polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

wtorek, 12 października 2010

Eutanazja: fałszywa litość i brak miłości

Kościół katolicki w Australii rozpoczął społeczną kampanię uświadamiającą w obliczu projektów prawnych zmierzających do legalizacji eutanazji i tzw. wspomaganego samobójstwa. Władze stanu Wiktoria przyspieszyły prace legislacyjne nad odnośną ustawą. Zrezygnowały przy tym z konsultacji społecznych, mimo że proponowane zmiany ustawodawcze należą do tzw. społecznie wrażliwych. Sytuacja ta tym bardziej zaniepokoiła przedstawicieli australijskiego Kościoła, który od lat wypowiadał się przeciw legalizacji na antypodach kultury śmierci.
To fałszywe współczucie dla chorego prowadzi do eutanazji – czytamy w oświadczeniu abp. Denisa Harta. Metropolita Melbourne przyznaje, że choć niełatwo jest towarzyszyć w cierpieniu i śmierci osoby kochanej, to jednak niedopuszczalne jest proponowanie jej eutanazji, by przyspieszyć śmierć. Australijski hierarcha przywołując holenderskie doświadczenia w tej dziedzinie przypomniał, że legalizacja eutanazji to tylko początek. Kolejne przejawy kultury śmierci to eutanazja nieuleczalnie chorych, chorych na depresję, a nawet dzieci. Zdaniem abp. Harta młodsze pokolenie winno raczej uczyć się od pokolenia starszego. Winno też spłacić dług wdzięczności wobec osób starszych i cieszyć się tym, że dzięki postępowi cywilizacyjnemu mogą one dłużej żyć. Miejsce kultury śmierci winna zająć kultura miłości i towarzyszenia – zaapelował australijski hierarcha.
Radio Watykańskie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy