polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 20 kwietnia 2011

Album "Prezydent Polaków"

Firma wydawnicza Benkowski Publishing & Balloons  opublikowała album biograficzny autorstwa Adama Dobrońskiego poświęcony ostatniemu Prezydentowi II Rzeczypospolitej Polskiej - Ryszardowi Kaczorowskiemu zatytułowany „Prezydent Polaków”.

Powstał album pod wieloma względami oryginalny, można powiedzieć nietypowy. Zawiera kilkaset zdjęć, w zdecydowanej większości z archiwum prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, publikowanych po raz pierwszy. Część z nich została odszukana już po śmierci Prezydenta. Dzięki takiemu zestawowi fotografii można było zaprezentować postać ostatniego Prezydenta II RP na Wychodźstwie w pełnym wymiarze. Zaczyna się ten album od ukazania lat dziecięcych i młodzieńczych w Białymstoku („Białostoczanin”), zaś kolejne części mają tytuły: „Sybirak i żołnierz”, „Harcerz”, „Prezydent poza Krajem”, „Powrót do ojczyzny”, „Wśród rodaków”, „W kręgu najbliższych”, „Z uśmiechem”, „Odejście”. Części te poprzedzają krótkie teksty, ale rozbudowane zostały podpisy. Zdjęcia uzupełniono fotokopiami, też unikając powtarzania wciąż tych samych dokumentów. Redakcja zadbała o bardzo ciekawą aranżację, czego przykładem odmienna kolorystyka poszczególnych rozdziałów.

Autor, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, towarzyszył prezydentowi R. Kaczorowskiemu w wielu przedsięwzięciach, wcześniej wydał dwie książki biograficzne o Prezydencie, wiele artykułów. Mówi o sobie, że dostąpił zaszczytu bycia domownikiem państwa Kaczorowskich, co sprawiło, że w albumie mógł zawrzeć i bardzo osobiste spostrzeżenia. Przyleciał 7 kwietnia 2010 roku do Londynu, by ustalić z Ryszardem Kaczorowskim szczegóły nowego wydawnictwa, miał czekać do powrotu Prezydenta z wyprawy do Katynia na rozstrzygnięcie ostatnich wątpliwości. Prezydent nie wrócił, natomiast Adam Dobroński był świadkiem dramatycznych przeżyć rodaków zamieszkałych w stolicy Wielkiej Brytanii.
Pierwsza rocznica śmierci jest czasem rozważania okoliczności katastrofy smoleńskiej, utrwalania pamięci o jej ofiarach, modlitw, wzruszeń, zadumy. Ten album pomaga zrozumieć na przykładzie osoby prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, jak wielką stratę poniosła Polska. Przemawia nie tylko poprzez pokazanie dokonań ostatniego Prezydenta II RP, ale także jego życia prywatnego, zachowań, nawet zdarzeń wywołujących uśmiech. Autorowi i wydawcy zależało, by pokazać bohatera na szerokim tle, z uwzględnieniem wielu innych osobistości. Zdarzają się więc cytaty z wypowiedzi autorytetów i reakcji tych, co po raz pierwszy znaleźli się w pobliżu Pana Prezydenta, bo tak najczęściej go prezentowano w Polsce. Są również bardzo ważne wyjaśnienia w kwestiach wciąż budzących emocje, czego przykładem wybór miejsca pochówku śp. R. Kaczorowskiego. Nie zabrakło i anegdot, uwag czynionych z przymrużeniem oka. Z pewnością zaciekawią czytelników wyniki poszukiwania odpowiedzi na pytania o przyczyny takich a nie innych zachowań przyszłego prezydenta. Także wytłumaczenie tytułu albumu.
Historia sprawiła, że tylko nieliczni znali Ryszarda Kaczorowskiego, kiedy walczył o przetrwanie, potem brał udział w wojnie. W Polsce mało kto wiedział również o zasługach druha Naczelnika i Przewodniczącego ZHP poza Granicami Kraju, nawet o jego ministrowaniu, o prezydenturze. Po raz pierwszy można było obejrzeć w telewizji i na fotografiach prasowych wyjątkowego gościa z „polskiego Londynu” w dniu 22 grudnia 1990 roku, kiedy na Zamku Królewskim w Warszawie przekazywał insygnia władzy II RP. Przestał być tym samym formalnie prezydentem, ale paradoksalnie stał się nim bardziej realnie w Polsce następnych trzech dziesięcioleci. Pozostał w naszej pamięci jako ktoś z klasą, autorytetem, dobrą prezencją, wielką życzliwością.
Album „Prezydent Polaków” pozwala zrozumieć, że nic w życiu Ryszarda Kaczorowskiego nie było przypadkowe, a my możemy w przyjemny sposób wzbogacić wiedzę o tej wyjątkowej osobowości i osobistości.

 Do każdego zamówienia  Wydawca dołącza pamiątkową monetę z wizerunkeim  Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Dom Wydawniczy Benkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy