polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Donald Tusk odniósł się do wydarzeń ostatnich godzin. Premier podczas spotkania z nauczycielami podkreślił, że wojna na Wschodzie wchodzi w "rozstrzygającą fazę". — Czujemy, że zbliża się nieznane, Szef rządu wskazał, że zagrożenie jest naprawdę poważne i realne, jeśli chodzi o konflikt globalny. * * * AUSTRALIA: Premier Anthony Albanese i prezydent Chin Xi Jinping odbyli 30-minutowe spotkanie dwustronne na marginesie szczytu G20. Xi Jinping wezwał premiera Anthony'ego Albanese do promowania "stabilności i pewności w regionie" oraz przeciwstawienia się protekcjonizmowi. Chiński prezydent zwrócił uwagę na niedawny "zwrot" w stosunkach z Australią, po zakończeniu gorzkiego, wieloletniego sporu handlowego, w wyniku którego zablokowano dostęp do ponad 20 miliardów dolarów australijskiego eksportu. Pekin wcześniej nałożył szereg karnych ceł handlowych na australijski węgiel, wino, homary i inne towary po tym, jak napięcia osiągnęły punkt krytyczny pod rządami Morrisona. * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi. * Rosyjskie Siły Zbrojne po raz pierwszy użyły hipersonicznej rakiety balistycznej średniego zasięgu Oresznik przeciwko celom wojskowym na terytorium Ukrainy. Celem był teren produkcyjny zakładów wojskowych Jużmasz w Dniepropietrowsku.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 9 października 2010

Trwa Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Wśród dopuszczonych do drugiego etapu przesłychań odbywającego się obecnie  XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie znalazło się czterech Polaków: Marek Bracha, Jacek Kortus, Marcin Koziak i Paweł Wakarecy.

Jury ogłosiło wyniki z blisko trzygodzinnym opóźnieniem z czwartku na piątek. Jednak jak zapewniał przewodniczący jury prof. Andrzej Jasiński, powodem opóźnienia nie były różnice między zdań między członkami jury, a przyczyny techniczne – Czterdziestka pianistów grających w drugim etapie wyłoniła się w sposób naturalny – zapewniał Jasiński.

– Myślę, że wszyscy pianiści, którzy zasługują na to, by grać dalej w konkursie znaleźli się w tej czterdziestce, która będzie grała teraz dłuższy i trudniejszy program. Jest grupa bardzo dobrych pianistów, ale w tej chwili nie mam jeszcze jednego faworyta – uważa przewodniczący jury Andrzej Jasiński.

Oprócz czterech Polaków, do konkursu zakwalifikowało się po sześciu Rosjan, Chińczyków i Japończyków.

Reprezentanci Rosji to: Yulianna Avdeeva, Nikolay Khozyainov, Miroslav Kultyshev, Ilya Rashkovskiy, Yury Shadrin i Daniil Trifonov.

Chiny w II etapie będą reprezentować: Wai-Ching Rachel Cheung, Fei-Fei Dong, Peng Cheng He, Jiayi Sun, Xin Tong i Ching-Yun Hu (Taipei).

Przedstawiciele Japonii to: Junna Iwasaki, Airi Katada, Kotaro Nagano, Yuma Osaki, Rina Sudo oraz Yuri Watanabe.

W drugim etapie zagra też po trzech pianistów z USA (Claire Huangci, Mei-Ting Sun i Andrew Tyson) i Francji (Francois Dumont, Guillaume Masson, Helene Tysman), po dwóch z Ukrainy (Anna Fedorova, Denis Zhdanov), Włoch (Leonora Armellini, Irene Veneziano) i Korei (Da Sol Kim i Hyung-Min Suh) oraz po jednym z Litwy (Lukas Geniusas), Kanady (Leonard Gilbert), Australii (Jayson Gillham), Hiszpanii (Marianna Prjevalskaya), Austrii (Ingolf Wunder) i Bułgarii (Evgeni Bozhanov).

Drugi etap rozpocząl sie dziś. Na jego podstawie jury wyłoni 20 artystów, którzy przejdą do trzeciego etapu. W finale który rozpocznie się 18 października udział weźmie tylko dziesięciu, najwyżej ocenianych przez jury pianistów. Laureatów 16 edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina poznamy 20 października po godzinie 23. Konkurs zwieńczy koncert laureatów w Teatrze Wielkim Operze Narodowej 21 października.


Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie, o wielkim prestiżu i światowym rozgłosie. W ciągu osiemdziesięciu lat istnienia ewoluował i przeobrażał się, zmieniał i doskonalił swą formę, stworzył własną bogatą tradycję. Inicjatorem Konkursów Pianistycznych imienia Fryderyka Chopina był prof. Jerzy Żurawlew (1887-1980), wybitny polski pianista, pedagog i kompozytor.

Transmisja na żywo: konkurs.chopin.pl  lub  chopin2010.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy