polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Donald Tusk odniósł się do wydarzeń ostatnich godzin. Premier podczas spotkania z nauczycielami podkreślił, że wojna na Wschodzie wchodzi w "rozstrzygającą fazę". — Czujemy, że zbliża się nieznane, Szef rządu wskazał, że zagrożenie jest naprawdę poważne i realne, jeśli chodzi o konflikt globalny. * * * AUSTRALIA: Premier Anthony Albanese i prezydent Chin Xi Jinping odbyli 30-minutowe spotkanie dwustronne na marginesie szczytu G20. Xi Jinping wezwał premiera Anthony'ego Albanese do promowania "stabilności i pewności w regionie" oraz przeciwstawienia się protekcjonizmowi. Chiński prezydent zwrócił uwagę na niedawny "zwrot" w stosunkach z Australią, po zakończeniu gorzkiego, wieloletniego sporu handlowego, w wyniku którego zablokowano dostęp do ponad 20 miliardów dolarów australijskiego eksportu. Pekin wcześniej nałożył szereg karnych ceł handlowych na australijski węgiel, wino, homary i inne towary po tym, jak napięcia osiągnęły punkt krytyczny pod rządami Morrisona. * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi. * Rosyjskie Siły Zbrojne po raz pierwszy użyły hipersonicznej rakiety balistycznej średniego zasięgu Oresznik przeciwko celom wojskowym na terytorium Ukrainy. Celem był teren produkcyjny zakładów wojskowych Jużmasz w Dniepropietrowsku.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 9 lutego 2011

Obraz sydnejskiego artysty dla Olsztyna


Dziś po południu w studio znanego artysty sydnejskiego, Tony’ego Johansena odbyło sie z udziałem ludzi sztuki i mediów prezentacja obrazu „ 600-letnia pieśń” ( The 600 Years Old Song), który wkrótce powędruje do Polski. Australijski artysta namalował ten obraz dla nowej sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

W ubieglym roku marszałek warmińsko-mazurskiego sejmiku wojewódzkiego, Jacek Protas zwrócił się z prośbą do słynnych artystów z całego świata o mamalowanie obrazów, które na stałe będą wystawione w powstającym obecnie nowym budynku sali koncertowej w Olsztynie. Tony Johansen został poproszony o reprezentowanie Australii w tym projekcie.
  Przy dzisiejszym oficjalnym odsłonięciu dzieła Johansena  obecny był konsul generalny RP w Sydney, Daniel Gromann i konsul ds. polonijnych, Dominika Mosek.
Olejny obraz przedstawia orkiestrę pod batutą  Feliksa Nowowiejskiego, grajacą chopinowski koncert fortepianowy. W tle widoczne są mury zamku olsztyńskiego, centrum tańca i muzyki regionu od ponad 600. lat. Stąd nazwa obrazu.





Polsko – norweskiego pochodzenia Tony Johansen jest artystą- malarzem  mieszkającym w sydnejskiej dzielnicy Kings Cross, ale bardziej znany jest  w USA i Europie. Natomiast   jego studio na William Street jest popularnym miejscem spotkań i debat australijskiej bohemy.
Dziewięc lat temu ufundowal on  konkurs malarski  Real Refuses, aka the Democratic Archibald, ktory daje możliwość prezentacji swych dzieł artystom odrzuconym przez jury słynnego, prestiżowego i  wzbudzającego kontrowersje dorocznego  konkursu Archibald Prize w stanowej Gallerii Nowej Południowej Walii.
Obecnie swoje zainteresowania Johansen skierował ku cyberprzestrzeni. Swoje prace podpisuje teraz internetowo: TonyJohansen.com. Za swój cel aktualnej działalności postawił sobie połączenie tradycyjnej sztuki z  nowym medium jakim jest właśnie Internet, aby wyzwolić szczególnie młodych twórców z restrykcji narzuconych przez establishment galerii artystycznych w Australii.
Tekst i zdjęcia : Krzysztof Bajkowski



Projekt sali koncertowej Filharmonii w Olsztynie.
Obiekt powstaje dzieki funduszom UE.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy