polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Donald Tusk odniósł się do wydarzeń ostatnich godzin. Premier podczas spotkania z nauczycielami podkreślił, że wojna na Wschodzie wchodzi w "rozstrzygającą fazę". — Czujemy, że zbliża się nieznane, Szef rządu wskazał, że zagrożenie jest naprawdę poważne i realne, jeśli chodzi o konflikt globalny. * * * AUSTRALIA: Premier Anthony Albanese i prezydent Chin Xi Jinping odbyli 30-minutowe spotkanie dwustronne na marginesie szczytu G20. Xi Jinping wezwał premiera Anthony'ego Albanese do promowania "stabilności i pewności w regionie" oraz przeciwstawienia się protekcjonizmowi. Chiński prezydent zwrócił uwagę na niedawny "zwrot" w stosunkach z Australią, po zakończeniu gorzkiego, wieloletniego sporu handlowego, w wyniku którego zablokowano dostęp do ponad 20 miliardów dolarów australijskiego eksportu. Pekin wcześniej nałożył szereg karnych ceł handlowych na australijski węgiel, wino, homary i inne towary po tym, jak napięcia osiągnęły punkt krytyczny pod rządami Morrisona. * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi. * Rosyjskie Siły Zbrojne po raz pierwszy użyły hipersonicznej rakiety balistycznej średniego zasięgu Oresznik przeciwko celom wojskowym na terytorium Ukrainy. Celem był teren produkcyjny zakładów wojskowych Jużmasz w Dniepropietrowsku.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 10 lutego 2012

XVIII Kongres Polonii Adwentystycznej w Melbourne

Zapewne wszystkim znane jest filozoficzne credo Heraklita z Efezu dot. przemijania bytu: „Panta rhei, wszystko płynie... Wszystko płynie, nic nie stoi w miejscu, jest w ciągłym ruchu”. Człowiek się rodzi, wzrasta, dochodzi wieku dojrzałego, starzeje się i... umiera. Z czasem pamięć o nim przemija.
Pół wieku temu zaczęło się w Australii osadnictwo polskich adwentystów. Początkowo przyjeżdżali pojedynczo (zazwyczaj byli to uciekinierzy, bo wtedy w czasach PRL-u było bardzo trudno otrzymać oficjalne zezwolenie na wyjazd za granicę); potem przyjeżdżali rodzinami i całymi grupami.

Powstawały grupy i polskie kościoły adwentystyczne: Newcastle, Adelajda, Melbourne, Sydney, Canberra i diaspora w pozostałych terenach. Kupowano lub budowano budynki kościelne – byliśmy w rozkwicie, życie polsko-adwentystyczne wrzało. Powołano do życia prasę – Wiadomości Polonii Adwentystycznej; w roku 1970 grupa młodych wyznawców w Newcastle, N.S.W., zorganizowała pierwszy Kongres Młodzieży Adwentystycznej. To wydarzenie stało się inspiracją dla pastorów do zorganizowania pierwszego Kongresu Polonii Adwentystycznej i taki odbył się w 1972 r. w Erraring, NSW.
Od tamtej pory upłynęło już 40 lat i w dniach 26-29 stycznia 2012 r. odbył się już kolejny XVIII Kongres Polonii Adwentystycznej – w Melbourne.

Adwentyści polscy przez 40 lat (co dwa lub czasami 3 lata) przyjeżdżają na Kongresy odbywające się w różnych miastach Australii, dla zbudowania swojego ducha, w celach towarzyskich, by posłuchać klasycznej i religijnej muzyki oraz śpiewu, a także podzielić się z innymi swoimi osiągnięciami (czasami problemami!), radością życia oraz środkami materialnymi.

Każdy Kongres kończy się Koncertem Galowym, na którym występują muzycy i wokaliści; soliści i grupy, zespoły i chóry z różnych kościołów polskich oraz zaproszeni goście. W czasie koncertu zbierane są dary na jakiś specjalny cel charytatywny. Tym razem zebrano blisko $9500, które zostaną przekazane na rzecz sierocińca „MARIA CIEŚLAR” w Indiach. Został on wybudowany z prywatnych funduszy naszego rodaka pastora Pawła Cieślara i jego rodziny.
Świat się zmienia, zmieniają się ludzie – niektórzy odchodzą – ale pozostali podtrzymują tego pięknego ducha polsko-adwentystycznego. Podtrzymujemy to, co jest piękne i dodaje barw naszemu życiu póki jeszcze starcza sił!
Do zobaczenia na kolejnym XIX Kongresie Polonii Adwentystycznej w Australii za dwa lata!

Bogusław Kot
Zdjęcia: Zbigniew Jankiewicz
(PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy