polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Donald Tusk odniósł się do wydarzeń ostatnich godzin. Premier podczas spotkania z nauczycielami podkreślił, że wojna na Wschodzie wchodzi w "rozstrzygającą fazę". — Czujemy, że zbliża się nieznane, Szef rządu wskazał, że zagrożenie jest naprawdę poważne i realne, jeśli chodzi o konflikt globalny. * * * AUSTRALIA: Premier Anthony Albanese i prezydent Chin Xi Jinping odbyli 30-minutowe spotkanie dwustronne na marginesie szczytu G20. Xi Jinping wezwał premiera Anthony'ego Albanese do promowania "stabilności i pewności w regionie" oraz przeciwstawienia się protekcjonizmowi. Chiński prezydent zwrócił uwagę na niedawny "zwrot" w stosunkach z Australią, po zakończeniu gorzkiego, wieloletniego sporu handlowego, w wyniku którego zablokowano dostęp do ponad 20 miliardów dolarów australijskiego eksportu. Pekin wcześniej nałożył szereg karnych ceł handlowych na australijski węgiel, wino, homary i inne towary po tym, jak napięcia osiągnęły punkt krytyczny pod rządami Morrisona. * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi. * Rosyjskie Siły Zbrojne po raz pierwszy użyły hipersonicznej rakiety balistycznej średniego zasięgu Oresznik przeciwko celom wojskowym na terytorium Ukrainy. Celem był teren produkcyjny zakładów wojskowych Jużmasz w Dniepropietrowsku.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 8 października 2010

Święta buntowniczka Mary MacKillop

Mary MacKillop ma ogromne zasługi dla piątego kontynentu. Cała Australia, ludzie wierzący i niewierzący, chrześcijanie i członkowie innych religii są jej wdzięczni za niezwykłe bogactwo inspiracji i konkretnych dokonań w czasach pionierskich, w czasach powstawania australijskiego systemu edukacji i powoływania do życia różnych form społecznej opieki.
Mary MacKillop jest pierwszym dojrzałym owocem świętości australijskiego Kościoła, owocem rozpoznanym i docenionym przez Święty Kościół Powszechny. Skupia w sobie to, co tworzono na antypodach i co wydaje się nadal najpiękniejsze i najbardziej cenione w australijskiej duchowości: otwartość na innych, gościnność wobec obcych, wspaniałomyślność względem potrzebujących pomocy, sprawiedliwość wobec źle traktowanych, wytrwałość w przeciwnościach oraz współczucie i pomoc niesione cierpiącym.
Miała zaledwie 24 lata, gdy w niewielkiej miejscowości w Australii Południowej zakładała Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa od Najświętszego Serca Jezusa. Cztery lata później jej zgromadzenie liczyło już 130 ofiarnych sióstr, pracujących w 40 różnych ośrodkach rozrzuconych w Australii Południowej i Queensland: w szkołach, sierocińcach, domach opieki dla młodych kobiet zwalnianych z więzienia oraz w przytułkach dla niedołężnych staruszek.
Słowa: „Jeśli widzisz kogoś w potrzebie, pomóż mu, nie oglądając się na innych”, były hasłem jej życia, nie tylko zalecanym i często powtarzanym, ale przede wszystkim realizowanym każdego dnia w radosnym trudzie, bez pytania o przynależność religijną czy rasową.
Założone przez nią zgromadzenie zakonne jest nadal jednym z największych zgromadzeń żeńskich w Australii. Dzisiaj australijskie józefitki kontynuują dzieło swej założycielki na antypodach, w Południowym Timorze i w Peru.

Beatyfikowana w Sydney przez Jana Pawła II w styczniu 1995 roku, zostanie ogłoszona świętą przez Benedykta XVI na placu Świętego Piotra w Rzymie w niedzielę, 17 października 2010 roku.
W przeddzień tego doniosłego dla wszystkich Australijczyków wydarzenia, włączając się w powszechną radość mieszkańców piątego kontynentu, oddajemy Polakom w Australii oraz polskiemu czytelnikowi w Kraju i poza jego granicami książkę Lesley O'Brien pod tytułem Mary MacKillop Unveiled.
Wydana dzięki staraniom Polskiej Misji Katolickiej w Australii, przetłumaczona i przygotowana do druku przez jezuickie Wydawnictwo WAM w Krakowie, ma ukazać polskiemu czytelnikowi niezwykle mężną kobietę, dumę wszystkich mieszkańców Australii, wyprzedzającą w swej duchowej dojrzałości całe pokolenia.

ks. Wiesław Słowik SJ
Rektor Polskiej Misji Katolickiej
w Australii i Nowej Zelandii


Więcej: Opoka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy