polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 25 kwietnia 2012

Wawelscy muzycy promują PolArt Perth 2012

W piątek, 20-tego kwietnia, w Sali Balowej Government House odbył się wyjątkowy koncert inaugurujący Festiwal PolArt pt. ‘Renaissance Polonaise’ z udziałem Zespołu Muzyki Dawnej ‘Floripari’ z Zamku Królewskiego na Wawelu. Był to premierowy koncert krakowskich muzyków w Australii, jak i pierwsze wydarzenie promujące festiwal polskiej kultury i sztuki, który odbędzie się w Perth pod koniec tego roku.


Wyjątkową atmosferę można było poczuć już przy wejściu. Ciepły wieczór, podświetlone ogrody zabytkowej posesji Government House, siedziby gubernatora stanu Zachodniej Australii, w której niegdyś odbywały się podobne polonijne imprezy, ostatnia w 1920r. Wewnątrz obiektu gości powitał i wprowadził w nastrój koncertu dworskiego wszechobecny, wyciszający dżwięk harfy oraz zabawiający zgromadzonych niczym nadworni kuglarze, żonglerzy UWA Juggling Club w strojach z epoki.
 Koncert uświetnili swoja obecnością: Konsul Generalny RP, Pan Daniel Gromann, Konsul Honorowy RP w Zachodniej Australii, Pan Paul Bitdorf oraz przedstawiciele 15 innych Konsulatów.
 Zespół Floripari, który wystąpił w Governemnt House dzięki uprzejmości prof. Vincenta Molety, organizatora Blackwood River Chamber Festiwal, zaprezentował nie tylko polska muzykę dawna, z czasów renesansu i baroku lecz również tańce dworskie w strojach z tamtego okresu. Nieczęsto ma się okazję usłyszeć te wczesne arcydzieła muzyczne głównie polskich ale i włoskich autorów, mowa tu o artystach, których do Polski zapraszała między innymi królowa Bona Sforza. Członkowie zespołu zaprosili widzów do odbycia podróży w czasie, opowiedzieli m.in.czym była Unia Polsko-Litewska, husaria, jaka pieśń witała króla gdy wracał na dwór a tancerze zespołu Sotto le Stelle zaprezentowali tańce dworskie, w których nie zabrakło nawet tego czaru małego dworskiego flirtu.
Ten elegancki koncert przyciągnął szeroką publiczność, która zasłuchała się w dźwięki dawnych instrumentów takich jak: klawesyn czy fidel, instrument bezpośrednio poprzedzający skrzypce. Zresztą historia instrumentów nieprzytoczona na piątkowym wieczorze, lecz dostępna w informacjach o zespole wydaje się bardzo interesująca, można przeczytać, ze: ”W niezwykłych czasach Renesansu i Baroku...
...jedynym łącznikiem z boskim porządkiem w myśl idei Harmonii Mundi - boskiej harmonii sfer mogła być muzyka. Lecz muzyka ludzka musica humana i musica instrumentalis używała niedoskonałych „instrumentów”, które tylko hamowały lub nawet uniemożliwiały kontakt z Absolutem. I tak oto wszelkie instrumenty dęte uznane były za plugawe, niedoskonałe, nadające się tylko do wiejskich zabaw i uciech, niskich i przyziemnych przecież.
Za to śpiew - głos naturalny, nie ludzką ręką uczyniony instrument godny uznania - mógł dostąpić zaszczytów występu wśród najznamienitszych słuchaczy na królewskich dworach czy też na boskich łąkach przy górze Nysa...”

Wieczór ‘Renaissance Polonaise’ okazał się również idealną okazją do przyznania Złotego Krzyża Zasługi Panu Jackowi Sławomirskiemu, wybitnemu skrzypkowi, członkowi stanowej Orkiestry Symfonicznej (WASO) oraz dyrektorowi Allegri Chamber Orchestra, za zasługi dla życia kulturalnego Polonii Zachodniej Australii. Odznaczenie wręczał Konsul Generalny RP, Pan Daniel Gromann, który również w swoim wystąpieniu poinformował iż Konsulat wspomoże finansowo festiwal PolArt 2012 Perth kwota 12 tys. dolarów.

 Jak przystało na wieczór z polskim renesansem, organizatorzy wydarzenia, Komitet Organizacyjny PolArt 2012 Perth, zadbali by gości ugoszczono równie wytwornie. Można było skosztować specjałów kuchni polskiej i wznieść toast wybornym australijskim winem a wszystko to w renesansowo udekorowanym wnętrzu. Można było zauważyć i usłyszeć, że goście byli zachwyceni zarówno muzyką, wnętrzem jak i wspaniałą organizacja całego wydarzenia. Goście zostali jeszcze długo po koncercie i wydaje się że i starsza i młoda emigracja Polaków jak i publiczność australijska, z zainteresowaniem czeka na kolejne wydarzenia promujące PolArt, jak i na sam festiwal.


 Zdjęcia: Adam Mazur

Więcej informacji o PolArt dostępnych jest na stronie festiwalu: www.polart2012.com.au.

 
 
  
 


Agnieszka Marek i Aleksandra Iwanowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy