polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 27 stycznia 2012

ACTA podpisane. Protesty na ulicach polskich miast.

Zgodnie z zapowiedzią ambasador Polski w Tokio podpisała wczoraj umowę ACTA. Efekt: na ulice polskich miast wyszły kolejne tysiące przeciwnych temu antypirackiemu porozumieniu. Eksperci są zgodni – powstaje nowy ruch społeczny w Polsce.

Jak szacują media, w ostatnich dniach udział w antyACTA-owskich demonstracjach i zgromadzeniach wzięło przeszło 100 tysięcy mieszkańców Polski. „Nie może tak być, że rząd ustala ważne dla całego narodu przepisy za jego plecami”, „To zamach na wolność internautów”, „Nie chcę, żeby policja czy urzędnicy grzebali w moim komputerze” – to tylko kilaka argumentów protestujących, które usłyszeliśmy od uczestników wiecu pod warszawską siedzibą Parlamentu Europejskiego.
Trwające protesty to zjawisko unikalne w skali kraju, bo – jak pisze dziennik „Rzeczpospolita” – Polacy nie wyszli tłumnie na ulice gdy trwały demonstracje antywojenne, czy wtedy, gdy ulice Nowego Jorku, Londynu czy Paryża okupowali tzw. oburzeni. „Do tej pory wydawało się, że internauci żyją tylko w wirtualną rzeczywistością. Tymczasem ich protesty przybierają jak najbardziej realną formę” – wyjaśnia w gazecie prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Prof. Nęcki zwraca uwagę, że młodzi ludzie nie mają przywódców i struktur, ale potrafili się zmobilizować w obliczu zagrożenia świata, w którym się wychowali i w którym poruszają się na co dzień. Zmobilizować bardziej, niż w kwestiach ideologicznych czy socjalnych – podkreśla naukowiec.
Prof. Jacek Kurzępa, socjolog młodzieży z wrocławskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej wskazuje natomiast, że protesty obudziły młodych ludzi, którzy do tej pory byli pasywni. I to nie tylko tych z Warszawy, ale i Kielc, Rzeszowa, Gorzowa. „Do tej pory nikt tam nie chodził na demonstracje” – akcentuje.
W ocenie dr Marii Nowiny-Konopki, socjologa Internetu z Akademii Ingatianum protesty internautów to „początek nowego ruchu społecznego”, tym bardziej, że protesty zjednoczyły pod jednym sztandarem osoby o bardzo różnych poglądach. „Przyszłość pokaże, czy będzie on zabierał głos i wsuwał postulaty także w innych sprawach czy szybko się znudzi” – zastanawia się.
IUVE

Wszystko o polskim proteście internautów: Bitwa o ACTA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy