polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 24 kwietnia 2012

Amerykański Medal Wolności dla Jana Karskiego

Jan Karski. Fot.Wikipedia
Jan Karski, bohaterski kurier polskiego podziemia, który alarmował Zachód o zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej, został uhonorowany pośmiertnie prezydenckim Medalem Wolności - oznajmił w poniedziałek prezydent Barack Obama.

Wspaniały moment, który nada rozgłos wielkiemu Polakowi i doda impetu działaniom edukacyjnym z nim związanym - tak decyzję prezydenta USA o uhonorowaniu Karskiego skomentowała Ewa Wierzyńska z Muzeum Historii Polski.
Wierzyńska, która kieruje w muzeum Działem Współpracy z Zagranicą, przypomniała w poniedziałkowej rozmowie z PAP, że Prezydencki Medal Wolności (Presidential Medal of Freedom) to najwyższe odznaczenie cywilne Stanów Zjednoczonych, nadawane przez prezydenta USA - od 1963 roku – głównie obywatelom amerykańskim, a rzadziej cudzoziemcom.
"Medal ten przyznawany jest wybitnym osobistościom życia społecznego, politycznego i artystycznego. Uhonorowani nim zostali m.in. Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Nelson Mandela, Matka Teresa z Kalkuty, Jan Nowak Jeziorański, Artur Rubinstein" - wyjaśniła.

Jan Karski, legendarny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał na Zachód osobistą relację o zagładzie Żydów w okupowanej przez hitlerowców Polsce, zmarł w 2000 r.
"Chcemy, by postawa Jana Karskiego, jego działalność i życiowe przesłanie inspirowały kolejne pokolenia ludzi w Polsce i na świecie" - powiedziała Ewa Wierzyńska. "Karski urodził się w 1914 roku w Łodzi, za dwa lata będziemy obchodzić stulecie jego urodzin" - zwróciła uwagę. Karski miał obywatelstwo polskie, amerykańskie oraz honorowe obywatelstwo Izraela - przypomniała.
Wierzyńska wyjaśniła, że decyzja Baracka Obamy o uhonorowaniu go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności to m.in. efekt realizowanej w USA Kampanii Stulecia Urodzin Jana Karskiego, prowadzonej pod kierunkiem dyrektora kampanii Wandy Urbańskiej.
Kampania amerykańska została zainicjowana w kwietniu 2011 r. przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, jako część realizowanego w muzeum programu "Jan Karski. Niedokończona Misja".
"Realizowana jest w USA przez komitet złożony z Amerykanów polskiego i żydowskiego pochodzenia, a także byłych studentów Karskiego z Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, przy wydatnym wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku" - tłumaczyła Wierzyńska. Jak opowiadała, w ramach kampanii wysyłano m.in. list, podpisany przez 66 kongresmenów i 11 senatorów, do Białego Domu z prośbą o uhonorowanie Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności.
Solidarność, miłość bliźniego oraz obowiązek przeciwstawienia się złu bez względu na konsekwencje - to wartości, które, jak przypominają organizatorzy kampanii, symbolizuje Jan Karski. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi ludzi, szczególnie młodzieży, na przesłanie legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który podkreślał, że należy "postępować zgodnie z nakazem sumienia, w duchu tolerancji i dialogu z ludźmi innych nacji, ras lub innej wiary".
"Karski do końca życia żył w poczuciu, że jego misja powstrzymania Zagłady, kiedy można było to zrobić, zakończyła się porażką i pomniejszał znaczenie swoich czynów" - zwróciła uwagę Wierzyńska.
Program "Jan Karski. Niedokończona Misja" realizowany jest przez Muzeum Historii Polski od 2010 r., pod patronatem Prezydenta RP. Ma na celu promowanie postaci i dziedzictwa Karskiego w Polsce i na świecie, m.in. przez wprowadzanie historii Karskiego do polskich szkół i zabieganie o obecność informacji o Karskim i Polskim Państwie Podziemnym w zagranicznych muzeach, instytucjach zajmujących się historią II wojny, w podręcznikach i programach publicznych. (PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy