polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk i wicepremier minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz od wielu miesięcy uspokajają, że Polska nie rozważa wysłania wojsk na Ukrainę. W poniedziałek obaj politycy powtórzyli to zapewnienie. Nadal jednak będą wspierać obecnie rządzących w Kijowie. * * * AUSTRALIA: Donald Trump nałożył 25-procentowe cła na import stali i aluminium, ale po rozmowie telefonicznej z Anthonym Albanese "rozważy" zwolnienie dla Australii. Australijski minister handlu Don Farrell planuje w ciągu kilku dni przylecieć do USA, aby odbyć rozmowy ze swoim odpowiednikiem na temat możliwego zwolnienia dla Australii. Wkrótce po podpisaniu rozporządzenia celnego, w którym podkreślił, że nie będzie żadnych wyjątków, Tramp stwierdził, że Australia może zapewnić sobie lepszą umowę. * * * SWIAT: Prezydent USA Donald Trump skrytykował we wtorek ukraińskiego przywódcę Wołodymyra Zełenskiego po skargach z Kijowa na odsunięcie go na boczny tor w amerykańsko-rosyjskich rozmowach pokojowych w Arabii Saudyjskiej. Rozmawiając z dziennikarzami w swojej rezydencji Mar-a-Largo, Trump powiedział, że jest "bardzo rozczarowany" Zełenskim za to, że nie udało mu się rozwiązać konfliktu, którego "nigdy nie powinien był rozpocząć".
POLONIA INFO:

piątek, 10 lutego 2012

XVIII Kongres Polonii Adwentystycznej w Melbourne

Zapewne wszystkim znane jest filozoficzne credo Heraklita z Efezu dot. przemijania bytu: „Panta rhei, wszystko płynie... Wszystko płynie, nic nie stoi w miejscu, jest w ciągłym ruchu”. Człowiek się rodzi, wzrasta, dochodzi wieku dojrzałego, starzeje się i... umiera. Z czasem pamięć o nim przemija.
Pół wieku temu zaczęło się w Australii osadnictwo polskich adwentystów. Początkowo przyjeżdżali pojedynczo (zazwyczaj byli to uciekinierzy, bo wtedy w czasach PRL-u było bardzo trudno otrzymać oficjalne zezwolenie na wyjazd za granicę); potem przyjeżdżali rodzinami i całymi grupami.

Powstawały grupy i polskie kościoły adwentystyczne: Newcastle, Adelajda, Melbourne, Sydney, Canberra i diaspora w pozostałych terenach. Kupowano lub budowano budynki kościelne – byliśmy w rozkwicie, życie polsko-adwentystyczne wrzało. Powołano do życia prasę – Wiadomości Polonii Adwentystycznej; w roku 1970 grupa młodych wyznawców w Newcastle, N.S.W., zorganizowała pierwszy Kongres Młodzieży Adwentystycznej. To wydarzenie stało się inspiracją dla pastorów do zorganizowania pierwszego Kongresu Polonii Adwentystycznej i taki odbył się w 1972 r. w Erraring, NSW.
Od tamtej pory upłynęło już 40 lat i w dniach 26-29 stycznia 2012 r. odbył się już kolejny XVIII Kongres Polonii Adwentystycznej – w Melbourne.

Adwentyści polscy przez 40 lat (co dwa lub czasami 3 lata) przyjeżdżają na Kongresy odbywające się w różnych miastach Australii, dla zbudowania swojego ducha, w celach towarzyskich, by posłuchać klasycznej i religijnej muzyki oraz śpiewu, a także podzielić się z innymi swoimi osiągnięciami (czasami problemami!), radością życia oraz środkami materialnymi.

Każdy Kongres kończy się Koncertem Galowym, na którym występują muzycy i wokaliści; soliści i grupy, zespoły i chóry z różnych kościołów polskich oraz zaproszeni goście. W czasie koncertu zbierane są dary na jakiś specjalny cel charytatywny. Tym razem zebrano blisko $9500, które zostaną przekazane na rzecz sierocińca „MARIA CIEŚLAR” w Indiach. Został on wybudowany z prywatnych funduszy naszego rodaka pastora Pawła Cieślara i jego rodziny.
Świat się zmienia, zmieniają się ludzie – niektórzy odchodzą – ale pozostali podtrzymują tego pięknego ducha polsko-adwentystycznego. Podtrzymujemy to, co jest piękne i dodaje barw naszemu życiu póki jeszcze starcza sił!
Do zobaczenia na kolejnym XIX Kongresie Polonii Adwentystycznej w Australii za dwa lata!

Bogusław Kot
Zdjęcia: Zbigniew Jankiewicz
(PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy