Stolica Wielkopolski, Poznań - prastary gród księcia Przemysława, gdzie - jak mówił Jan Paweł II - „zaczęła się Polska”, leży dokładnie w połowie drogi między Warszawą a Berlinem i stanowi od dekad centrum międzynarodowej wymiany handlowej między Wschodem a Zachodem. Przez długie lata powojenne Poznań był dla Polaków oknem na świat, gdy granice „bloku komunistycznego” były szczelnie dla przeciętnych zjadaczy chleba pozamykane. Każdego roku w czerwcu można było jednak tu zobaczyć i dotknąć niemal cały świat, kiedy to międzynarodowi handlowcy zjeżdżali się pokazując w swych pawilonach wystawieniczych cuda techniki swych krajów. Był to szok dla wielu w zestawieniu z tym co mieliśmy w kraju. W obecnych czasach, gdy granice państwowe są otwarte, Poznań stanowi jedynie przystanek między stolicami Polski i Niemiec. Z roku na rok coraz bardziej atrakcyjny przystanek, bo dla przyjezdnych z Zachodu tu czuje się przedmurze Wschodu a dla tych ze Wschodu przedmurze Zachodu. Centralnym miejscem spotkan gości i mieszkańców Poznania stanowi niezmiennie Stary Rynek.

Oprócz stylowych kamieniczek, o kształcie Starego Rynku decydują Ratusz, budzący zainteresowanie jako jeden z najbardziej znanych zabytków architektury renesansowej w Polsce oraz waga miejska. Poza tym pałace Mielżyńskich i Działyńskich, domki budnicze z podcieniami, odwach, pomnik Bamberki, cztery fontanny – Prozerpiny, Marsa, Apollina i Neptuna – czy pręgierz, ulubione miejsce spotkań poznaniaków.
Warto dodać , ze pod koniec II wojny światowej w wyniku walk aż 80 proc. budynków Starego Rynku zostało zniszczonych lub całkowicie spalonych. Swój obecny wygląd poznański Stary Rynek zawdzięcza powojennej odbudowie, w trakcie której nawiązano do form z okresu renesansu i baroku.
Zainstalowana iluminacja elewacji budynków sprawia , że stary Rynek jest celem atrakcyjnych wieczornych spacerów przez cały rok.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy