profesor Davis gościl w studio radia SBS w Melbourne.
niedziela, 6 maja 2012
Koko, koko, Euro spoko
Zespół Jarzębina zwyciężył piosenką "Ko, ko, Euro spoko" w konkursie na "Hit Biało-Czerwonych" w Warszawie, 2 bm. (PAP/Fot. Radek Pietruszka) |
Jarzębina to zespół ludowy z Kocudzy nieopodal Janowa Lubelskiego. Zespół składa się z samych kobiet w wieku 32 - 82 lata. Kobiety tworzą swój zespół już od 23 lat, a na swoim koncie mają wiele nagród. Jarzębina jest jednym z najbardziej znanych śpiewających grup wschodniej Polski. Ich piosenka "Ko, ko, Euro spoko" najbardziej spodobała się polskim widzom i stała się oficjalnym przebojem polskiej reprezentacji na EURO 2012.
Prawo jazdy tylko na dojazd do pracy
W Australii samochodami można sobie także pojeździć na plażach do tego wyznaczonych, ale... fot. Wacław Turek |
W Australii posiadanie samochodu to konieczność. Odległości pomiędzy miastami, miasteczkami i wioskami są ogromne. Wystarczy zobaczyć na mapę, aby się przekonać, że Australii jest wielokrotnie większa od Polski. Chociaż swoim obszarem pokryje całą Europę, to ma zaledwie niewiele ponad 21 mln mieszkańców.
Jednak odległości to nie jedyny powód, dla którego trzeba mieć w Australii samochód. Innym jest komunikacja miejska — autobusowa czy kolejowa, a właściwie to jej brak w mniejszych miejscowościach.
sobota, 5 maja 2012
Bojkot Euro2012. Komu to jest potrzebne?
W związku z sytuacją Julii Tymoszenko PiS opowiada się za bojkotem meczów Euro2012 rozgrywanych na Ukrainie oraz dalszą presją na władze ukraińskie - napisał w oświadczeniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego polski rząd powinien również zagrozić bojkotem a odpowiednie instytucje europejskie powinny przygotować scenariusz odebrania Ukrainie prawa do organizacji powierzonej jej części mistrzostw Europy i przeniesienia jej do innego kraju. Oświadczenie prezesa Prawa i Sprawiedliwości komentuje Azrael Kubacki:
Piłka nożna to tylko sport. Nie, piłka nożna to sport i wielki biznes. I to nie wszystko – to biznes i polityka. Dlatego nie da się oddzielić tych sfer od siebie.
Jarosław Kaczyński „wystrzelił” dziś wezwaniem do bojkotu Euro2012. Na razie na Ukrainie, ale kto wie – może i w Polsce. Ta odezwa wywołała dużą konsternację, tym bardziej, że równolegle można było przeczytać blogowy wpis Ryszarda Czarneckiego, który krytykował bojkot, jako cyniczne działanie tych, którzy do tej pory nic w obronie Julii Tymoszenko nie zrobili. Jednym słowem Czarnecki postawił swojego politycznego pryncypała w jednym szeregu z Angelą Merkel i Jose Manuel Barroso i innymi politykami z Holandii, Niemiec, Bułgarii, czy Chorwacji. Szybko jednak wycofał się z tego, to przecież mogłoby się dla niego skończyć polityczną dekapitacją…
Piłka nożna to tylko sport. Nie, piłka nożna to sport i wielki biznes. I to nie wszystko – to biznes i polityka. Dlatego nie da się oddzielić tych sfer od siebie.
Jarosław Kaczyński „wystrzelił” dziś wezwaniem do bojkotu Euro2012. Na razie na Ukrainie, ale kto wie – może i w Polsce. Ta odezwa wywołała dużą konsternację, tym bardziej, że równolegle można było przeczytać blogowy wpis Ryszarda Czarneckiego, który krytykował bojkot, jako cyniczne działanie tych, którzy do tej pory nic w obronie Julii Tymoszenko nie zrobili. Jednym słowem Czarnecki postawił swojego politycznego pryncypała w jednym szeregu z Angelą Merkel i Jose Manuel Barroso i innymi politykami z Holandii, Niemiec, Bułgarii, czy Chorwacji. Szybko jednak wycofał się z tego, to przecież mogłoby się dla niego skończyć polityczną dekapitacją…
Wanda Wiłkomirska - Podarunek dla Australii
Część dziesiąta opowieści słynnej skrzypaczki polskiej na kilka dni przed powrotem do Polski. Nagranie dokonane 27.03.2012 roku w Sydney specjalnie dla Bumeranga Polskiego.
Odcinek 10: Podarunek dla Australii. Prof. Wiłkomirska opowiada o tym co zostawiła w podarunku Australii , a czego wcale nie chce nazywać podarunkiem.
Rozmowę prowadził i nagrania dokonał Krzysztof Bajkowski
Odcinek 10: Podarunek dla Australii. Prof. Wiłkomirska opowiada o tym co zostawiła w podarunku Australii , a czego wcale nie chce nazywać podarunkiem.
Rozmowę prowadził i nagrania dokonał Krzysztof Bajkowski
piątek, 4 maja 2012
Polska kadra piłkarska na Euro-2012
Jedynym debiutantem jest w tym gronie 19-letni Rafał Wolski z Legii Warszawa.
Z piłkarzy dawno niepowoływanych do kadry szansę występu na Euro-2012 będzie miał też napastnik Hannoveru 96 Artur Sobiech. Rozegrał on do tej pory trzy mecze w drużynie narodowej. Niewielki staż w reprezentacji ma również Michał Kucharczyk z Legii - cztery spotkania.
W kadrze nie ma natomiast m.in. Arkadiusza Głowackiego i Ireneusza Jelenia. Obaj znaleźli się na liście rezerwowej, z której zawodnicy mogą zostać powołani w przypadku dużej liczby kontuzji w drużynie. Trafili na nią również: bramkarz Grzegorz Sandomierski oraz Marcin Komorowski, Ariel Borysiuk, Michał Żyro i Arkadiusz Piech.
Wytypowana przez Smudę "26" do Euro-2012 przygotowywać się będzie na dwóch zgrupowaniach - od 9 do 16 maja w tureckim Belek, które będzie miało charakter leczniczo-regeneracyjny oraz od 16 do 28 maja w austriackim Lienz. Z uwagi na obowiązki klubowe w pierwszym weźmie udział jedynie 15-18 piłkarzy, a kadra w komplecie spotka się około 20 maja.
Prezydent Komorowski: Gdzie jest troska o Polskę?
Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja. Pierwsza strona oryginalnego tekstu. Fot.K.Bajkowski |
- I dzisiaj nasze najważniejsze polskie pytanie brzmi: co z naszą odpowiedzialnością? Czy jako Polacy, jako naród, razem, mamy tyle mądrości i odwagi co Oni mieli wtedy?- pytał prezydent. - Czy mamy mądrość i odwagę, by zmieniać kraj i siebie samych? Czy mamy mądrość i odwagę, by zaprzestać małostkowych sporów?
Czy mamy mądrość rozumienia miejsca Polski w Europie i w świecie? Czy mamy odwagę trwania przy swoich europejskich celach i marzeniach?
Czy nasza scena polityczna jest dzisiaj bliżej czy dalej od doświadczenia Sejmu Wielkiego? Tego Sejmu, który wprowadzał Polskę w nowoczesną Europę? Czy ta scena przypomina raczej sejmik szlachecki, taki, który niszczy dokonania pokoleń, ośmiesza wielkość i trwoni dziedzictwo? - pytal prezydent.
Wakacje z Fundacją SEMPER POLONIA
Jak co roku warszawska Fundacja SEMPER POLONIA przygotowała bogata ofertę szkoleń i stażów zawodowych dla młodzieży polonijnej z całego świata i w różnym wieku. Niektóre propozycje kierowane są do mlodych Polaków w wybranych krajach, przeważnie zza wschodniej granicy Polski. Inne są adresowane do wszystkich niezależnie od kraju zamieszkania w tym do młodzieży polonijnej w Australii. Oto one:
czwartek, 3 maja 2012
Uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja - zaproszenie
Polska Macierz Szkolna w Nowej Południowej Walii serdecznie zaprasza na Uroczystość z okazji Konstytucji 3 Maja oraz Komisji Edukacji Narodowej w niedzielę 6 maja 2012 roku na godzinę 2.30 po południu do Klubu Polskiego w Ashfield przy Norton Street.
Godło na strojach reprezentacji obowiązkowe
Godło państwowe na strojach reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej i paraolimpijskiej będzie obowiązkowe - prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie. Podpisana nowelizacja była prezydencką inicjatywą ustawodawczą.
- Wszyscy doskonale czujemy, obserwujemy, przeżywamy i wiemy, że dzisiaj, w warunkach normalności, emocje sportowe, duma z sukcesów sportowych są nie do zastąpienia w budowaniu poczucia wspólnoty narodowej - powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Dziękował tym, którzy w momencie sukcesów sportowych chcą podkreślić wymiar wspólnoty narodowej.
- Wydawało się, że jest sprawą absolutnie oczywistą, aby na piersiach polskich sportowców, na kaskach była podkreślana nie tylko przynależność, ale i duma z faktu występowania pod biało-czerwoną, pod pięknym polskim orłem. Ale czasami oczywistość należy potwierdzić prawem. Dlatego dziękuję bardzo za wsparcie mojej inicjatywy znowelizowania ustawy o godle tak, by nie było nigdy możliwe nawet teoretyczne rozważanie pomysłów, aby coś zmienić - dodał Bronisław Komorowski.
Po co dzieciom język polski?
Jesteśmy ambitni, przemierzamy świat, szukamy nowych przygód i wrażeń. Opuszczamy naszą
ojczyznę coraz częściej, z tysiąca różnych powodów. Jednym z nich, bez wątpienia bardzo ważnym,
est zdobywanie nowych umiejętności językowych. Obywatel świata. Mieszkaniec globalnej wioski.
Kosmopolita. Lubimy dziś myśleć o sobie w ten sposób. Kultywowanie polskości i własnego języka
nie jest dziś w modzie. Coraz mniej polskich rodziców na emigracji kładzie nacisk na naukę języka
polskiego swoich dzieci.
A jednak dla niektórych z nas, polskich emigrantów, jest rzeczą naturalną i oczywistą, że nasze dzieci,
uczęszczające do australijskich szkół, powinny uczyć się także języka polskiego.
Czy gra faktycznie warta jest świeczki? Psycholodzy są zgodni co do tego, że tak. Wkrótce nasze
dzieci osiągną dwujęzyczność, a używając terminologii mieszkańca globalnej wioski, bilingwizm.
Cóż to takiego? Bilingwizm, to umiejętność posługiwania się dwoma różnymi językami, jako
ęzykami ojczystymi. W przypadku naszych dzieci będzie to najczęściej język polski i język angielski.
O co będą bogatsze nasze bilingwistyczne dzieci? Lista korzyści płynąca z bycia osobą dwu czy
wielojęzyczną jest długa.
środa, 2 maja 2012
Borusewicz: Być dumnym z Polski i nie tracić z nią kontaktu
2 maja przypada Dzień Polonii. Marszałek, sprawującego opiekę nad Polonią Senatu, Bogdan Borusewicz z tej okazji życzy Polakom żyjącym za granicą, by nie tracili kontaktu z krajem; utrzymywali znajomość polszczyzny i przekazywali ją następnym pokoleniom.
W tym roku Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest obchodzony już po raz jedenasty. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Senatu "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków".
"Chciałbym, aby to święto było okazją do tego, aby naszym rodakom mieszkającym za granicą powiedzieć, a przede wszystkim życzyć, aby byli dumni z Polski i nie tracili z nią kontaktu" - powiedział marszałek Borusewicz dziennikarzom.
Subskrybuj:
Posty (Atom)